Jedna cigareta zkrátí váš život o pět minut, řekla on-line lékařka

  1:00aktualizováno  13:58
Když se sečtou všichni bývalí, příležitostní i pravidelní kuřáci, žije v Česku méně nekuřáků než kuřáků. Miliony lidí si každý den zapálí cigaretu, přestože vědí, že tím škodí svému tělu. "Udává se, že jedna cigareta zkrátí život člověka asi o pět minut," řekla v on-line rozhovoru se čtenáři lékařka Jana Cermanová.

Lékařka Jana Cermanová | foto: Archiv MUDr. Jany Cermanové

Mnoho žen se zajímalo o to, jak kouření může ovlivnit jejich šanci počít dítě. "Kouření významně ovlivňuje jak mužskou, tak i ženskou plodnost. Plodnost kuřaček je oproti nekuřačkám zhruba o třicet procent snížená. Kuřačka bude mít více než třikrát větší pravděpodobnost, že jí úspěšné početí potomka potrvá déle než jeden rok, ve srovnání se svou nekouřící vrstevnicí," uvedla Cermanová.

Zároveň dodala, že pokud chcete dítě a kouříte, měli byste vy i partner přestat rok před plánovaným otěhotněním. Již dvouměsíční abstinence před začátkem snahy o početí významně zvyšuje úspěšnost oplodnění.

A jak se kouření zbavit? "Odvykání kouření je záležitost jak fyzické závislosti, tak i psychosociální. Nejdůležitější je pevné odhodlání. Od fyzické závislosti (abstinenčních příznaků) vám může pomoci farmakoterapie. Jedná se tedy o komplexní záležitost. Doporučuji kontaktovat specializované Centrum pro závislé na tabáku, kterých je po republice přes třicet, kde s vámi problém proberou a nabídnou vám řešení včetně psychoterapie a farmakoterapie. Centra můžete najít například na www.odvykani-koureni.cz či www.SLZT.cz," poradila lékařka.

Odpovědi lékařky Jany Cermanové ZDE

I když je úterý 31. května Světovým dnem bez tabáku, i tak bude na ulicích, v barech, v kancelářích mnoho žen a mužů, kteří budou popotahovat z cigarety a dobrovolně si vpravovat do těla jedy.

Podle Evropského výběrového šetření o zdraví v České republice nikdy nekouřilo 42,7 procent Čechů a 59 procent Češek starších 15 let. Ostatní kouří, nebo kouřili dříve.

Pravidelných, každodenních kuřáků je třetina mužů, asi 13 procent z nich jsou silní kuřáci. Denně kouří více než 19 procent žen, přičemž něco přes 4 procenta jsou silné kuřačky. Silným kuřákem je ten, kdo vykouří více než jednu krabičku za den.

MUDr. Jana Cermanová

Vystudovala 2. lékařskou Univerzity Karlovy v Praze. V současné době pracuje na Pneumologické klinice 1. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze, kde se specializuje na léčbu závislosti na tabáku v Centru pro závislé na tabáku.

Dlouhodobí kuřáci především riskují různá plicní onemocnění, jako je například rakovina nebo chronická obstrukční plicní nemoc. U obou těchto chorob existuje výrazné riziko, že nejdou zcela vyléčit.

"Kuřákům se nevyhýbají ani kardiovaskulární nemoci. Cigaretový kouř se podepisuje na stavu cév a tepen. Riziko infarktu myokardu je u kuřáka dvojnásobné v porovnání s nekuřákem," připomíná doktorka Jana Cermanová. K poškození cév přitom stačí i jen malá dávka kouře, například několik minut v zakouřené restauraci.

Kuřáky také častěji trápí žaludeční vředy a poruchy sluchu či zraku. Cigaretový kouř zanechává své stopy i na vnějším vzhledu člověka a jeho chování. "Kuřákům se více kazí zuby a vypadávají jim vlasy. Mají víc vrásek, horší akné či kvalitu pleti," dodává Cermanová.

Autor:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Další z rubriky

Trochu jiný detox. Očistěte se podle indické ajurvédy

Barbora Morávková,  klinická ajurvédská specialistka

Indická ajurvéda nabízí komplexní a přitom velmi jemný proces detoxikace, který se nazývá Panča Karma. V rozhovoru pro...

Umíte použít defibrilátor? Život může zachránit každý z nás

Automatizované externí defibrilátory zachraňují životy.

Jen v loňském roce vyjížděla pražská záchranná služba k 628 případům laických resuscitací. V přepočtu jde o dva zásahy...

Skoncovat s kouřením hned? Novoroční předsevzetí berou často za své

Kromě nového designu se iQOS 3 vyrábí v různých barevných mutacích.

Pět procent Češek, které si dají novoroční předsevzetí, chce ze dne na den skoncovat s kouřením. Jenže už po prvním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz