Jak vybrat správné sluneční brýle? Jen ochrana proti UV záření nestačí

  3:00aktualizováno  3:00
S příchodem slunečních dní vyrážejí lidé do obchodů, aby si pořídily nové sluneční brýle. Většina z nich přitom už ví, že by správná skla měla pohlcovat škodlivé UV paprsky. Ale co by sluneční brýle měly splňovat dál?
Sluneční brýle si raději pořizujte ve specializovaných prodejnách (ilustrační snímek)

Sluneční brýle si raději pořizujte ve specializovaných prodejnách (ilustrační snímek) | foto: isifa.com

Slunečních brýlí už je na trhu tolik, že se můžete nechat zlákat aktuálním módním výstřelkem a zapomenout na to, že by správné obroučky měly vyhovovat většímu počtu kritérií. Základním požadavkem skutečně je, aby kvalitně chránily před UV zářením, které má škodlivé účinky na oční čočku a rohovku.

"Zvláště nebezpečné jsou UV paprsky, které se odrážejí od reflexních povrchů, jako jsou sníh, voda, písek nebo hladký chodník. Sluneční brýle však před UV zářením chrání nejen naše oči, ale i citlivou pokožku kolem nich – brání tak například tvorbě vrásek," upozornil odborný server uLékaře.cz.

Dívejte se na značku EEC

Aby sluneční brýle splňovaly předepsané normy, měly by být certifikovány podle standardu EEC. "To znamená, že mají dostatečnou, jasně deklarovanou schopnost pohlcovat jednotlivá UV záření, a zajišťují tak dostatečnou ochranu," řekla iDNES.cz lékařka Eva Jerhotová z Oční kliniky DuoVize.

Zatímco před UVA musí chránit všechny brýle, filtry proti UVB záření se liší svou účinností, která by podle doktorky Jerhotové měla být u brýlí zřetelně a srozumitelně označena, například upozorněním, že jsou vhodné do vysokohorských oblastí.

Hrozba pro vaše oči

Z krátkodobého hlediska může vysoký účinek UV záření způsobit zánět rohovky, projevující se světloplachostí, slzením a bolestí očí.

Dlouhodobým působením může vzniknout šedý zákal, rakovina kůže očních víček, poškodit se sítnice nebo rohovka.

Může například degenerovat centrální část sítnice, která odpovídá za detailní a barevné vidění.

Ondřej Vlasák, vedoucí optometrista a optik Oční kliniky NeoVize dodal, že v ideálním případě barevné zorníky splňují normu EN 1836, která zaručuje kompletní ochranu před UVA i UVB zářením.

"Vhodnou skupinou jsou polarizované brýlové čočky, které eliminují odlesky z lesknoucích se okolních struktur. Můžete s nimi však mít problém při čtení displejů mobilních telefonů," upozorňuje Vlasák.

Čím větší, tím lepší

Brýle by se zároveň měly vybírat podle toho, k jaké aktivitě se budou používat. Například na sport se nehodí kovové obroučky, vhodnější je plast. "Obecně platí, že čím větší, tím lepší. Obruba by měla krásně korespondovat s tvarem očnic, a krýt tak oči ve všech místech. Tento fakt je ještě důležitější u brýlí k vodě či na hory," řekl Vlasák.

To potvrzuje i lékařka Eva Jerhotová. "Při sportech obecně je důležitá i dostatečná šíře očnic. Při pohybu je třeba, aby byly oči chráněny i ze stran," upozornila.

Dalším kritériem je i vhodně vybraná barva brýlových skel. Ondřej Vlasák doporučuje hnědou, tmavě zelenou či šedou barvu. "Tyto barvy totiž minimálně zkreslují základní barvy, jako je červená, modrá a zelená (jsou tedy vhodné pro řidiče). A poskytují autentičtější obraz okolí. Nedoporučuji barvy světle modré a růžové," sdělil.

Nejvíce tmavé nemusí být nejlepší

Když už jsme u barev - při výběru brýlí nemusí pokaždé platit, že čím víc tmavé, tím jsou brýle lepší. Občas to dokonce může být i naopak. Rozhodující jsou totiž UV filtry a nikoli barva skel.

"Za zabarvenými zorníky bez patřičného UV filtru se rozšíří panenky, a tím dojde i k větší náchylnosti čočky a sítnice na záření. Proto bychom měli dávat veliký pozor, aby brýle s tmavými skly měly opravdu funkční UV filtr do 400 nanometrů, jinak si spíš uškodíme než pomůžeme," upozorňuje Vlasák.

V tomto ohledu se nevyplatí šetřit a místo tržiště nebo do supermarketu se vyplatí navštívit specializovaný obchod, kde vám vyškolený personál poradí. Byť i za cenu toho, že za nové brýle zaplatíte o něco víc.

Nezapomeňte rovněž na to, že oči nemusíte chránit jen slunečními brýlemi, druhou variantou jsou i čočky.

Ať vám dobře sedí

Všechny zdravotní poučky budou na nic, pokud se s brýlemi nebudete cítit příjemně, nebudou se vám líbit a pokud vám nebudou dobře sedět. "Musí vám perfektně ladit s anatomií vaší hlavy," konstatuje Ondřej Vlasák z NeoVize.

Levnější kovové brýle navíc bývají vyrobeny z nekvalitních materiálů, často s příměsí niklu, chromu či kobaltu, což jsou nejčastější dotykové alergeny. U takových brýlí se navíc stává, že trávíte víc času jejich utahováním než nošením.

Nekvalitní brýlová skla také mohou být nekvalitně vybroušena, takže se vám obraz může zkreslovat nebo deformovat, a mohou být náchylnější k poškrábání nebo deformaci.

"Při výběru je vhodné využít slunečný den a otestovat brýle přímo na slunci. Pohled skrze barevné čočky se vám může jevit odlišně na slunci či v přítmí oční optiky. Brýlová obruba vás nesmí při prvním zkoušení nikde tlačit, a pokud je z kvalitního materiálu, odborník v oční optice by ji měl být schopen poupravit podle vašich potřeb," dodal Vlasák.

Autoři:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Je tomu již osmdesát let, co pětiletá dívka porodila zdravé dítě

Lina Medinaová přivedla před osmdesáti lety na svět zdravého chlapce

Přesně před osmdesáti lety malá peruánská dívenka jménem Lina porodila v Limě dítě. Bylo jí pouhých pět let, sedm...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Vzala ten nejmenší nůž a bodla třikrát. Teď sedí za pokus o vraždu

Nikola si odsedí pět let ve vězení.

Monika, která zabila svého manžela, není ve věznici Řepy jediná, která na partnera vztáhla ruku. „Třikrát jsem ho...

Přehlídka bradavek i kalhotek. Kráskám v Cannes se trapasy nevyhýbají

Trapasy na červeném koberci

Odhalené bradavky i spodní prádlo, pády nebo vyzuté lodičky. To jsou faux pas, kterých se mnohdy nevědomky dopustily...

Další z rubriky

Jak přelstít neoblíbené partie? Nebojte se těžkých činek, radí trenérka

Ilustrační snímek

Trenéři vám hned při prvním setkání oznámí, že zhubnout jen určitou část těla nelze. Každá si totiž zaslouží stejnou...

Jarní detox? Nenechte se ošálit, není nezbytný a zdraví vám nezajistí

Hydratace je pro očistu organismu nezbytná. Prospěje i pokožce.

Těch výzev je všude plno. Na jaře je nutné pročistit organismus! Pijte zeleninové šťávy, speciální oleje, polykejte...

Chůze je nejlepší dieta. Už šest tisíc kroků denně vám změní život

chůze

Vypadá jako velmi jednoduchý návod na hubnutí. Možná proto chůzi nebereme vážně, protože takhle snadno se přece kila...

Najdete na iDNES.cz