Dlouhodobý nedostatek slunečního světla je jednou z příčin jarní únavy.

Dlouhodobý nedostatek slunečního světla je jednou z příčin jarní únavy.

Jarní únava není nemoc, ale naučte se s ní bojovat

  • 17
Špatná nálada, skleslost, fyzická vyčerpanost, to jsou základní příznaky jarní únavy. Pokud byste se ale snažili získat neschopenku, pravděpodobně nepochodíte.

Počátkem jara postihne mnoho z nás jarní únava. Podle odhadů se její obětí stává čtyřikrát více žen než mužů. Přecitlivělost, proměnlivost nálad, nemožnost se soustředit či podávat fyzické výkony, to vše patří mezi klasické symptomy.

Jednoznačný návod, jak se s jarní únavou vypořádat, neexistuje. Odborníci ale nabízejí několik alternativ, stačí si jen pro sebe vybrat tu pravou.

O nemoc se nejedná
Ačkoliv symptomy jarní únavy mohou zásadně narušit chod našeho každodenního života, lékaři ji nediagnostikují jako nemoc. V Německu soud zamítl žalobu na doktora Leopolda Mannheima, který byl pacientem nařčen z odmítnutí vypsání neschopenky kvůli jarní únavě. Tým odborníků se shodl na tom, že se nejedná o klasickou nemoc, a tak není možné omluvit postiženého z pracovních povinností.

Obdobný názor zastávají i čeští odborníci: "V podstatě nejde o žádnou nemoc, ale o důsledek dlouhé zimy s nedostatkem slunce a vitaminů, což pacientovi přináší řadu nepříjemných potíží," říká Jiří Bodlák ve své knize Praktická fytoterapie.

Změňte jídelníček
Prvním krokem, jak bojovat s jarní únavou, je upravit si své stravovací návyky. Denně konzumujte alespoň pět menších jídel. Neopomeňte ovoce, zeleninu či bílé jogurty. Soustředit byste se měli především na potraviny bohaté na vitaminy A a C. Hladinu prvně jmenovaného můžete zvýšit díky pravidelné konzumaci mrkve, brokolice či rybího tuku. Na takzvané céčko jsou bohaté šípky, kiwi a nebo různé druhy citrusů.

Nedostatek vitaminů můžete vyřešit i díky rozličným tabletám a dalším potravinovým doplňkům. Před zakoupením si ale dobře prostudujte obaly těchto přípravků. Pokud na nich naleznete zkratku HEM, nemáte ještě vyhráno. Tato tři písmena znamenají to, že produkt byl schválen a testován hlavním hygienikem ČR. Tento test se nicméně nesoustřeďuje na obsah, ale na nezávadnost. Pokud si chcete být jistější účinky, sáhněte raději po preparátech, které jsou registrovány jako lék.

Meditujte
Dalším krokem k překonání únavy je pohyb. Nemusíte se ale ihned vrhat do posiloven, vzhledem k celkovému fyzickému vyčerpání postačí, když začnete s meditací. Ta vám pomůže s celkovým zlepšením psychické i fyzické kondice.

"Meditace a tzv. řízená imaginace mají vynikající ozdravné účinky. Pro léčebnou meditaci bychom si měli vybrat pravidelnou denní dobu, protože sama pravidelnost vede ke zklidnění, a to podporuje léčebný účinek," říká Josef A. Zentrych ve své knize Speciální metody fytoterapie.

Typů meditace je bezpočet. Můžete zvolit meditační techniky tai-chi, jógu či buddhistický a nebo taoistický přístup. Hlavní ale je protáhnout se a relaxovat. "Procvičíme si hlavu a krk, abychom co nejvíce uvolnili šíji, a zaujmeme co nejpohodlnější polohu vsedě nebo vleže. Vhodné je podbarvení meditativní či relaxační hudbou a dobré je podpořit celkovou atmosféru třeba vůní santalu, kadidla apod.," pokračuje J. A. Zentrych.

Light therapy
Dlouhodobý nedostatek slunečního světla je jednou z příčin jarní únavy. I k nám ale nyní proniká tzv. light therapy alias světelná antidepresivní a relaxační terapie. Princip spočívá v tom, že si pořídíte "relaxační světlo", tedy jakousi lampičku, která vyzařuje lehké bílé světlo, jenž nahrazuje přirozené sluneční. Bezespornou výhodou pak je to, že se můžete "slunit" i v momentě, kdy venku prší. Nevýhodou je pak cena, která činí necelé dva tisíce.