Středa 12. srpna 2020, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. srpna 2020 Klára

Jak zatočit s jarní únavou

  1:00aktualizováno  1:00
Dlouhá zima, nedostatek světla i kvalitní výživy se více či méně podepisují na každém člověku. I ten, kdo se cítí plný sil, by měl pomoci svému tělu nabrat po zimě novou energii. Jděte ven, přinuťte se k pohybu na vzduchu a sluníčku! UVNITŘ: 10 RAD, JAK BÝT NA JAŘE PŘI SÍLE
Úsměv - profimedia.cz/corbis

Úsměv - profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

A jezte ovoce a zeleninu!

Tak zní stručná rada psychiatra Cyrila Höschla všem, kdo se chtějí co nejrychleji poprat s jarní únavou.

Neboli s oním stavem malátnosti, vyčerpání a nechuti se do něčeho pouštět, s níž se po zimě potýká nemálo lidí.

Někdo se jen cítí unavený a nezvládá tolik práce jako obvykle, ale u někoho může jít o i mnohatýdenní pocit skleslosti a může se to projevit dokonce nezájmem o rodinný život a podobnými problémy.

Jak je možné, že zatímco někdo si na jarní únavu stýská již od února, jiný projde zimou bez úhony? Někteří odborníci tvrdí, že jarní únava jako taková snad ani neexistuje, ale většinou se shodují, že označení má reálný základ.

"Jarní únava souvisí s několika faktory, které mohou být na sobě nezávislé," vysvětluje Cyril Höschl, šéf Psychiatrického centra Praha.

"Někdo, kdo se celou zimu dostatečně pohybuje a využívá výhod tohoto ročního období a zároveň se udržuje v kondici, nemusí žádnou únavu na konci zimy pociťovat, je to ale hodně individuální záležitost," soudí pražský rehabilitační lékař Jan Hnízdil.

Podle něj mají problémy s jarní únavou zejména lidé, kteří jsou přes zimu pasivní a tráví ji většinou v teple domova, bez dostatku pohybu.

Biorytmy a jejich vliv
Mezi jevy, které ovlivňují to, jak se člověk na přelomu zimy a jara cítí, patří mimo jiné sezonní lidské biorytmy, jde také o důsledek několikaměsíčního nedostatku slunečního svitu, a tedy o nižší tvorbu vitaminu D.

Ten se vlivem ultrafialového záření v organismu tvoří běžně z cholesterolu, ale když je slunce málo, může člověku chybět a oslabovat tak jeho imunitu.

Mnoho lidí se v zimě rovněž potýká s nedostatkem vitaminů v běžné stravě, jsou oslabeni virovými epidemiemi a imunitní obranou proti nim - to je třeba případ nyní odeznívající epidemie chřipky. Někdy však nelze příčinu únavy a skleslosti určit tak jednoznačně, nicméně rady, jak s nimi bojovat, platí pro všechny.

Co platí na vyčerpání
Ne každý může řešit jarní únavu tím, že si vyjede na týden někam do tepla, ačkoli to je jeden ze způsobů - ale pomoci může i delší vycházka za slunečného dne, která zároveň zajistí tělu i dostatek světla, a tím i tvorby serotoninu, který někdy bývá nazýván hormonem dobré nálady a jehož nedostatek naopak souvisí se vznikem deprese.

Vitaminy jsou nejlepší z čerstvého ovoce a zeleniny, ale pravda je, že zejména po zimě v dlouhodobě skladovaném ovoci a zelenině moc vitaminů být nemusí - pak stojí za to uvažovat o jejich doplňování pomocí přípravků z lékáren, ale raději až po poradě s lékařem.

Lepší je volit přípravky, které jsou registrovány jako léky. Podobné je to s doplňováním minerálů a stopových prvků. Někoho mohou povzbudit také přípravky ze ženšenu nebo guarany, ale pozor, nehodí se pro každého a lidé s dlouhodobými potížemi by jejich nákup měli raději probrat opět s lékařem nebo s lékárníkem.

Když nic nezabírá
Může se však stát, že vás špatná nálada a únava neopouštějí, ač za okny už svítí sluníčko, teploměr šplhá vzhůru a vy se držíte všech dobrých rad. Pak je na čase zamyslet se nad odbornou pomocí.

"V případě patologicky pokleslé nálady, která vede k neschopnosti pracovat nebo se starat o rodinu, trvá déle než 14 dní a bývá spojena s poruchami spánku, někdy s myšlenkami na sebevraždu a s dalšími příznaky, je potřeba vyhledat lékaře," radí psychiatr Cyril Höschl.

Může jít o počínající duševní onemocnění, třeba depresi. Ta může sice odeznít sama, ale mohla by se také rozjet, čemuž lze vhodně zvolenou terapií zabránit.

Je tu jaro, jezte zdravě
Lékaři říkají čím dál častěji: to, jak jsme na tom s psychickým i fyzickým zdravím, hodně záleží na tom, co jíme. A nejde přitom rozhodně jen o kila navíc. Vhodně zvolenými potravinami lze ovlivnit i pocit jarní únavy.

Jarní únavu nelze přesně změřit, ale v různých výzkumech se udává, že až šedesát procent lidí se s těmito pocity ve větší či menší míře potýká každoročně. A může jít jak o důsledek vyčerpání po nemoci, tak třeba o vliv nedostatku slunečního světla a zlenivění těla po zimní pasivitě.

Přitom jak fyzická, tak psychická pohoda se dá ovlivnit i jídlem. "Nepřecedíme krev přes síto, ale změníme stravovací návyky," uvedla před několika dny pro ČTK lékařka Helena Marečková.

Avšak pozor, změna by neměla být násilná, protože pak by člověka mohly potrápit zažívací potíže. Přechod z klasické české kuchyně s knedlíky, tučnými masy a těžkými omáčkami na ovocné a zeleninové saláty může totiž mnohým lidem způsobit průjem či zácpu. Takové obtíže by je mohly od změny odradit, navíc by se jim mohlo zdravé jídlo brzy přejíst.

Tady podle lékařky pomohou bylinky - smetanka lékařská zlepší trávení, řešetlák odstraní zácpu, jetel luční zabírá na průjem. Česnek jako přírodní antibiotikum příznivě ovlivní střevní flóru, lopuch má močopudné účinky a ostropestřec pročistí játra.

Na bylinky a jejich účinky se zeptejte dědka kořenáře Břetislava Nového

Není však nutné měnit jídelníček drasticky. "Návod na rozumné ozdravění životního stylu není složitý," vysvětluje nutriční specialistka Veronika Heitlová.

Podle ní stojí na předním místě otázka, jaké tuky a v jakém množství jíme. Měly by tvořit zhruba třetinu denního příjmu energie, avšak naprostá většina by měla připadat na tuky rostlinné.

Dále zdravý jídelníček tvoří 15 až 20 procent bílkovin a zhruba polovinu by měly zaujímat sacharidy, tedy pečivo a přílohy.

Pročistěte si tělo
Dobré je změnit návyky natrvalo, přičemž změnu lze začít očistným týdnem nebo alespoň několika pročišťovacími dny. Tabu by v těchto dnech měly být nápoje s kofeinem, jakož i alkohol a cigarety a také sladkosti.

Vlastní kúru začněte krátkodobým půstem. "Jednodenní půst, kdy se třeba pijí jen ovocné šťávy, tělu většiny lidí prospěje," potvrdil internista Pavel Kohout z pražské Thomayerovy nemocnice. V dalších dnech jezte zprvu zejména zeleninu, pak přidávejte ovoce.

V prvních dnech vynechte maso, po několika dnech začněte přidávat tmavé pečivo a světlé maso - rybí a drůbeží.

Buďte na jaře při síle

I člověk, který se s jarní únavou nepotýká, může svému tělu pomoci, aby mělo dostatek energie. Jak, se dozvíte v následujícím desateru, které sestavily nutriční terapeutky z Flora poradny.

• Žádný fast food
Grilované klobásy, hamburgery a smažené hranolky jsou kalorické bomby plné tuků, a to mnohdy přepálených. Navíc je lidé často jedí ve spěchu, aniž si k jídlu v klidu sednou.

• Cukrárna jen občas
Nemůžete žít bez sladkostí? Neodpírejte si je navždy, ale učiňte si z jejich konzumace malý svátek. Dávejte přednost lehkým dezertům z čerstvého ovoce nebo ještě lépe ovocným salátům.

• Zelenina každý den
Zkuste do svého jídelníčku natrvalo zařadit ovoce a zeleninu, a to v podobě nejméně pěti porcí denně - jedna porce je třeba jedno větší rajče. Denně byste měli sníst asi půl kila ovoce a zeleniny. Lepší je zelenina, protože obsahuje méně cukrů, ovoce proto jezte raději jen dopoledne, nikoli před spaním. Střídejte druhy.

• Tuky ano, ale které?
Pozor, není ideálem zapudit tuky z jídelníčku úplně. Tělo je nezbytně potřebuje, mimo jiné proto, že některé vitaminy se rozpouštějí právě jen v nich. Dávejte však přednost kvalitním druhům tuků, volte ty rostlinné, ideální je olivový olej.

• Jezte pravidelně
Jíst pravidelně je mnohem důležitější, než si většina lidí myslí. Nepravidelná strava zatěžuje organismus, a proto si ji rozdělte do čtyř až pěti denních dávek s tím, že více jezte v první polovině dne.

• Dbejte na pestrost
Nestačí jen hlídat, kolik potravin jíte a množství tuků a cukrů, neméně zásadní je i pestrost stravy. Tělo dostane všechny potřebné látky a zároveň vás střídmější jídelníček tak snadno neomrzí.

• Užívejte si jídla
Není umění zhltat jídlo za pět minut, tělo to dvakrát neocení. Daleko lepší je jíst v klidu, nejezte proto u počítače, televize ani v chůzi.

• Pijte dostatečně
Měli byste denně vypít dva a půl až tři litry tekutiny, ideální je stolní voda, ovocné nebo některé bylinné čaje, minerálky, přírodní ovocné šťávy, ty je však lépe ředit - jinak jsou hodně kyselé a poměrně kalorické. Nepijte sladké limonády ani množství alkoholu. Černá káva a černý čaj se nepočítají, protože naopak tělo dehydratují.

• Hýbejte se
Nedílnou součástí jarní očistné kúry by měl být i dostatek pohybu, zkuste se naučit hýbat tak, aby se tyto aktivity už navždy staly součástí vašeho životního stylu.

• Odpočívejte!
Ač to zní paradoxně, mnoho lidí neumí odpočívat. Polehávání před televizí pobyt na čerstvém vzduchu nenahradí. Nezapomeňte také na dostatek kvalitního spánku.

Autoři:
  • Nejčtenější

Jíst salát může vést k cukrovce, vředům či bolestem zad, říká terapeutka

K létu a teplému počasí, kdy nemáme chuť na hutné omáčky ani mastná a těžká jídla, patří lehké letní zeleninové saláty,...

Osm možných důvodů, proč jste ještě nebyla nevěrná svému partnerovi

Otázka partnerské věrnosti je stará jako lidstvo samo, ovšem teprve v posledních desetiletích se ze společenského tabu...

Pět až osm sekund na vrcholu. Ženský orgasmus slaví svůj mezinárodní den

Cílem Mezinárodního dne ženského orgasmu, který připadá na 8. srpna, je připomenout, že ze sexu může mít potěšení i...

Žena budí jednadvacetiletou dceru olizováním tváře. Nahrazuje jí psa

Osmašedesátiletá Marcia Galanová z New Yorku adoptovala nyní jednadvacetiletou dceru Alenu, když byla ještě batole....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy babička se před padesátkou proměnila k nepoznání

Charlene Farnsworthová z Ontaria změnila svůj životní styl až v osmačtyřiceti, kdy se projedla ze štíhlé ženy v...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Zatočte s bolestmi zad. Pomůže správné sezení, dýchání i pravidelný pohyb

Dokážou pěkně znepříjemnit život. Brání vám v každodenních povinnostech i při sportu a koníčcích. Vyzrajte na bolavá...

Jíst salát může vést k cukrovce, vředům či bolestem zad, říká terapeutka

K létu a teplému počasí, kdy nemáme chuť na hutné omáčky ani mastná a těžká jídla, patří lehké letní zeleninové saláty,...

Sexy babička se před padesátkou proměnila k nepoznání

Charlene Farnsworthová z Ontaria změnila svůj životní styl až v osmačtyřiceti, kdy se projedla ze štíhlé ženy v...

Odložte brýle a čočky. Zlepšit zrak lze i přirozenou cestou, říká lektorka

Premium „Krátkozrakost máme v rodině. Babička má patnáct dioptrií, maminka osm, já pět. Ještě donedávna jsem byla rozhodnuta...

TEST: Vyzkoušejte kosmetický balíček pro citlivou pleť od Yves Rocher
TEST: Vyzkoušejte kosmetický balíček pro citlivou pleť od Yves Rocher

Milujete kosmetiku, sledujete trendy a zkoušíte nové značky? Pak je na čase poznat sesterský web eMimina Arome.cz, kde najdete recenze a testy...

Databáze nemocí

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...