Trvanlivé, čerstvé, nebo z automatu. Jaké mléko nejvíce prospívá?

  0:01aktualizováno  0:01
Mléko je bohatým zdrojem bílkovin, jodu, vitaminu D, A i B a samozřejmě vápníku. Výběr je obrovský a reklama úderná. Víte, jaké mléko je pro váš organismus nejvíce prospěšné?
Mezi nízkotučným a polotučným mlékem není z hlediska obsahu tuku, a tedy i energie, příliš výrazný rozdíl. V chuti ale ano. (ilustrační snímek)

Mezi nízkotučným a polotučným mlékem není z hlediska obsahu tuku, a tedy i energie, příliš výrazný rozdíl. V chuti ale ano. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jeho využitelnost je v podstatně vyšší (třikrát a v některých případech i vícekrát) než z rostlinných zdrojů, a proto jsou mléko a mléčné výrobky jako zdroj vápníku nenahraditelné.

U mléka jsou v podstatě důležité dvě věci. Tučnost a způsob ošetření. Pokud mléko tvoří součást vaší snídaně či svačiny, vybírejte nízkotučné nebo polotučné (malé množství do kávy může být i tučnější).

Raději polotučné

Mezi nízkotučným (0,5 %) a polotučným (1,5 %) mlékem není z hlediska obsahu tuku, a tedy i energie, příliš výrazný rozdíl (pouze 1 g tuku na 100 ml mléka), ale chuťově je na tom lépe to polotučné.

Jaké mléko si koupit?

Čerstvé mléko z automatů:
Není nijak upraveno, obsahuje laktobacily, vápník a důležité vitaminy A a D. Má se převařit, může obsahovat mikroorganismy, které způsobují průjmy.

Čerstvé mléko:
Upravuje se pasterizací (zahřátím do 100 stupňů), ta zachovává nutriční hodnoty i obsah vápníku. Ztrácí se při ní asi 10 procent vitaminů.

Trvanlivé mléko:
Upravuje se metodou UHT – Ultra High Temperature (zahřátí na 135 stupňů), metoda zachovává nutriční hodnoty, ale mění chuť mléka a ničí až polovinu vitaminů. Obsah vápníku je však stejný.

Nemusíte se bát, že byste kvůli odtučnění přišli o podstatné živiny. Vápník, bílkoviny a většina dalších živin i nadále zůstanou, nejsou totiž obsaženy ve smetaně, takže zůstávají v mléku i po odstředění. Z mléka se však vytratí vitaminy rozpustné v tuku – A a D.

Pokud kupujete svým dětem mléko v kartonech jednou za měsíc, nemusíte se hned považovat za krkavčí rodiče. "Trvanlivé mléko sice ztratí při ohřevu přibližně třetinu vitaminů C a B1, na obsah vápníku stejně jako odtučnění nemá žádný vliv. Výživově je téměř stejné," říká ředitel Výzkumného ústavu mlékárenského Petr Roubal.

Mléko ošetřené UHT záhřevem (při teplotě nad 100 stupňů) je zcela sterilní, neobsahuje žádné mikroorganismy a vydrží při pokojové teplotě minimálně tři měsíce.

Po jeho otevření se však mléko musí uložit do chladničky a co nejdříve vypít. Otevřením svou sterilitu totiž ztrácí a chová se jako mléko pasterované. Už dávno neplatí, že toto mléko se prodává jen v krabicích. Někteří výrobci je nabízejí i v plastových sáčcích, pozorně proto čtěte všechny nápisy.

Pasterované mléko je označováno jako čerstvé, bylo krátkodobě zahřáto na mnohem nižší teplotu než to trvanlivé. Obsahuje tedy více vitaminů a jeho chuť je výraznější, množství vápníku je ale stejné.

Mléko lze koupit i v automatech, zde je mléko neupravené, zcela čerstvé. Mohou v něm však být nebezpečné mikroorganismy. Proto je vždy převařte.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Češi dopřávají bio hlavně dětem, na sebe už tolik nemyslí

Ilustrační snímek

Biopotraviny kupuje stále více Čechů, jedná se však především o dětské výživy. Za maso a vejce pro sebe už dospělí...

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR CHEMICKÉ VÝROBY - ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 24 000 - 25 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz