Ona

Neřešte ostatní, řešte sebe | foto: Profimedia.cz

Mladí, staří, tlustí, tencí, běhají všichni. A vy to zvládnete také

  • 18
Patříte mezi chronické budoucí běžce, kteří by fakt vyběhli, ale... vždycky najdou nějaké „ale“? Nestavte si překážky jako alibi své pohodlnosti. Pokud vás trápí stud způsobený vaší hmotností či věkem, mám pro vás vzkaz ze svého pohledu běžkyně.

A řekněme to rovnou: Pokud se stydíte, věřte, že od nás ostatních běžců sklidíte v nejhorším nevšímavost. A o tu přece stojíte. V tom lepším případě vás čeká úsměv, povzbuzení nebo dokonce stupínky vítězů v méně obsazovaných kategoriích.

Registrace na závody v Brně jen do neděle

Staří: lépe pozdě nežli později

Zahoďte veškeré obavy, že běhání je pro mladší a vy mezi nimi nemáte co pohledávat. Jakkoliv staří jste, vždy potkáte staršího běžce. Pokud ne, gratulujeme, jste aspirant na první místo své věkové kategorie jakéhokoliv závodu, stačí se rozběhat a zúčastnit, a to je přece motivující!

Proti svým vrstevníkům máte navíc jednu výhodu: ještě jste se během neopotřebovali a zatímco jim osobáky klesají, vám mohou jedině stoupat.

Mladí: nízký věk je výhoda

Vzbuzujete obdiv už jen tím, že o běhu jako pohybu přemýšlíte. Vaši rodiče a jejich vrstevníci si ve vašem věku vybudovali averzi na běh kvůli patnáctistovce, oblíbenému trestu všech tělocvikářů socialistického školství, kteří nás na start pouštěli s jedinou „radou“: je to na čas a na známky.

Takže směle do toho a nezapomeňte, že pro vás platí to samé, co pro starší - vaše kategorie zejí prázdnotou a šance umístit se na bedně je veliká, než se z kategorie „junioři“ přehoupnete do žen/mužů. Zkuste to stihnout!

Běh a obezita

I s nadváhou se dá běhat. Pokud však bojujete s obezitou, inspirujte se naším článkem, jak začít správně a zhubnout nejdříve pomocí efektivní chůze.

Tlustí: běhání je sexy

Ano, a to v jakémkoliv tempu. Tedy i ve vašem tempu. Víte, co není sexy? Vidět obézního člověka zadýchaného z mačkání prázdného pytlíku po chipsech.

Pro ty, kteří o běhání jen sní a jsou svědky vašeho pokusu o tuto fyzickou aktivitu, jste příliš rychlí. Nezvládli by vám dělat ani domestika. A ti, co mají na svém tachometru již několikátou sezónu, si dobře vzpomínají na své začátky a obdivují vaši píli. Šlachovitým závislákům jen splýváte s míhajícím se okolím, ti vás neřeší. Neřešte ani vy je.

Tencí: pastva pro oči

Máte mindrák z toho, že nemůžete přibrat? Tady vám vaše ne-kila budou přímo závidět. Zapadněte do světa běžců, kde každý touží sundat váhu, ať už kvůli vysněným riflím velikosti „do-toho-se-nevejdu“, nebo rychlejším časům na závodech. Věřte, že hodně z nás běžců se cítí být při běhu jako laňka na pérkách, ale vy tak, na rozdíl od nás, budete i vypadat.

Zahoďte stud a udělejte první krok. Dokud to nezkusíte, nemůžete tvrdit, že to nejde. Svůj první krok ostatně jednoho dne udělali všichni (běžci).

A jak začít běhat? Přečtěte si „Takhle to funguje aneb aby vaše běhání neskončilo dřív než začne“.