Umělá inteligence Aireen už umí upozornit na počínající cukrovku. Vy spolupracujete na umělé inteligenci Neurona, která bude pomáhat při včasné detekci tzv. neurodegenerativních onemocnění. Takže umělá inteligence už úspěšně dobývá i pole medicíny!
Je to logické. Nejsem počítačový expert, ale lékař, a tak to zkusím popsat z tohoto úhlu pohledu. Když mluvíte o cukrovce, tou trpí nejenom u nás, ale po celém vyspělém světě obrovské množství lidí (celosvětově diabetem trpí už přes půl miliardy lidí, v ČR lékaři mluví téměř o milionu lidí a prognózy jsou neutěšené, pozn. red.). V našem případě se bavíme o takzvaných neurodegenerativních onemocněních, mezi něž patří třeba Alzheimerova choroba jako jedna z nejčastějších nemocí u nás (alzheimer trápí každého desátého člověka ve věkové skupině 65 let, ve věku 80 let už je to každý pátý člověk a v 90 letech dokonce každý druhý, pozn. red.).
Úzce souvisí s věkem a někdo by ji mohl vnímat svým způsobem jako jakousi daň za dlouhověkost. Zjednodušeně řečeno, že tím, jak stárneme, je větší pravděpodobnost, že se této nemoci dožijeme. Pak samozřejmě existují i některá další rizika. Mezi ně patří i nedostatečné trénování mozku. Když jde třeba někdo do důchodu, není aktivní, nečte, jenom kouká na televizi, pak i taková nedostatečná duševní aktivita může mít vliv. Dalšími riziky je prokazatelně i nedostatečná fyzická aktivita, prodělané úrazy hlavy v minulosti nebo vysoký krevní tlak a cukrovka.
Alzheimer? Existují prognózy, že se do roku 2030 nejenom u nás, ale celkově ve světě počet nemocných zdvojnásobí.