Jogging: svezte se na retro vlně, přeběhejte horko a rychleji zhubněte

aktualizováno 
Jogging nepatří do starého železa. Pomalý běh v tempu nás rozpohybuje po úrazu, umožní nám sportovat i v nesnesitelném horku a bezpečně testovat nové, neprobádané terény.

Jogging je příjemnou alternativou náročnějšího běžeckého tréninku na dovolené | foto: Profimedia.cz

Co si představíte, když se řekne jogging? Americký film z devadesátých let, upocenou šedivou teplákovku, vytahané tričko s logem univerzity a walkmana na uších? Nezatracujte tento druh běhu předčasně, protože zvlášť v létě může být příjemnou aktivitou, která zpestří trénink i pomůže začátečníkům. A pak, móda „devadesátek“ se přece vrací!

Co to je jogging?

Těžká otázka – názory odborníků i laiků na tuto problematiku se totiž dost liší. Někdo říká jogging i tomu, když si jde prostě zaběhat. Nahlédli jsme do definic k těm nejpovolanějším, tedy za „velkou louži“, kde joggování v šedivých teplákách po Central Parku zažívalo největší boom počátkem devadesátých let.

Podle amerických zdrojů je jogging pomalý běh, při kterém můžete bez problému mluvit a nepřekročíte rychlost sedm mil za hodinu (což je něco přes jedenáct kilometrů v hodině, což není úplně málo – jogging se tedy zjevně také může dělit podle výkonnostních tříd a nemusí jít o úplně pomalý, rekreační pohyb).

Čím si zpestřit jogging?

  • Schody. Vybíhání schodů je skvělý způsob, jak nabrat kondici i vytvarovat nohy. Jogging nás na tuto aktivitu připraví, zahřeje svaly, ale zároveň nesebere příliš energie, nutné k náročnému výběhu. Výběh zakončete opět desetiminutovým „joggovacím“ výklusem a protažením.
  • Posilování. Naplánujte si trasu kolem venkovní posilovny nebo využijte lavičku či schody a zacvičte si. Díky joggingu udržíte tepovou frekvenci a může tak cvičit na principu kruhového tréninku, který je ideální aktivitou pro redukci hmotnosti i zpevnění těla.
  • Výlet v tempu. Pokud vám běhání po parku nestačí, můžete o víkendu na horách zkusit trail. Naplánujte si kratší trasu a vydejte se na ni pomalým během – budete se moci kochat panoramaty jako na výletě, ale zároveň si dáte více do těla.

Co si z toho odnést? Jogging, tedy pomalý běh, je dobrou alternativou nebo pokračováním tzv. indiánského běhu v případě, že s běháním začínáme. Hodí se však také tehdy, když si chceme zkusit naběhnout delší vzdálenost, ale máme strach, abychom nepřepálili start a „nevytuhli“.

Ideální aktivita při hubnutí i na dovolenou

Pokud máme už nějaké kondiční základy, můžeme joggovat opravdu velmi dlouho a nabrat kilometry, které nám dodají motivaci k prodlužování tras i zrychlování. Navíc nám jogging umožňuje pohodový pohyb třeba s kamarádkou, protože při něm „udýcháme“ i mluvení.

A to je další výhoda joggingu: umožňuje nám dlouhodobý pohyb v tepové frekvenci, ideální pro hubnutí. „Když běžím a jsem schopná mluvit, jsem v tepové frekvenci, ve které vydržím pracovat hodně dlouho a kdy tělo nejlépe spaluje tuky. Aby taková aktivita měla smysl, musím ji dělat opravdu dlouho, třeba 45 minut,“ vysvětluje Iva Vedralová, trenérka kurzů pro ženy Jdu běhat.

V případě joggingu, který nám sice „rozproudí krev“, ale tolik nás neunaví, je takový čas poměrně snadno dosažitelný. Pokud redukujete váhu, je dlouhý, pomalejší běh jednou z nejlepších možností, jak dostat kila dolů.

K joggingu se můžeme uchýlit i tehdy, kdy bychom si normálně šli zaběhat, ale okolnosti to nedovolují. Třeba když je příliš velké vedro. „Zadýchávání je mnohem horší v horkém počasí. Zvlášť ti, kteří s běháním začali například až na jaře, to mohou teď v létě mít těžší,“ říká trenérka a dodává, že počasí by nemělo být důvodem k trudnomyslnosti: pohybu se nemusíme vzdávat – leckdy stačí prostě zpomalit, běžet třeba o to déle a trénink si užít.

Po úrazu i při testování nového terénu

Jogging je ideálním způsobem běhu ale i v jiných případech – když znovu začínáte. Tento fakt musím potvrdit i z vlastní zkušenosti, více než před rokem jsem utrpěla úraz na motorce a z vážné zlomeniny stehenní kosti se vzpamatovávám doteď. A tak zatímco na kole vyjedu i horský pas, „po svých“ neuběhnu více než kilometr bez bolesti nebo nepříjemného pocitu.

Od lékaře jsem dostala radu, že noha je víceméně v pořádku a že problém je „v hlavě“. Noha se prostě musí pomalu rozběhat a mozek si na to musí zvyknout. Začínala jsem rychlou chůzí s vědomým zapojováním svalů a pak právě joggingem, tedy zpočátku spíše velmi pomalým pohybem simulujícím běh a zapojujícím stejné svaly, které pracují při běhu. Zlepšení se po pár výbězích dostavilo a hlavně nemám strach, že si po dlouhé neaktivitě způsobím další zranění nebo namožení.

Jogging tedy může být takovým „během nanečisto“ při němž si vyzkoušíte techniku, práci nohou a svalů. Hodí se proto i v případě, že chcete přejít na jiný terén. Pro člověka, který je zvyklý běhat po asfaltu, může být terén s kameny a kořeny, nebo běh v písku, velký šok. I dobrého běžce může zradit technika nebo fakt, že musí mnohem více sledovat trasu a přemýšlet, kam šlápne. A při chůzi si zase terén tak dobře „neosaháte“. Jogging je ideální pro začínající terénní běžce: zapojí „běžecké“ svaly, navykne rychlejším reakcím, ale zároveň eliminuje riziko „přešlapu“ a následného zranění.

Joggingem proti depresi

Znáte případy, kdy jste museli něco vyběhat, vyjezdit, zkrátka vypotit? Rychlý běh nebo jiná aerobní aktivita, která nám dá opravdu zabrat, je ideální k vybití nastřádané negativní energie. Jogging ale funguje i jako podpůrný lék při dlouhodobějších obtížích. Psychologické studie potvrdily, že pomalý jogging v konstantním tempu zmírňuje napětí a úzkostné stavy a dostává tělo i mysl „do pohody“.

Je to i díky tomu, že si při joggingu nemusíme klást přehnané cíle, nedostaneme tělo uměle do stresu (což se může stát třeba při rychlých sprintech na čas) a celkově se „rozpumpuje“ a tak trochu probudí z letargie, aniž bychom se vraceli domů příliš unavení.

Je ideální ranní aktivitou před prací: jogging dokáže vyplavit endorfiny podobně jako jakákoli jiná aktivita, přinese nám dobrý pocit a radost z pohybu, ale zároveň nás nevyčerpá, takže si můžeme v průběhu dne naplánovat ještě další aktivity nebo práci.

Témata: Běh, Trénink
  • Nejčtenější

Lékařům podstrčila dceřin vzorek moči místo svého, stálo ji to život

Taťána Proninovová nemohla podstoupit vysněnou plastickou operaci prsou kvůli chronickému onemocnění ledvin. Po...

Příběh Markéty: Milenec se mě odmítá vzdát

Krizi v manželství jsem řešila zpočátku sexem na jednu noc s kolegou z práce. Jenže náš vztah se vymkl kontrole a...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Můj syn a nevychovanec? Ne, má Aspergerův syndrom, líčí čtenářka

Obě své děti miluju stejně. Ale jedno z nich nám obrátilo život vzhůru nohama. Boží přehmat, říkají o něm ti...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky
Premium

Jak se líčí hvězdy. V zákulisí StarDance jedou vizážisté vždy naplno

StarDance v sobotu načne svou desátou řadu. Vedle tanečních kreací to znamená obdivovat i blyštivé kostýmy, promyšlené...

Premium

Ikigai, důvod vstát ráno z postele. Šťastný život podle Japonců

Nejvýstižnější český překlad japonského slova ikigai opravdu zní: důvod vstát ráno z postele. Co má společné ikigai s...

Mlezivo, probiotika a betaglukany. Sedm tipů, jak posílit imunitu

Nachlazení a chřipky nejsou jediné důvody, proč bychom se měli snažit zlepšit svou obranyschopnost. Správně fungující...

Premium

Spolknout prášek je snadné. Proti depresím se dá však bojovat i jídlem

Duševní poruchy lidí jsou stále častější a přicházejí v čím dál nižším věku. Alespoň jednou za život se s některou z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz