Nejprodávanější běžecké boty roku 2015: seznamte se

aktualizováno 
Jaké byly nejlepší běžecké boty pro 2015, už víme, teď přišel čas podívat se nejprodávanější modely. Jako zdroj dat nám posloužily statistiky prodeje z Running Warehouse, největšího amerického internetového obchodu s běžeckým vybavením, který nedávno rozšířil své pole působnosti i do Evropy.

Jaké byly nejprodávanější běžecké boty za rok 2015? | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

adidas ultra boost

EXKLUZIVNĚ: Luxusní pohodlí pro vaše nohy. Test adidas Ultra Boost

Častokrát se stane, že některé boty sbírají ocenění ze všech stran, ale na reálných prodejích to není znát. Přece jen, představy “obyčejného” běžce o dobré botě se mohou od představ zkušenějších testerů výrazně lišit. Právě rekreační běžci však představují tu největší a nejdůležitější částí běžecké komunity.

Novinky z roku 2015

Rok 2015 s sebou přinesl množství novinek, které měly potenciál probojovat se na přední místa v žebříčku prodejnosti. Zdaleka ne všem se to ale podařilo.

Představujeme revoluční novinku Asics Gel-Quantum 360

Asics posouvá s novinkou Gel-Quantum 360 tlumení do nové dimenze. Přečtěte si více v tomto článku

Mezi boty, které vyvovaly největší haló, můžeme zařadit lehké, výkonnostně orientované modely Vazee Pace a Zante od New Balance. Rovněž velmi stabilní a příjemně tlumené Nike Odyssey. Technicky vysoce vyspělé Adidas Ultra boost a odpověď na ně v podobě Gel Quantum 360 od Asicsu. Mezi krosovkami pak zbraň do těžkého terénu neboli Mutant od La Sportivy. Pro vyznavače pohodlného tlumení tady byl model Hoka One One Speedgoat a na vavřínech neusnul ani Salomon, když rozšířil svou oblíbenou řadu Speedcross o univerzálnější model Vario.

Kromě nových bot ale nesmíme zapomínat ani na vylepšení stávajících modelů, mezi nimiž vyčnívají Asics Nimbus a Kayano a jejich hlavní konkurenti Glycerin a Adrenaline od Brooksu.

USA versus Česká republika

Zajímavé je sledovat rozdíly v oblibě jednotlivých značek mezi Spojenými státy a Českou republikou. Nejlépe je to vidět na značce Saucony, která v USA patří stabilně k tomu nejoblíbenějšímu a nejprodávanějšímu, zatímco u nás v ní běhá pouze pár nadšenců. Naštěstí i tady by se mohla výhledově situace změnit k lepšímu.

Nejlepší běžecké boty roku 2015 podle RUNGO.cz

Pojďme se ale podívat na samotný žebříček pěti nejprodávanějších pánských a pěti dámských bot za rok 2015 bez ohledu na kategorie.

Nejprodávanější pánské modely 2015

5. místo - Asics DS Trainer 20

DS Trainer je Lehká (245 gramů), svižná, a přesto pohodlně tlumená silniční bota, kterou mohou zkušenější běžci používat jako univerzální variantu jak pro tréninkové, tak závodní účely. Pro hobíky se jedná o použitelnou botu na delší závody, jako je půlmaraton, maraton a ultra.

4. místo - Asics Hyper Speed 6

Pro mě největší překvapení z celého žebříčku. Hyper Speed je vynikající závodka, která se vyznačuje extrémně nízkou hmotností (160 gramů). I když tlumí Hyper Speed na svou váhu docela slušně, stále se jedná o poměrně specifickou botu, kterou využijí především výkonnostně orientovaní běžci s vysokými časovými ambicemi.

3. místo - Saucony Kinvara

Minimalismem inspirovaná bota pro každodenní trénink na tvrdém povrchu, která se drží v popředí všech anket a žebříčků v podstatě od svého vzniku. Drop 4 milimetry a hmotnost 220 gramů osloví zkušenější běžce, zatímco příjemné tlumení pak hraje na notu té více hobby části běžeckého spektra.

2. místo - Hoka One One Clifton

Pomyslnou stříbrnou medaili si odnáší podle RUNGO.cz nejlepší objemová bota roku 2015 Hoka One One Clifton. Nízká hmotnost, bezkonkurenční tlumení, vysoká stabilita, slušná přilnavost. Clifton je bota, která se hodně povedla.

1. místo - New Balance Zante

Na první příčku se vyšplhala další z bot, která dosáhla v našem žebříčku vysokého umístění, když ji v kategorii tempových bot jen o vlas porazil její mladší sourozenec Vazee Pace. Zante je však oproti Vazee pohodlnější a svými vlastnostmi cílí na větší počet běžců, což bude pravděpodobně i jeden z důvodů, proč se této novince tak daří.

New Balance FreshFoam Zante - Tlumicí směs Freshfoam kombinuje nízkou váhu se...
New Balance FreshFoam Zante - Použitá podešev je tvořena jednolitým dílem...
New Balance FreshFoam Zante - Střih boty je velmi úzký především v oblasti...
New Balance FreshFoam Zante - lehká a dynamická tempová bota pro běžce s...

Přečtěte si recenzi na New Balance Zante

Celkově se mezi pět nejprodávanějších modelů dostalo až překvapivě velké množství výkonnostních, tempových a závodních modelů. Vlastně jediným zástupcem klasických tlumených bot se tak stal Hoka One One Clifton.

Nejprodávanější dámské modely 2015

5. místo - Brooks Launch 2

Brooks se před dvěma lety rozhodl tuto populární botu vyřadit ze své nabídky, ale křik a nářek jejích příznivců přece jen přivedly Launch zpátky k životu v obnovené druhé verzi. Stále se jedná o lehkou silniční botu (280 gramů) se zajímavou dynamikou. Launch je určen na každodenní trénink a občasný závod a páté místo v tomto žebříčku dokazuje, že vrátit Launch zpátky na trh mělo opravdu smysl.

4. místo - Brooks Adrenaline GTS 15

Adrenaline je naprostá klasika mezi objemovými botami, která klade důraz na pohodlné tlumení (za cenu vyšší hmotnosti 315 gramů), vysokou stabilitu a kontrolu nadměrné pronace. Jak už je u téhle značky zvykem, po obutí Adrenaline má člověk pocit, jako kdyby byl tvar svršku šitý přímo pro něj.

3. místo - Saucony Kinvara

Stejná bota na stejné pozici a v případě Saucony se opravdu nejedná o žádné překvapení, ale spíše očekávaný fakt. Kinvara představuje vyšší standard, který překoná málokterá bota z této pseudominimalistické kategorie.

2. místo - Asics Nimbus 17

Další z kultovních silničních objemovek, tentokrát v podobě Nimbus 17 od Asicsu. Maximální možné tlumení zajištěné gelovými polštáři nejen pod patou, ale i pod špičkou. Lehký svršek, který příjemně obepíná chodidlo a zároveň poměrně slušně drží chodidlo uvnitř boty, a plynulý přechod z dopadu do odrazu. To jsou klíčové vlastnosti jedné z nejměkčích bot současnosti.

1. místo - Hoka One One Clifton

Druhý zářez pro Clifton a posun o jednu příčku vzhůru na první místo. Je vidět, že Clifton válcuje konkurenci na všech frontách a že se jedná o botu, která doslova vytáhla svou značku na výsluní.

TEST: Hoka One One Clifton 2 - nejlehčí a nejměkčí objemová silniční bota na...
TEST: Hoka One One Clifton 2 - nejlehčí a nejměkčí objemová silniční bota na...
TEST: Hoka One One Clifton 2 - nejlehčí a nejměkčí objemová silniční bota na...
TEST: Hoka One One Clifton 2 - nejlehčí a nejměkčí objemová silniční bota na...

Přečtěte si recenzi Hoka One One Clifton 2, nejlepší tlumené silniční boty pro rok 2015

Na rozdíl od pánského top 5 je dámský žebříček nejprodávanějcích modelů diametrálně odlišný. Jedinou botou, která by se dala označit jako tempová nebo výkonnostně orientovaná, je Brooks Launch, která však patří k oblíbeným modelům především pro své pohodlí. Zbytek žebříčku opanovaly maximálně komfortní a tlumené modely. Je tedy vidět, že zatímco pánové se ženou za rychlejšími časy, dámy raději dávají přednost volnějšímu konverzačnímu tempu a pohodlí pro svá chodidla.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Neumírejte na rakovinu děložního čípku, nově se můžete vyšetřit samy

Ilustrační snímek

Na pravidelné kontroly ke gynekologovi nechodí přes čtyřicet procent českých žen, přitom prevence může být například u...

Roční Ester podstoupila transplantaci jater. Je bojovnice, říká maminka

Po transplantaci jater v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny...

Je tomu šestatřicet let od chvíle, kdy lékaři v Česku poprvé transplantovali játra. Od té doby pomohli více než dvěma...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz