Co je technika škrábání jazyka a proč byste ji měli vyzkoušet

  0:13aktualizováno  0:13
Podle ajurvédy je lidský jazyk velmi dobrým ukazatelem zdraví. A bohužel také místem, kde se usazují bakterie. Proto byste se měli – podobně jako si čistíte zuby – starat i o svůj jazyk.

Škrabání jazyka | foto: Profimedia.cz

Škrábání jazyka je způsob, jak se zbavit bakterií usazených na povrchu jazyka. Slouží k tomu speciální zaoblená škrabka. Pokud se vám nechce rovnou kupovat nový kousek do vaší sbírky na ústní hygienu, stačí začít tím, že se v drogerii podíváte po kartáčku, který má z druhé strany gumové výstupky. Právě ty slouží jako náhrada škrabky pro rychlé odstranění bakterií.

Domácí lékař

K čemu je škrábání jazyka dobré?

Pokud přidáte do své denní rutiny k čištění zubů pastou, nití a ústní vodou také škrábání jazyka, můžete se těšit hned z několika zdravotních i kosmetických benefitů.

Prvním je zlepšení dechu. Někdo se se špatným dechem potýká více, jiný méně, každopádně vyčištění jazyka pomůže k redukci usazených bakterií, které mohou špatný dech způsobovat a komplikovat vám tak život. 

Díky pravidelnému škrábání jazyka navíc můžete špatnému dechu i preventivně předcházet. Alespoň to uvádí ve svém publikovaném výzkumu Americká akademie paradontologie.

Další výhodou pravidelného čištění je podle ajurvédy zlepšení trávení. Podle Science Daily přispívá čistý jazyk k vyšší produkci slin, které napomáhají při trávení. 

Návod, jak se zbavit zápachu z úst.

Pomůže jogurt, petržel i čištění jazyka

Ilustrační snímek

Logickým plusem čistého jazyka je posílení vlastní imunity. Jazyk se totiž jako první potkává s množstvím bakterií, které mají tendenci se na něm usazovat. Toxiny, jež bakterie produkují, mohou být následně absorbovány do těla a tím oslabovat imunitu. 

Škrábání jazyka má přesah i do kazivosti zubů. Pravidelným odstraňováním plaku z jazyka snížíte celkové množství usazeného plaku ve vašich ústech a možná tak předejdete i nové plombě. 

Pokud se o své zuby snažíte pečlivě starat, tato krátká procedura navíc vás nezdrží, nezatíží a pravděpodobně přispěje k tomu, aby vaše péče o ústní dutinu byla kompletní a maximálně efektivní. 

Jak správně na to?

Jak jsme zmínili na začátku, ideální je pořídit si speciální (většinou nerezovou) škrabku na jazyk. Nejedná se o nic nedostupného ani drahého, škrabku prodávají lékárny i drogerie a ceny se pohybují od stovky do dvou set korun. Zpočátku ji na vyzkoušení dokáže nahradit také špička lžíce nebo druhá strana zubního kartáčku s výběžky. 

Vyplázněte jazyk, co nejvíce to jde, a začněte se škrabkou od kořene jazyka a pomalu táhněte škrabku směrem ven. Ze začátku, než si zvyknete na nepříjemné pocity u kořene, můžete začínat odprostřed nebo od takové vzdálenosti, která nebude vyvolávat pocit na zvracení. Škrabku omyjte a postup ještě jednou zopakujte.  

Autor:
Témata: bakterie, zdraví

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz