Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

  • 11
Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině také dlouhodobě špatná životospráva, především je to pak vysoký příjem kalorií. Jak si můžete pomoct?
Ilustrační snímek

Játra jsou v lidském těle velmi důležitá. Starají se o celou řadu nezastupitelných procesů, ať už je to třeba detoxikace organismu, tedy odstraňování škodlivých látek z těla, nebo produkce žluči, dále jsou zásobárnou některých vitaminů a minerálních látek a napomáhají přivádět živiny ze stravy k buňkám.

Jsou ovšem důležitá i při metabolismu bílkovin, sacharidů a tuků, regulují hladinu cukru a také cholesterolu v krvi, zároveň jsou i důležitým pomocníkem v boji s infekcemi a nemocemi. Lidské tělo se bez nich zkrátka neobejde, a proto by si každý měl játra co nejvíce udržovat v dobré kondici.

Co se děje v těle při cirhóze. Játra vypadají jako sekaná, trpí i mozek

Alkohol raději ne

Zároveň jsou však také poměrně citlivým orgánem, a tak jim všechno neprospívá. Co jim škodí především? Rozhodně je to nadměrné a dlouhodobé pití alkoholu, stejně tak i často konzumovaná tučná jídla, tedy na kalorie bohatá strava.

Játrům také například nesvědčí ani chemicky upravované konzervované potraviny. Výhodou, která však platí jen do určité míry, je, že se stav jater dokáže zlepšit. Například právě delším, ideálně dlouhodobým vynecháním alkoholu. Ovšem pokud je alkohol přijímán skutečně pravidelně, dlouhodobě a ve větších dávkách, může dojít k přetížení jater a k jejich závažnému chronickému poškození, k jaterní cirhóze.

Ilustrační snímek

Příznaky jsou různé

Jak sami poznáte, že jsou vaše játra skutečně přetížená? Nejčastěji podle nepříjemných dlouhotrvajících trávicích obtíží, nevolnosti, plynatosti, objevit se může i častější únava, bolesti hlavy, někdy také bolest v podbřišku.

Zkuste něco pro svá játra udělat třeba hned a začněte s abstinencí. Vydržíte měsíc? Anebo ještě mnohem déle? Možná bude lepší se alkoholu vyhýbat co nejdéle a jen ve výjimečných případech si jednu dvě skleničky dát.

Máte nemocná játra? Varovat vás mohou modřiny, žluté bělmo i únava

Ilustrační fotografie

Pohybem ke zdravým játrům

Obdobně játrům nesvědčí časté nebo spíše neustálé přejídání, které je spojené s vysokým energetickým příjmem, což vede k ukládání většího množství tuku v těle, nadváze, obezitě a časem tak může dojít až k nealkoholovému ztukovatění jater.

„Problém nastává, když k přejídání dochází po delší dobu, což se často děje, aniž by si to člověk uvědomoval. Zjistí to, až když váha nebo těsné oblečení ukáže, že se tělo obaluje tukem,“ upozorňuje lékař Michal Lazák. Že mají obyvatelé České republiky problémy s nadváhou i obezitou, svědčí také fakt, že šest z deseti obyvatel naší země má nadváhu, a každý pátý je dokonce obézní, takže patříme v tomto ohledu bohužel na přední příčky na evropském kontinentu.

Deset tipů, jak snížit obsah tuku v jídle a předejít ztučnělým játrům

Právě ztukovatění jater patří v současné době k nejčastějším chronickým onemocněním jater na světě, často postihuje pacienty s výraznou obezitou a také ty, kteří se léčí s cukrovkou 2. typu. V takovém případě je nutno mít se velmi na pozoru a začít co nejdříve s celkovou změnou životního stylu.

„Je třeba nejprve odstranit příčiny, které způsobují ztukovatění jater. To znamená upravit životní styl tak, aby se snížil příjem kalorií a zvýšil výdej energie. Obecně se doporučuje tzv. středomořská dieta, která je založena na čerstvé zelenině, kvalitních tucích, libovém mase a rybách. Spolu s úpravou jídelníčku se doporučuje zvýšení pohybové aktivity, nejlépe formou aerobního cvičení typu běhu, rychlé chůze, intenzivního plavání apod. Pravidelná aerobní fyzická aktivita minimálně třicet minut denně alespoň pět dnů v týdnu je prospěšná pro kardiovaskulární aparát a vede k redukci podkožního i viscerálního tuku včetně tuku jaterního,“ vysvětluje lékař Michal Lazák.

Ilustrační fotografie

Pozor na dlouhodobý stres

Játrům nesvědčí ani příliš časté užívání některých léků nebo dlouhodobě vysoký počet užívaných tablet, nedostatečný pitný režim, škodlivý je pro ně i častý kontakt s různými toxickými látkami, stejně tak i infekční žloutenka. Je samozřejmé, že jim škodí kouření stejně jako dlouhodobý stres.

Právě vlivem velkého stresu řada lidí často sahá po jídle, zejména po tom nezdravém (tučném a sladkém), a hledá v jídle útěchu třeba při špatné náladě. Jenže když je příliš často, získávají podvědomě nezdravé stravovací návyky a mnohdy v nich pokračují dál a nabírají tak kilogramy a s nimi i tuk.

Játra mají velkou schopnost regenerace, zlepšit se mohou už za pár měsíců

Je proto velmi důležité se o svá játra starat celoročně, pokud možno snažit se zbavit nadbytečných kilogramů, více se hýbat a nejvíce omezit alkohol, z jídelníčku zcela odstranit všechny tučné a smažené pokrmy a také snažit vyhýbat různým nezdravým pochutinám, které mnohdy svým cíleným složením ještě více pobízejí k jídlu a dostávají tak člověka do nepříjemného začarovaného kruhu.

Ilustrační fotografie

Čím lze játrům prospět

Pro správnou funkci jater můžete do svého jídelníčku zařadit čerstvé ovoce a zeleninu bohaté na vlákninu, více zelené listové zeleniny, například špenátu, brokolice nebo kapusty, dále pak česneku, cibule, červené řepy, jablek, olivového oleje, avokáda, vhodné je i lněné semínko, z koření pak například kurkuma.

Podpořte svá játra. Dejte si ostropestřec a kopec zeleniny

Játrům mohou prospět například i přípravky s obsahem ostropestřce mariánského, jenž příznivě podporuje činnost a regeneraci jater, případně esenciálních fosfolipidů, které napomáhají k obnově struktury a funkce buněčných membrán. Játrům nesvědčí ani příliš časté užívání některých léků, nedostatečný pitný režim, škodlivý je pro ně i častý kontakt s různými toxickými látkami, stejně tak i infekční žloutenka.

Článek vyšel v únorovém vydání časopisu Zdraví.