Možná jste to na dovolené pocítili. Když máte volno, oddych a klid, má to vliv nejen na vaše tělo, mysl, ale prospívá to i vašim očím.
Běžný život je pro oči něco jako jed, v práci zíráte celé hodiny do počítače, doma zas přijde na řadu mobil, tablet a televize. Pohyb na čerstvém vzduchu, kdy by si oči mohly „vydechnout“, tak přichází zkrátka. Nejčastějším důsledkem takového životního stylu jsou suché oči a poruchy zraku.
Největší mýty o zraku. Zjistěte pravdu o mrkvi, šilhání i brýlích z drogerie |
Podle lékařských statistik mezi lidmi razantně přibývá těch, kdo jsou postiženi krátkozrakostí. Je to kvůli tomu, že neustále potřebujete zaostřovat na blízkou vzdálenost, a také kvůli nedostatku denního světla. V Německu je takhle postižených 50 % mladistvých, v Číně dokonce přes 90 %. V Česku je krátkozraká zhruba pětina populace.
Cvičení posílí zrak
Mnoho dnešních problémů, i těch, které se netýkají očí, je způsobeno stresem. Tak se mějte trochu rádi, zastavte se, popřemýšlejte, co by šlo udělat líp.
Zkuste jógu. Praktikování jógy vás přiměje zastavit se, soustředit se na své pocity a na požadavky vašeho těla, vytvořit si malou oázu klidu v uspěchaném životě.
Existuje i jóga speciálně zaměřená na oči, jejím prostřednictvím se dá zrak celkem dobře posílit. Podle odborníků můžou očím ve správném vidění bránit emocionální problémy, stejně tak jako fyzické a mentální potíže, třeba napětí a křeč.
Tehdy jsou namístě právě jógová cvičení, která očím uleví a prospějí – například relaxační cviky, co uvolňují svalstvo šíje a zad a přitom zároveň procvičí a protáhnou zkrácené oční svaly. Autorem mnoha takových je americký oční lékař William Bates, který už ve 20. letech minulého století popsal důležitost očního tréninku a je uznáván za průkopníka této metody.
Čtyři kroky k relaxaciPALMING: Jde o důležitý cvik pro uvolnění očních svalů, provádějte ho co nejčastěji. Posaďte se ke stolu a rychle třete dlaně o sebe. Vytvořte z nich misky, které přiložíte na zavřené oči tak, aby se prsty na čele křížily. Pozor, nesmí jimi pronikat světlo. Lokty opřete o stůl, váha hlavy spočívá v dlaních. Dýchejte zhluboka a uvolňujte svaly krku, obličeje a očí. MRKÁNÍ: Pokud se na něco soustředíte, upřeně hledíte do jednoho místa, nemrkáte, nebo jen málo… Výsledkem je snížení produkce slz a zhoršení výživy rohovky. Proto občas mrkejte záměrně, ulevíte svým očím. Pomoct může i následující technika. Nejprve několikrát silně stiskněte víčka. Pak začněte uvolněně mrkat v rytmu dechu, například na šest mrknutí nádech, na šest výdech. HODINY: Cvik se zavřenýma očima, který lze praktikovat vlastně kdykoliv a kdekoliv. Zavřete oči a představte si, že před sebou vidíte hodinový ciferník. Pomalu pohybujte očima, jako byste se dívala postupně na jednotlivé číslice. Cvičení provádějte nejprve po směru hodinových ručiček, potom opačně. Oči otevřete a celý kruh projeďte znovu očima tak, abyste cítila maximální protažení svalů. Opakujte třikrát. OSTŘENÍ: Bude vám možná připadat, že šilháte, ale žádný strach, to jenom dostáváte do formy své oči. Natáhněte před sebe ruku a svisle v ní podržte tužku. Zaostřete na její horní konec a ruku pomalu přibližujte. Pořád mějte zaostřeno na tužku, sledujte špičku. Obdobně můžete pohledem přecházet z tužky vzdálené od očí asi třicet centimetrů na libovolný předmět ve vzdálenosti nejméně pět metrů. |