Jak vybrat běžeckou bundu, abyste s ní byli maximálně spokojeni?

aktualizováno 
Léto se pomalu, ale jistě začíná chýlit ke konci, takže je správný čas přemýšlet o tom, v čem budeme běhat, až teplota klesne ještě víc a sluníčko vystřídá vítr a déšť. Ideálním společníkem do takového počasí je kvalitní bunda. Přečtěte si, jak vybrat tu správnou.

Jak vybrat běžeckou bundu, abyste s ní byli maximálně spokojení? | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

V letních měsících je oblékání na běh velmi jednoduché. Ve většině případů bohatě stačí dobře padnoucí kraťasy a tričko a nic dalšího řešit nemusíte. V okamžiku, kdy se počasí začne kazit, je ale celá situace o poznání složitější. Hlavní zádrhel je v tom, že není snadné najít svršky, které vás budou dostatečně chránit před vlivem počasí a zároveň se v nich nebudete cítit jako v pláštěnce.

PRAHA: Registrujte se do neděle

Craft RUNGO divoký běh Šárkou 2017.

Při rychlém i pomalém běhu pracuje naše tělo na plné obrátky, a to s sebou přináší generování velkého množství potu a tepla. V okamžiku, kdy máte na sobě pouze lehké triko z funkčního materiálu, to není problém. Jakmile si však oblečete bundu, která není schopná přebytečnou vlhkost a teplo propustit do okolí, pak se začnete velmi rychle přehřívat.

Ochrana a prodyšnost

Aby byl zvolený svršek pro běhání opravdu vhodný, musí nabízet ideální poměr mezi ochranou (před vodou nebo větrem) a prodyšností. Ve většině případů platí, že čím lehčí bunda bude, tím větší je pravděpodobnost, že s ní budete při běhu spokojení. Pozor na to, že nízká gramáž ale může u některých výrobků klamat, proto je dobré zjistit, jakou hodnotu prodyšnosti výrobce udává.

Dva způsoby označení prodyšnosti

U membránových bund se nejčastěji setkáte s číselným označením, které udává počet gramů, které jsou schopny proniknout metrem čtverečním použité tkaniny za 24 hodin. Čím vyšší tato hodnota bude, tím lépe se vám v ní poběží. Při volné chůzi není problém za jeden den vypotit až 10 tisíc gramů potu a při běhu se toto číslo více než zdvojnásobí. Minimální hodnota, u které máte jistotu, že zakoupená bunda bude uspokojivě dýchat a nebudete se v ní příliš potit, je 15 000 g/m2/24h, ale optimální prodyšnost začíná na dvacetitisícové hranici.

Druhým způsobem, jak se dá prodyšnost měřit, je koeficient odporu proti průniku vodních par označovaný jako RET. U bundy pak můžete najít číselné označení ve tvaru RET < 3 (RET je menší než tři). Čím nižší číslo, tím vyšší prodyšnost. Špičková prodyšnost se v tomto případě pohybuje pod hranicí čísla dvě, ale cokoliv s RET menším než tři svůj účel splní.

Vybrat bundu nepromokavou, nebo neprofoukavou?

S výše popsaným označením se nejčastěji setkáte u membránových bund, které nabízí určitou míru nepromokavosti. Bundy, které sice nejsou nepromokavé, ale ochrání vás proti větru, bývají zpravidla mnohem lépe prodyšné, takže stojí za to zvážit, jestli opravdu pravidelně běháte v dešti, nebo vám bude stačit svršek, který neprofoukne a v sychravém počasí vám pomůže udržet tělesnou teplotu.

Kromě lepší prodyšnosti jsou neprofoukavé bundy obvykle vybaveny takzvanou DWR úpravou, která odpuzuje vodu. Takto zpracovaná bunda sice není a nikdy nebude zcela odolná proti promoknutí, ale lehkého deště se rozhodně bát nemusíte. Jednou z důležitých výhod při pořizování neprofoukavé bundy je i výrazně nižší cenová náročnost než v případě kvalitní bundy s membránou odolnou proti vodě.

Ultralehký Pertex

Kromě výše zmíněných membránových materiálů si běžci velmi oblíbili také ultralehké bundy z materiálů jako Pertex Quantum. Tato tkanina je extrémně lehká a extrémně hustě tkaná, díky čemuž poskytuje solidní ochranu proti větru. Pertexové a jim podobné bundy obvykle váží kolem stovky gramů a jedná se o ideální variantu pro záložní bundu, když se zkazí počasí a vy se potřebujete rychle přiobléct do vnější vrstvy, která zabrání rychlému prochladnutí. S funkčními vlastnostmi membrán se ale pertexky nedají srovnávat a je dobré mít na paměti, že tento typ materiálu nejlépe poslouží v teplejších měsících, kdy změny teplot nebývají tak razantní.

Dalším zásadní výhodou Pertexu je poměr ceny a výkonu, protože za bundu z tohoto materiálu obvykle nezaplatíte o moc více než dva tisíce korun, zatímco špičková bunda z nepromokavé membrány s dobrou prodyšností může stát i osm tisíc korun. Zlatý střed v případě nepromokavých membrán se pak pohybuje mezi čtyřmi a pěti tisíci korun.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

Další z rubriky

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

OBRAZEM: Slavní krasavci bez vlasů, kteří nemají o fanynky nouzi

Plešatí a sexy

Někteří muži špatně nesou, když už nemají bujnou hřívu. Známí fešáci však na svou holou hlavu nedají dopustit. Navíc po...

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz