Takhle to funguje aneb aby vaše běhání neskončilo dřív, než začne

aktualizováno 
Mdloby na sedadle právě doběhnuté tramvaje nedávají zrovna velkou motivaci a sebedůvěru do začátku běhání, o kterém již dlouho sníte. Nenechte se ale zmýlit, takto váš první skutečný běh vypadat sice může, ale zcela určitě nemusí. A hlavně nemusí být poslední.

Začněte s rozumem a motivujte se třeba novými botami | foto: Marek Odstrčilík, Rungo.cz

Na svoje běžecké začátky si vzpomínám moc dobře. Měla jsem štěstí na kamarádku, která mi řekla jak na to a ještě mi i dělala doprovod. Nemohu osobně vyběhnout s vámi všemi, ale fungující „know how“ vám předat mohu.

Okruhy fungují

Vyberte si na mapě okruh. Přímo od dveří domu. Žádné dojíždění, docházení, prostě vyjít ven a být na místě činu. Proč okruh? Okolí ubíhá dozadu, máte jasný cíl. Pro člověka slabší vůle je těžké běžet „tam“ a vědět, že se tudy bude také vracet. Zbytečně pak musí bojovat s nutkáním otočit to zpět o trochu dřív a nesplnit tak cíl.

Proběhněte si brněnskou zoo

Kopeček a sladká odměna v cíli vás neminou. Zafandí vám medvědi, pořadatelé i opice! Více se dozvíte ZDE.

Craft RUNGO běh brněnskou zoo 2016

Dosažitelný cíl

Tři kilometry (tolik by měl okruh měřit) je pro začátek akorát na to, abyste se rozpohybovali a nezničili. Osobně jsem na této trase kamarádku nejdříve několikrát jen doprovodila na kole. Ona běžela a já poznala, že se tři kilometry nemusí uplazit, usténat, ale skutečně je může uběhnout a ještě si i u toho povídat.

Starý zlatý indián

Nejzásadnější rada do začátku běhání je neběhat. Zní-li vám „indiánský běh“ dětinsky a nesportovně, můžete tomu říkat jogging. Obojí je správně. Dejte si za cíl svou vytyčenou trasu ujít a svou chůzi prokládejte během. Ideální je běžet jen o něco málo rychleji, než jdete (je to běh, není to sprint), a přejít do chůze dřív, než začnete polykat andělíčky a vzývat mé jméno nadarmo. Jakmile se při chůzi váš dech uklidní, zase se pomalu rozeběhněte... a tak pořád dokola. Vraťte se domů nezničení, abyste se na další lekci běhání těšili. Uvidíte, že časem se intervaly běhu budou samy prodlužovat v neprospěch chůze a za čas uběhnete své první tři kilometry v kuse.

Správná motivace

Kdy vyměnit boty za nové?

Když přestanou boty sloužit, je potřeba je vyměnit za nové.

Vyběhněte prostě v tom, co máte a v počasí, které je. Jakkoliv budete odkládat běhání, pro nedostatečnou obuv nebo barvu oblohy, nevyběhnete (jediná omluvenka jsou bouřka, náledí a orkán). Koupit si drahé tenisky a doufat, že vás špatné svědomí a stržená položka z účtu donutí běhat, moc nefunguje. Naopak, vytyčte si cíl, po kterém si zasloužíte odměnu, pravé běžecké tenisky (čtěte, jak boty správně vybrat). Pro mě to bylo celkem 100 naběhaných kilometrů. A věřte, že je to dosažitelný cíl. Při běhu třikrát týdně tři kilometry je budete mít za dva a půl měsíce. Dost možná ještě dřív, protože tou dobou už budete běhat kilometrů pět. Vybrat si je můžete už dnes a při běhu si je představovat. Tyto své první zasloužené tenisky mám dodnes. Jsou už „vypráskané“ a hodí se jen na venčení psa, ale pro mě mají svůj zvláštní význam.

A nechtějte po sobě všechno a hned. Mějte se sebou trpělivost a běhejte hlavně tak, aby vás to bavilo. Jediné, co po sobě hned chtít můžete, je ZAČÍT.

Poděkování patří kamarádce Věrce H., která mě k běhu přivedla. Fotku z mých začátků bohužel nemám, psal se rok 1999 a já šetřila peníze i film ve foťáku, v srdci však tyto chvíle zůstaly.


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

OBRAZEM: Slavné krásky zachycené bez make-upu a s ním

Nenalíčené herečky

Známé ženy se na večírcích neukazují bez dokonalého líčení a outfitu. V ulicích se však většinou procházejí bez...

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz