Jan Marek, dětský kardiolog z londýnské nemocnice Great Ormond Street Hospital (GOSH) | foto: David Neff, MAFRA

Neexistuje srdeční vada neslučitelná se životem, tvrdí kardiolog Marek

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Pár let před padesátkou vyměnil dětské kardiocentrum v Motole za post v jedné z nejlepších dětských nemocnic na světě. Do Great Ormond Street Hospital (GOSH) v Londýně se soustřeďují děti s nejsložitějšími vadami srdce na světě a Jan Marek tam už patnáct let vede oddělení prenatální a neinvazivní kardiologie.
Lékaři Česka

Stará se jak o nemocná srdce dětských pacientů, tak o srdíčka ještě nenarozených miminek, u nichž gynekolog objeví nějakou vrozenou vadu. „Jednou budou k dispozici komerčně dostupné malé ultrazvuky, které si nastávající maminky zapůjčí nebo koupí v lékárně, samy se vyšetří a nález vyhodnotí umělá inteligence,“ předvídá lékař budoucnost diagnostiky vrozených srdečních vad.

O řadě vrozených srdečních vad se nastávající maminky dozvědí ještě před narozením dítěte. Pořád jde ale o informaci vyčtenou z obrazovky monitoru. Realita pak může být jiná. Jak často se mýlíte?
Máte pravdu, každé diagnostické vyšetření má své limity a omezení. Ovšem kvalita ultrazvukového vyšetření je dnes na takové úrovni, že jsme schopni vidět, samozřejmě jen do jisté míry, srdce dítěte už kolem 10. týdne těhotenství. Dobře však víme, že v té době se srdce ještě vyvíjí, takže můžeme mít nějakou hrubou představu, ale rozhodně se nemůžeme trefit do nějaké zásadní diagnózy. Proto se i všechna screeningová vyšetření, kde se rozhoduje o dalším osudu těhotenství, provádějí mezi 18. a 22. týdnem, v době, kdy je srdce definitivně vytvořené.

A v této době se již v zásadní diagnóze mýlit nesmíme. Vždyť rozhodujeme o životě nenarozeného člověka. Vidět úplně všechno ovšem samozřejmě nemůžeme. Například víme, že před narozením jsou u člověka v srdíčku dva otvory. Plod totiž nedýchá, takže okysličená a neokysličená krev v něm proudí úplně jiným způsobem než po narození, kdy se tyto fetální (plodové, pozn. red.) komunikace spontánně uzavřou. Jenomže my nemůžeme vědět, jestli k jejich uzavření skutečně dojde. Například u předčasně narozených dětí je šance spontánního uzávěru menší. 

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma

Seriál Lékaři Česka