Změnil se význam přátelství v dnešní společnosti?
Řekl bych, že se nacházíme v určitém zlomovém období, kdy lidstvo ztrácí představu o jednoznačných vizích vlastního směřování. Naše dějiny v zásadě rozdělujeme na období, kdy společnost má představu, kam se ubírá, a většinově má i společný cíl, k němuž směřuje, a pak jsou období, kdy jsou lidé spíše rozděleni, hledají nějakou naplňující vizi, ale jejich cíl je rozostřený nebo úplně chybí. Jedno z takových období teď prožíváme. A to je právě čas, kdy přátelství získává na důležitosti.
Samotné slovo „přátelství“ dnes kvůli sociálním sítím dostalo poněkud nový význam. Jaká je tedy jeho původní definice?
Podle mého soudu je přátelství reciproční vztah dvou lidí, který přináší pozitivní emoční odpověď na obou stranách a z obou stran je tento vztah také (alespoň vědomě) nezištný. Proto si ho tolik vážíme. Přátelství také velmi těsně souvisí s altruismem, tedy jde nám o dobro druhého bez nutného ohledu na náš vlastní prospěch. Nicméně přidanou hodnotou přátelství ve srovnání s altruismem je těsnost kontaktu. Přátelé se opravdu dobře znají a mají vůči sobě láskyplný vztah, ovšem ne ve smyslu lásky erotické, nýbrž mezilidské. Nakolik může digitální systém, v němž teď žijeme, přátelství modifikovat, nebo jej dokonce nahrazovat, je složitá otázka. Osobně se domnívám, že přátelství na sociálních sítích plnohodnotnou náhradou vztahu, který přátelstvím nazýváme historicky, být prostě nemůže. Důvodem je právě chybějící těsná blízkost, jež je na přátelství zásadní.
Dnes není nic výjimečného, když šestileté děti konzumují pornografii. Jak potom asi může vypadat jejich psychosexuální vývoj?