Ona

Úsek kolem nádrže Bedřichov je prostě nádherný. Je to jedno z nejhezčích míst na trati. | foto: Magdaléna Ondrášová, Rungo.cz

ČEZ Jizerská 50 RUN: pokochejte se přírodou a dejte si občerstvení od našeho šéfredaktora

  • 2
Třiadvacet kilometrů, převýšení pouhých 424 metrů, tedy žádný extrém. K tomu nádherná příroda, les a především přehrada. I to jsou důvody, pro které byste 13. září neměli na startu závodu Jizerská 50 RUN chybět.

Na běžkách jsem jako opilec pod proudem a jsem nebezpečný svému okolí. Jednou za čas si je sice nazuju, to ano, ale nejraději hodně brzo ráno, když ve stopě ještě nikdo není a "ťakáním" vpřed se kochám probouzející se krajinou.

Musím přiznat, že jsem vždy záviděl těm, kteří vyráželi na zimní závod a pak nad grogem probírali zážitky. Grog mám totiž moc rád, ale ještě více hory a běhání. Když jsem proto zjistil, že se v září poběží ČEZ Jizerská 50 RUN, zbystřil jsem. A jelikož na trati bude Rungo.cz obsluhovat jednu z občerstvovaček a já tam budu osobně, nelenili jsme a vyrazili si tu nejdelší, třiadvacetikilometrovou trať proběhnout, ať víme, co čeká ty, kteří se na start 13. září postaví.

Byl jsem připravený vám to popsat ze svého pohledu, ale druhý den mi v e-mailu přistálo zhodnocení od jednoho z těch nejpovolanějších, reprezentanta v běhu na lyžích Jirky Magála . Uznejte, jeho názor je daleko fundovanější, neboť to tam zná jako svoje boty.

Takže zde jsou, místo mých, Jirkovy slova:

"Začíná se stejně jako populární Jizerská 50 na běžkách na stadionu v Bedřichově a první kilometry trasu legendárního závodu kopírují. První úsek k Buku vede do kopce, což je možná dobře, protože se člověk dobře zapracuje. Ale určitě se nevyplatí začátek přepálit. Myslím, že závodit se začne až ve druhé půlce.

Fotogalerie

Z tratě lyžařského závodu se odpojíte po dvou kilometrech na rozcestí U Nové Louky, kde zabočíte doleva a směřujete až na poeticky pojmenovaný Malinový vrch, kterému nikdo neřekne jinak než Maliník.

Jsou tam spíše lehké pasáže, seběhy nejsou extrémně prudké, takže se dá i odpočívat. Celkově nejde podle profilu o extrémně náročnou trasu. Je tam víceméně jeden větší kopec na Olivetskou horu, jinak je to spíše lehký profil, takže je to závod pro širokou veřejnost. Myslím, že 23 kilometrů zvládnou relativně v pohodě i lidé, kteří se jdou proběhnout jen občas.

Na Maliníku, tam budete zhruba ve čtvrtině závodu, se stočíte doprava a běžíte lesní cestou po kanálu (zde pozor na kořeny) až k přehradě Černá Nisa. Poběžíte po 340 metrů dlouhé hrázi nejvýše položené nádrže v Jizerských horách a její rašelinou zabarvená voda vás okouzlí.

Na trase je určitě spousta hezkých míst a jedno z nejkrásnějších je, když přiběhnete k přehradě. Tady se opravdu stojí za to kouknout kolem sebe. Kdo chce, může se při závodě i vykoupat, tady totiž nelze mít špatnou náladu.

Jizerská 50 RUN

kdy: 13. září

kde: Bedřichov

v kolik: 15:00

trasu najdete zde

Dále vede trať Jizerské 50 RUN po cestách kolem přehrady. Občas její probleskující hladinu mezi stromy zahlédnete. Je to hodně pěkné. Jinak běžíte víceméně celý závod v lese, všude jsou vzrostlé stromy, takže tam nejsou příliš místa, kde by mohlo hodně foukat. Je to opravdu příjemné lesní proběhnutí se.

Pokračujete přes Závory až na rozcestí Pod Olivetskou horou. Tady už máte polovinu běhu za sebou, ale nejvyšší stoupání na Olivetskou horu (asi do nadmořské výšky 873 metrů) vás teprve čeká.

Je to sice nejvyšší bod na trati, ale ani tento kopec není extrémní. Trochu se to zvedne, poběžíte o malinko déle do kopce, ale jakmile vyběhnete nahoru, víte, že máte víceméně vyhráno.

Seběhnete na Bílou kuchyni. Mimochodem, kdo jezdí zimní Jizerskou 50, zná kopec jako poslední těžké stoupání na trase, běhá se totiž v opačném směru. Dál pokračujete na Hřebínek, kde stojí legendární stánek s ještě legendárnější zelňačkou. Tady máte v nohách už 16,5 kilometru.

Cesty jsou krásně široké a běží se po nich opravdu dobře. Rozhodně je trať...

Cesty jsou krásně široké a běží se po nich opravdu dobře. Rozhodně je trať vhodná pro silniční boty.

Povrch celé tratě tvoří z části šotolina, občas asfalt a zpevněné cesty, občas běžíte v lese, je to běh, kde vám víceméně nic nehrozí.

Z Hřebínku se vydáte směr Nová Louka, před kterou však odbočíte doprava znovu dolů k Černé Nise na rozcestí Za Přehradou. Odtud už běžecká trasa znovu kopíruje zimní Jizerskou 50. Do cíle zbývají čtyři kilometry. Poslední tři už poznáte, neboť jste tady před více či méně desítkami minut běželi.

Celkové převýšení tratě Jizerské 50 RUN je 424 metrů, což není na 23 kilometrů žádný extrém. Je to opravdu lehký běh. Jizerky jsou vyhlášené tím, že jsou spíše rovinaté, nastoupané metry tomu odpovídají.

Jak vidí trať závodu Majda z Rungo.cz

Značení je v Jizerkách skvělé.

Značení je v Jizerkách skvělé.

Na proběhnutí trasy jsem se těšila, neboť Jizerské hory byly do té chvíle mou nohou neohmatané. Trasa 23 kilometrů neznámým terénem se mi skvěle hodila do plánu testování nových Inov-8 univerzálních krosovek.

Trať do mě otiskla jednoznačně přírodní dojem. Běží se stále vysokým lesem, kde dýchá příjemný chlad. Cesta je dosti prostorná, takže můžete dát přednost obdivování vzrostlých stromů, aniž byste museli pátrat po skulince mezi běžci a snažit se ukořistit lepší pozici.

Trasa se stále klikatí, takže skvěle ubíhá. Sběrači by raději neměli klopit zraky, mohlo by je nasát všudypřítomné nevysbírané borůvčí. Cestou sice potkáte dvě boudy s občerstvením, ale to jen tak mimo závod, až vyrazíte na výlet. Na vás budou čekat občerstvovačky včetně té Rungo.cz.

Skvostem tratě není nejvyšší bod Olivetská hora, z níž vidíte opět jen vzrostlé stromy, ale přehradní hráz, která za vidění opravdu stojí. Závodníci-požitkáři se neudrží a na svůj profil postnou on-line selfie. Zatímco oči nasají třiadvacet kilometrů přírody, nohy si užijí spíše rychlého a tvrdého povrchu, a to jistě ze dvou třetin. Pokud se neběží po asfaltu, jde alespoň o tvrdé, zpevněné cesty. Část trasy se sice běží po měkkém a malou chvíli i přes kořeny a po kamení, ale jinak jde určitě o trať vhodnou pro silniční obuv. Krosovky, byť univerzální, ráda využiju na jiném závodě.

Trať je každopádně úplný balzám na duše v různém stavu opotřebení. Navíc, pokud by pro vás byla trasa 23 kilometrů hodně, můžete běžet příjemnou "desítku". Rungo.cz trasu a závod vřele doporučuje a těšíme se, že se tam s vámi setkáme.

Majda