Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 21. května 2022 Monika

Jizvu masírujte. Její léčba předejde bolestem

Sportovci mívají úrazy, které se někdy neobejdou bez vzniku jizvy. A jizva může způsobovat i rozličné problémy. Podezřívali byste ji například z bolesti hlavy? Nebo zad? A co takhle koleno? A může být jizva odpovědná za vznik bolestivé patní ostruhy? A můžeme to vůbec nějak ovlivnit?

Obr. 3 "S“ hmat | foto: Kateřina Honová

Jizva je druhotnou tkání, která nahrazuje místo původního defektu. Skládá se ze stejné bílkoviny kolagenu jako tkáň původní, ale protože jsou tato vlákna uspořádána jinak, má obvykle nižší funkční kvalitu. O tom, jak bude jizva „dobrá“ nebo „špatná“, rozhoduje více faktorů, například zda se jizva hojí přímo nebo s komplikacemi (hnisání rány), způsob ošetření, charakter rány, stáří a typ pokožky, přidružená onemocnění. Je-li vaše občanka již muzeálním kouskem, máte-li chorobu endokrinního typu (například cukrovku), léčíte-li rozšvihnutou nohu heslem „táhni a srůstej“ a vyhledáváte-li lékaře s krajní nechutí, a až když je skoro pozdě, přesto však stále ještě žijete a máte nějakou tu jizvu, měli byste zpozornět. A všichni ostatní, kteří jsou mladí a krásní a zdraví a kteří dostali v rámci ošetření jizvy pouze radu „mažte si to“, by měli zpozornět také.

Co jsme to psali o patní ostruze a jizvě? Aktuální případ z praxe: pacientka s bolestivou patní ostruhou na levé noze. Ostruha zřejmě vznikla kvůli přetížení končetiny, které bylo způsobeno „uhýbáním“ druhé noze, na které byla neošetřená jizva po sešití prasklé Achillovy šlachy. Další příklady možných přenesených bolestí naleznete v boxu vlevo.

 • Bolest paty (patní ostruha) – jizva na Achillově šlaše na stejné či opačné končetině, jizva na koleni nebo kyčli druhostranně
 • Bolest kolena – jizva po plastice předního zkříženého vazu téže strany, jizva na druhé dolní končetině (kdekoliv)
 • Bolest kyčle – jizva po TEP stejnostranně, jizva na druhé dolní končetině (kdekoliv)
 • Bolest břicha – jizva po operaci na břiše, jizva na zádech
 • Bolest šíje a hlavy – jizva v oblasti prsou, ramene, jizva po plastice boltců

K tomu, aby byla tkáň funkční, musí splňovat dva mechanické parametry a jeden senzitivní. Mechanickými jsou posunlivost a protažitelnost. Tato prapodivná adjektiva znamenají, že by se jednotlivé vrstvy tkáně měly po sobě posouvat (klouzat) a protahovat do koncových pozic, které byly naplánovány evolučním vývojem. Senzitivní parametr je citlivost, a to v ideálním případě citlivost stejná, jakou má okolní kůže. Často nacházíme hypersenzitivní jizvu, což je stav, kdy je člověku velice nepříjemná jakákoliv manipulace s jizvou a jejím bezprostředním okolím.

Jak poznat mechanický problém

Zkuste provést posun jizvy do strany. Pokud se tkáň přehne přes jizvu a vytvoří val (jako na obr. 1), máte zřejmě problém.

Obr. 1 Neposunlivá jizva

Léčba

V ideálním případě časná. Efektivní terapie začíná již před vytažením stehů, ale nemůžeme chtít nemožnosti. Proto budeme rádi za terapii začínající ihned po vytažení stehů. Hmaty jsou čtyři:

 • „C“ hmat
 • „S“ hmat
 • Řasení
 • Protažení

Jak napovídá název, první dva hmaty znamenají protažení jizvy do tvaru zmiňovaného písmena (viz obr. 2 a 3). Nebudeme vysvětlovat jevy jako měkká (fyziologická) a tvrdá (patologická) koncová bariéra, to necháme fyzioterapeutům. Dostačovat by měla informace, že protažení je třeba držet do fenoménu tání, kdy je cítit, že tkáň lehce povolí. Pokud necítíte žádnou změnu, mělo by 20 sekund stačit. Postupně protáhneme celou jizvu. Protahování je relativně jemné, bolest není k efektivní léčbě třeba.

Řasení je možné na větší svalové hmotě – jizvu uchopíte a lehce „nadzvednete“ (obr. 4). Protažení je uvolnění jizvy do délky (obr. 5), na tom není co vysvětlovat. Techniky se provádí nasucho. Ošetření se doplňuje tlakovou masáží (s olejem nebo mastí), ta je většinou známá. Samozřejmostí by mělo být mazání jizvy krémem s vysokým ochranným faktorem, jste-li vystaveni intenzivnímu slunečnímu osvitu.

Obr. 2 "C“ hmat

Obr. 3 "S“ hmat

Obr. 4 Řasení jizvy

Obr. 5 Protažení jizvy

Jak poznat senzitivní problém

Pokud tento problém máte, zcela jistě o něm víte. Jedná se o již popisovaný stav, při kterém již pomyšlení na manipulaci s jizvou způsobuje neradostnou náladu. Někdy je situace dokonce tak vyhrocená, že ošetřování jizvy může vést až ke kolapsu (také s tím jsme se již v ambulanci setkali).

Léčba

Otužovat. Opravdu. Není třeba se ráchat v ledové vodě, na jizvu se musí jinak. Při těžké poruše je začátkem otužování prosté hlazení jizvy. Není-li možné, hladíme okolí a k jizvě se postupně přibližujeme. Následuje tření jizvy kapesníkem (látkovým), poté froté ručníkem a frajeři můžou končit masáží jemným kartáčkem na zuby.

A proč léčit jizvu, která je na dotek citlivá, ale v běžném životě o ní ani nevíte? Kupříkladu jizva na koleni po plastice vazu, která vykazuje zvýšenou citlivost na dotek, bude reagovat na tření vašich apartních běžeckých tepláčků tak, že bude vysílat nelibé impulsy do mozku a ten, aby měl pokoj, zkrátí na „postižené“ straně krok. A jistě vám nemusíme vysvětlovat, co to v časové sumaci udělá.

Doplňující terapie

Jako vhodný doplněk lze použít například laser, tejpování, baňkování, distanční elektroléčbu. Pracovat lze i s několikaletou jizvou, není třeba ztrácet naději. Čím starší jizva a čím více je stažená, tím je nutnější razantnější postup. Opatrnost je však třeba u jizev hypertrofických a keloidních. Hypertrofická jizva je jizva, která je nad úrovní kožního povrchu - plasticky vystupuje. Keloidní jizva je jizva rozjetá doširoka. Oba typy hojení jsou vrozené a nedá se s tím bohužel nic moc dělat. Nejste-li si jistí, co a jak, navštivte fyzioterapeuta.

Jizva nemusí kazit váš vzhled (jizvy mohou být i sexy, každopádně není třeba je nějak příliš prožívat), ale může vám dost zavařit v rámci bolestí v pohybovém aparátu, necháte-li ji bez dohledu.

Kateřina Honová, fyzioterapeutka

Kateřina Honová, fyzioterapeutka

Fyzioterapeutka a instruktorka fitness cvičení. Absolvovala velký počet specializačních školení, publikuje v odborných časopisech a vede vlastní akreditované kurzy. V praxi se zabývá aplikací fitness pomůcek do léčebné rehabilitační terapie.

Žije a pracuje v Brně.

 • Nejčtenější

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Pralinky a Aljaška rozhodly. Soutěž Peče celá země vyhrála máma na mateřské

Přestože finále soutěže amatérských pekařů a cukrářů proběhlo loni v létě, diváci České televize si ho užili až dnes...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...

Pětinásobná matka sdílela devítitýdenní proměnu po porodu dvojčat

Dvaatřicetiletá Chontel Duncanová ukázala světu, že i po pátém dítěti může mít žena skvělou postavu bez pomoci...

Radka roky tajila mezerník. Ve Vysněné kráse získala zuby i mladší obličej

Na prahu padesátky se rozhodla vydat za vysněnou krásou a příjemným úsměvem. Radka se trápila desítky let pro vytržené...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

 • Další z rubriky

Ruleta se smrtí. Lidí očkovaných proti nejhorším nemocem ubývá

Ačkoliv mají lékaři v Česku k dispozici vakcíny, které zabraňují více než dvaceti život ohrožujícím nemocem, využití...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypálená města, mrtvé děti. Žádný porod nešel hladce, vzpomíná lékař na Asii

Premium Dvacet let působil s Lékaři bez hranic a na misích ve Východním Timoru a na Srí Lance v jihovýchodní Asii a v africké...

Horečka, puchýře a krusty. Opičí neštovice jsou podobné těm pravým

Opičí neštovice neboli monkeypox je virové onemocnění, které se podobá pravým neštovicím, ale je mírnější. Způsobuje ho...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...