Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Jóga mi pomohla k lepším časům, říká kaskadérka a instruktorka bootcampu

Běhá celý život, s jógou ale začala až ve svých 50 letech. „Díky józe teď navzdory stále vyššímu věku stahuju své běžecké časy dolů,“ popisuje Hanka Dvorská, celoživotní kaskadérka a instruktorka sedmnácti různých sportů, nejsilnější důvod, proč se do jógy pustila. „Člověk potřebuje k životu tři věci. Běhat, posilovat a protahovat se,“ říká známá trenérka.
Hana Dvorská

Hana Dvorská | foto: archiv Hany DvorskéRungo.cz

Pamatuješ si ještě, jaký sport jsi začala dělat jako úplně první?
Zrovna běhání mě provází celý život. Je to úplně nejlepší kondiční trénink a pro tělo je to skvělé na posílení. Podporuje celkovou vytrvalost, pružnost i koordinaci pohybů. Jakmile ti jedno z tohoto chybí, nikam nedoběhneš. Ale jinak se hýbu odmalička. Hrála jsem tenis na tatínkových kurtech, od patnácti let skáču z letadla.

Vzpomínám si, že před pár lety ses do jógy vůbec nechtěla pouštět.
Celý život jsem dělala různé sporty a o jogínech jsem si myslela svoje. Jógu jsem přirovnávala ke cvrnkání kuliček a v životě jsem ji nechtěla dělat. Jednak jsem energický typ a za druhé jsem se narodila v Česku, tak bych se přeci měla věnovat tomu, co dělá tady a ne v Indii! Ten duchovní rozměr jógy mě do teď úplně neoslovil. Jógu beru tak, že když se chci ráno rozcvičit, mám posloupnost cviků, které mě opravdu protáhnou. Ale nemodlím se u toho a nebručím, to bych se musela přetvařovat. Trochu možná snižuju význam jógy, ale beru ji jako super doplněk běhání.

K tomu se ještě dostaneme, ale řekni mi, co tě nakonec přesvědčilo?
Tím, že celý život dělám kaskadérku a už jsem mockrát letěla přes auto, spadla z koně nebo vyskočila z okna, mám opravdu potlučené tělo. Jak k tomu postupně stárnu a moje tělo není tak silné a pevné, začala jsem se při běhání cítit neprotažená a tuhá. Začala mě strašně bolet noha ve stehně. Zkoušela jsem rehabilitaci, ale tam mi nakonec doporučili, ať zkusím jógu. Nejdřív jsem to zavrhla, ale při dalším setkání mi sestra nějaké cviky z jógy přímo ukázala a mně se to líbilo.

Jak vypadaly tvoje první hodiny?
Poprvé jsem šla na jógu k Daliboru Štědroňskému. Byl to super a byla jsem tam úplně nejhorší. Všechny ženské okolo mě stály na jedné noze a já se motala. Všichni byli propnutí v pozicích bojovníka a mně málem upadly ruce. Zkusila jsem pak i různé další instruktory, něco byla zábava a něco nuda. Když jsem ale zkusila hodinu u Václava Krejčíka, nadchla jsem se. Jóga mi začala jít a cvičení mi začalo pomáhat, tělo přestávalo postupně bolet. A protože vždycky, když s něčím začnu, musím to dělat pořádně a nejlíp, a taky proto, že bych se sama ke cvičení jógy každý den nedokopala, rozhodla jsem se udělat si instruktorský kurz. A když už jsi jednou instruktor, musíš o tom sportu něco vědět. A tak já, jógou nepolíbená, jsem si nakoupila knihy, učila se na zkoušky a začala se o ni zajímat.

Hanka Dvorská (55 let)

Hana Dvorská

Instruktorka bootcampů a dalších 17 různých sportů. Vystudovala FTVS a pohybu se věnuje celý život. Dlouhá léta se živila jako kaskadérka a natáčela s filmovými produkcemi nejen v Česku, ale také po celém světě, občas natáčí i teď. Právě díky své práci, kdy musela zvládat velké množství různých dovedností a pohybových aktivit, přičichla k velkému množství sportů. Do teď se ale každý den věnuje běhání a józe.

V čem ti jóga nejvíc pomohla?
Myslela jsem si, že už se nikdy v životě nepředkloním až na zem. Na svém vlastním příkladu jsem ale zjistila, že to jde. Jóga mi pomohla uvolnit tělo i posílit svaly, které do té doby nebyly posílené. Tím, že se tělo zmobilizovalo, začala jsem dokonce mít lepší časy při běhání. Stárnu a při tom mám lepší časy! Teď je jóga součástí mého dne, každý den vedu jednu hodinu. To je z vypočítavosti, protože sama bych si doma nezacvičila.

Jak konkrétně ti pomáhá při běhání?
Nemohla jsem běhat, protože jsem měla zkrácené svaly na zadní straně stehna. Běhala jsem špatně, noha mi nešla vzadu do zášvihu, protože mě to bolelo. Trpěla jsem, bolela mě z toho záda, bedra, ramena. Při józe jsem si všechny ty svaly krásně protáhla, uvolnila se mi bedra, ramena. Vrátila jsem se dokonce ke svým starým časům. Tím se potvrdilo, že jsem běhala blbě. Teď jsem se trošku posunula výš. Jóga mě celkově uklidnila a už nejsem při běhání v křeči. Cítím, že k sobě oba sporty patří. Jóga a běh mají něco společného. Přitom dřív mi protahování přišlo jako ztráta času. Teď si myslím, že k životu je nutné běhat, posilovat a protahovat se.

V čem si jsou ty sporty podle tebe ještě podobné?
Je to o uvolnění. Běh bolí, musíš se překonat. Jóga taky bolí, když ji chceš dělat dobře. Je to taky o vytrvalosti. V běhu jde o kardio, u jógy musíš vytrvat v pozicích, i když už nemůžeš. Je to i o koncentraci. Oba sporty se taky dají dělat skupinově, což je ve sportu podle mě hrozně důležité. Lidé se mnou při ranních bootcampových rozcvičkách, kde běháme i protahujeme, sdílejí nadšení pro tu činnost a vytváří se mezi námi mezilidská vazba.

Bavíme se celou dobu o tom, jak jóga ovlivňuje běhání. Dá se ale něco najít i v opačném směru?
Jóga ovlivňuje běhání v tom, že se protáhneš, což by mělo být součástí běžecké přípravy. A naopak to samozřejmě funguje taky. Díky běhu má totiž člověk celé tělo osvalené, a když pak přejde na jógu, tak mu všechny svaly pracují. Jen třeba nejsou tak protažené. Běžci taky většinou nejsou tlustí, což taky pomáhá při józe. Obézní lidé se při józe nepředkloní a nemůžou udělat správně některé pozice. Celkově jsou navíc běžci takoví pohodoví lidi, což s jógou souvisí taky. Ale cesta k běhu nebo k józe není uzavřená vůbec nikomu.

Říkala jsi, že duchovno tě v józe neoslovilo. Jakou roli podle tebe ale v obou sportech hraje psychika?
Při dnešním životním stylu nemá člověk skoro nikdy klid. A tyhle dvě činnosti mají společné právě to, že je při nich člověk schopný se uklidnit. Zbavují tě stresu, máš volnost a svobodu. Když mám něčeho plný zuby, vezmu si kecky a jdu si na půl hodiny zaběhat. Doběhnu a jsem v pohodě. Při józe tě uklidní i hudba. Já si běžím a říkám si při tom, o co tady vlastně jde? Jde o to, abychom měli možnost se pohybovat, protože pohyb je život.

Reebok Yoga Sensation

Síla jógy, její klid a hluboká radost zasáhne každého, kdo přijde v neděli 21. června do O2 arény na Reebok Yoga Sensation. Na jednom místě poznáte to nejlepší ze světové jógy, zažijete unikátní spojení různých stylů, instruktorů, tradice a moderního vnímání jógy. Už druhý ročník úspěšného festivalu jógy pořádá Reebok v rámci své kampaně Be More Human. Jejím posláním je inspirovat lidi ke sportu a k aktivnímu životnímu stylu. Hlavní hvězdou bude Američanka Tara Stiles, mimo jiné osobní lektorka Deepaka Chopry a Jane Fondové a zakladatelka unikátního jógového systému cvičení Strala jóga, které vás naplní osvobozující energií. Dalším renomovaným zahraničním hostem bude švédská instruktorka Kristin Andersson (SWE), s níž si vyzkoušíte světově úspěšný program Les Mills BODYBALANCE™.

 

Autor:

Vánoce a advent

Adventní čas začal v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

  • Nejčtenější

Berany čeká zkouška, Ryby se budou divit. Zimní tarotskop pro všechna znamení

7. prosince 2023

Zimní období nás má zklidňovat, sváteční naladění očistit duši od nánosů všedních dnů a novoroční...

Markéta zhubla 29 kilo. Pomohl jí pohyb a vyřazení některých potravin

5. prosince 2023

Markéta se svou hmotností bojovala celý život a zdá se, že nad ní vyhrála. Její nynější priorita je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Adriana vyrůstala v dětském domově. Potřebuje pomoci s životním startem

6. prosince 2023

Čtyřiadvacetiletá Adriana měla těžký životní start. Prošla si kojeneckým ústavem, pěstounskou péčí...

Nejlepší kamarádky společně zatočily s obezitou, změnily se k nepoznání

7. prosince 2023  8:22

Pětadvacetiletá Hanna Sissonová a její nejlepší kamarádka sedmadvacetiletá Nikki Terrellová z USA...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena se nazývá lidským kyborgem, tetování ji proměnilo k nepoznání

6. prosince 2023  8:39

V přepočtu téměř čtyři miliony korun utratila Lina Lorenzenová ze San Franciska za tetování, které...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

OBRAZEM: Osobnosti, které přiznaly zkušenost s domácím násilím

10. prosince 2023

Některé ženy o vztahu s násilníkem mlčí a chtějí na období hrůzy zapomenout. Jiné o něm veřejně...

Pásový opar se může objevit kdekoli na těle, bolest bývá nesnesitelná

10. prosince 2023

Tuto nepříjemnost lidé řeší hlavně v oblasti kolem úst a rtů. Ovšem existuje také jiný druh. Pásový...

Nejen slavná jména. Eva Pavlová dává šanci mladým a neokoukaným návrhářům

10. prosince 2023

Brzy tomu bude rok, co jsme si zvolili prezidenta Petra Pavla. Pozornost se za tu dobu upírá nejen...

Původně rehabilitační metoda, dnes zná cvičení Josepha Pilatese celý svět

9. prosince 2023

Premium Sestava cvičení, které každý zná pod označením pilates, v sobě zahrnuje prvky z řady pohybových...

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...