Jsem jako Forrest Gump, říká ultramaratonec s nejlepší kondicí na světě

  18:00aktualizováno  18:00
Vše začalo pitkou, na níž utápěl depresi z krize středního věku. Druhý den se Dean Karnazes probudil - a rozběhl, aby dal svému životu nový směr. Od té doby, za posledních 15 let, uběhl muž s nejlepší fyzickou kondicí na světě na 160 tisíc kilometrů.

Dean Karnazes při běhu, jímž pokořil Údolí smrti. | foto: www.ultramarathonman.com

"Začalo to špatnou tequilou," vzpomíná Karnazes na oslavu svých třicetin v roce 1992, kdy v alkoholu utápěl sklíčenost z nudného a jednotvárného života, který vedl. Druhý den se tedy, ještě přiopilý, vysvlékl do trenek, obul si staré tenisky a vyrazil na cestu - a neohlížel se zpět.

V současnosti pětačtyřicetiletý Američan již běžel stovky maratonů - závodů na 42,2 kilometru - a zúčastnil se i spousty dalších neobvyklých běžeckých podniků. Jednou například uběhl bez zastávky 563 kilometrů, což mu trvalo přes 80 hodin, a během závodu nespal ani minutu.

"Zajímá mne, jaké jsou limity lidské odolnosti. A pokusím se je poté posunout ještě dál," prohlásil v telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters ze San Franciska, kde jako jeden z vybraných běžců nesl olympijskou pochodeň.

Nedávno zvítězil ve 250kilometrovém vytrvalostním závodě přes vyprahlou poušť Atacama v Chile. V roce 2006 běžel Karnazes 50 maratonů v 50 po sobě následujících dnech v 50 státech Spojených států. Když dokončil poslední, běžel 2091 kilometrů zpátky domů, což trvalo další měsíc.

V noci spí průměrně jen čtyři hodiny, aby tak prý mohl skloubit otcovské povinnosti s tréninkem a svými podnikatelskými zájmy. Za rok údajně vystřídá 30 až 40 párů běžeckých bot.

V roce 2004 zvítězil ve 217 kilometrů dlouhém Badwater ultramaratonu napříč Údolím smrti, považovaném za nejobtížnější závod světa. Při první účasti na zdejším podniku byl tak dehydratován, že trpěl halucinacemi a poté zkolaboval.

Běh napříč nejsušší pouští světa Atacama, krajinou podobnou povrchu Měsíce, byl podle Američana ten nejnamáhavější, jaký kdy podnikl.

"Je to jedno z nejzlověstnějších míst na Zemi… Je to vražedná kombinace přírodních sil, nadmořské výšky a faktu, že si musíte nést všechny zásoby." Na začátku závodu vážil jeho batoh 13 kilogramů.

"Dehydratace naprosto rozhodí elektrolyty v těle," prohlásil Karnazes. Za den musel doplnit pět až sedm litrů tekutin a na nohách měl tolik puchýřů, že je přestal náplastmi ošetřovat.

Na konci každé etapy závodu si nicméně našel čas k psaní blogu, umístěného na své webové stránce www.ultramarathonman.com. Letos plánuje závodit v poušti Gobi v Číně, v Údolí smrti v USA, na Sahaře a v Antarktidě.

S Forrestem Gumpem prý má Karnazes mnoho společného. "Byl to prosťáček, a tak se cítím i já sám. Jsem jen obyčejný, čestný, upřímný a naprosto šťastný chlapík, jenž se jen pokouší užít si života, když vyrazí na cestu," prohlásil.

Je tedy kříženec Forresta Gumpa a Lance Armstronga? "Ano, asi tak. Spojuji mentalitu Forresta Gumpa s elánem Lance Armstronga."

Karnazes pochází z druhé generace Řeků usazených ve Spojených státech a maraton má prý v genech. "Moji předkové žili ve stejné vesnici, z níž pocházel i Feidippidés," řekl Karnazes, a připomenul tak legendárního athénského běžce z dob starého Řecka, jenž podle tradice uběhl 241 kilometrů během dvou dnů, aby v roce 490 před naším letopočtem požádal Spartu o pomoc proti perské armádě. Po uběhnutí dalších 42 kilometrů zemřel vyčerpáním.

Karnazesova odolnost se údajně během let zlepšuje a lékaři zkoumající rentgenové snímky jeho kolen je prý přirovnávají ke kolenům osmnáctiletého chlapce.

V současnosti mu nedá spát myšlenka běhu okolo světa v jediném roce.

"Láká mne to, ale nemohl bych opustit rodinu na tak dlouhou dobu," uvedl maratonec.

"Když budou děti dost velké a pokud mne budou chtít doprovázet v autě - je to docela vzrušující výzva a rád bych ji přijal."

Autoři: ,

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz