Aby to neklouzalo. Finty na led a sníh pro vás

aktualizováno 
Zimá zná velké výkyvy počasí. Ve vyšších polohách se sněhová pokrývka úspěšně udrží, ale v nížinách a městech jeden den nasněží, druhý den sníh roztaje a třetí den všechna voda zmrzne. Souvislá vrstva ledu je podklad, kde vám nepomůže ani nejpřilnavější podrážka. Způsob, jak běhat po ledu, ale existuje.

Při běhání po ledu a sněhu je třeba dbát opatrnosti a doplnit si potřebné vybavení. | foto: Profimedia.cz

Led patří mezi nejnáročnější prostředí, které si pro běh můžeme zvolit. Nezáleží na tom, jestli máte botu krosovou, nebo silniční. Použitý vzorek, i kdyby byl z té nejměkčí možné směsi, nezajistí uspokojivý výsledek. Klouzat se budete ve všech typech bot úplně stejně.

První a nejméně efektivní varianta, jak se vyrovnat s ledovými plotnami, je uzpůsobení techniky běhu. To je dobré mít na vědomí především v situaci, kdy se s ledem setkáte spíše ojediněle a jiné metody se vám nevyplatí. Ke snížení rizika podklouznutí je potřeba výrazně zkrátit krok a dopadat kolmo na celé chodidlo.

Další tipy na zimu

Další možnost už zahrnuje větší investici do nového vybavení. Odměnou vám bude stoprocentní přilnavost bez ohledu na to, co se vám zrovna mihne pod nohama. Řeč je o takzvaných hřebových botách, které naleznete v nabídce většiny krosových značek. Hřebová bota se svou konstrukcí obvykle výrazně neliší od tradiční krosovky s tím rozdílem, že v podrážce je usazeno několik karbidových hřebů vyčnívajících několik milimetrů pod samotný vzorek.

Hřebovky se nejvíce osvědčí, trávíte-li většinu zimy v náročných podmínkách, a vaše běhy se proto bez kontaktu se sněhem a ledem neobejdou. Největší nevýhodou takových bot je intolerance k tvrdému povrchu. Pár set metrů běhu po asfaltu ještě nijak zásadně nepocítíte, ale jakákoliv delší distance se nepříznivě podepíše nejen na vašich chodidlech, ale i na botách samotných.

Kvalitní běžecké nesmeky vám zajístí jistotu při dopadu i odrazu na...

Kvalitní běžecké nesmeky vám zajístí jistotu při dopadu i odrazu na zledovatělém povrchu.

Zlatou střední cestou, jak zatočit s ledem, je pořízení nesmeků (můžete se setkat i s označením crampons). Nesmeky jsou návleky obohacující vaše běžecké boty o podrážku s hroty nebo o ostny podobné těm na mačkách. Oproti hřebovým botám se dají nesmeky kdykoliv během několika málo vteřin nasadit nebo sundat a díky malým rozměrům a nízké váze uložit i do nejmenšího běžeckého batohu.

Mačkám podobné modely jsou vzhledem k velikosti a konstrukci ostnů vhodné spíše do sněhu a měkkého podkladu. K běhu po namrzlé silnici se příliš nehodí. Varianta s bodovými karbidovými hroty je o poznání univerzálnější. Běh po tvrdém namrzlém povrchu v nich není žádný problém a svůj úkol nesmeky splní i v hlubším sněhu.

Při pořizování nových nesmeků se vyplatí sáhnout po osvědčených značkách (Kahtoola, Yaktrax, Petzl). Cena se může pohybovat od pěti do patnácti set korun. Ve výsledku pak i přes vyšší cenu ušetříte. U nekvalitních nesmeků se vám často může stát, že se budou při běhu samovolně zouvat, hroty nebudou pevně ukotveny a mohou se lámat nebo vypadávat. Rozdíl je i v tom, jak nesmeky vnímáte na chodidle a jestli nebrání přirozenému pohybu chodidla (pozor na rozdíl mezi modely na běh a na chození).

Do běžecké techniky a funkčních vlastností vašich bot zasáhnou nesmeky jen minimálně a u hřebových bot rozdíl prakticky nepoznáte. Obě varianty ale zajistí spolehlivý dopad i odraz na zledovatělém povrchu, sníží riziko pádu a díky tomu výrazně zpříjemní trénování v zimních měsících.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Od klidu ke kocovině: co se děje ve vašem těle, když pijete alkohol

šumivé víno, ilustrace

Pocit úlevy, okamžiky zbavené všech problémů, točící se místnost, komplikované skládání vět a kocovina. Když si jeden...

Roční Ester podstoupila transplantaci jater. Je bojovnice, říká maminka

Po transplantaci jater v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny...

Je tomu šestatřicet let od chvíle, kdy lékaři v Česku poprvé transplantovali játra. Od té doby pomohli více než dvěma...

Neumírejte na rakovinu děložního čípku, nově se můžete vyšetřit samy

Ilustrační snímek

Na pravidelné kontroly ke gynekologovi nechodí přes čtyřicet procent českých žen, přitom prevence může být například u...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz