Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Višňák: zázračná mast s pachem po uzeném, která pomáhá už 90 let

  • 49
Je to skoro až neuvěřitelné, že i současná moderní medicína využívá mast, která vznikla před 90 lety, mnozí lékaři na ni nedají dopustit a mluví o ni jako o nenahraditelné. Řeč je o Višněvského masti, nevzhledném hnědém balzámu s uzeným aroma. Nejčastěji se využívá pro zahojení zanícené rány.

Když si devítiletý Tomáš hrál se svými kamarády v parném létě v potoce ve vesnici u své babičky, šlápl mezi kameny na něco hodně ostrého. Ačkoli měl na nohou gumové boty, neznámý ostrý předmět mu do pravého chodidla udělal poměrně hlubokou ránu. Přestože mu ji babička vyčistila, zranění se brzy zanítilo a Tomáše začalo chodidlo tak bolet, že na něj skoro nemohl došlápnout.

Když s ním maminka zajela na pohotovost do pražské nemocnice, ošetřující lékařka hned sáhla po osvědčeném medikamentu: nechala mu na ránu namazat Višněvského mast a pro jistotu ještě přidala antibiotika, protože měl velkou část chodidla už hodně zarudlou. Za pár dní byla rána zahojená.

„V současnosti není Višněvského mast ničím nahraditelná,“ tvrdí Pavel Beňo, primář z pražské kliniky ISCARE. „Nejčastěji se balzám používá pro urychlení ohraničení zánětu, jeho vyhnisání a zhojení. Podporuje také vstřebávání zánětlivého výpotku a regeneraci tkáně.“

S objevem přišel vojenský chirurg

Višňák nebo také višňová mast, jak se mu také mezi pacienty i doktory někdy říká, pomáhá léčit už 90 let. Balzám poprvé vytvořil v roce 1927 Alexandr Vasiljevič Višněvskij, vojenský a experimentální chirurg, který to dotáhl až na akademika věd. Velkého využití se „zázračná mastička“ dočkala za druhé světové války, kdy Višněvskij vyměnil jednu ze složek - drahý a nedostupný peruánský balzám - za dostupný a levnější březový dehet. Suspenze se tehdy na vynálezcův pokyn aplikovala na všechna střelná poranění - byť ne pokaždé s úspěchem. A používá se dodnes.

Višněvského balzám neboli višňák se dá koupit i bez lékařského předpisu

Odborně jde o suspenzi tribromfenolátu bismutitého v ricinovém oleji s přídavkem peruánského balzámu (podle originální receptury). Nyní se spíše používá jako přidaná složka bukový nebo kamenouhelný dehet.

Při léčbě se vyhýbejte slunci

„U některých pacientů může být složka peruánského balzámu alergizující a vyvolat tak zarudnutí, svědění nebo otoky. V případě využití verze s přidaným dehtem je balzám fotocitlivý. Může tedy vyvolat podráždění a zčervenání pokožky, pokud přijde do kontaktu s přímým slunečním zářením,“ upozornil doktor Beňo z kliniky ISCARE.

Co višňák léčí:

  • růži
  • červenku
  • postupující neohraničený kožní zánět
  • nežit
  • hnisavý zánět nehtového lůžka
  • zánět podpažních potních žláz
  • zánět povrchních křečových žil
  • sekundárně infikované kožní vředy

Zdroj: sukl.cz

Matka devítiletého Tomáše, kterému višňák pomohl vyléčit hlubokou ránu z potoka, si pamatuje ještě další lékařské doporučení: raději se vyhýbat psům. Uzené aroma masti totiž moc nevoní lidem, zato psům prý ano.

Použití Višněvského masti je velmi jednoduché. „Balzám se nanese na gázu a přiloží se na postižené místo. Každý den se gáza s balzámem vymění za novou do doby, než se postižené oblasti uleví. V případě, že do tří dnů nedojde ke zlepšení, doporučuje se vyhledat odbornou pomoc a zánět řádně vyšetřit,“ poznamenal Pavel Beňo.

Balzám je volně prodejný, a tak ho lidé často používají i na zanícená místa okolo nehtů, ale hodí se také na zánětlivé akné i boláky. Krabička suspenze o hmotnosti 100 gramů vyjde na zhruba 120 korun.