Jak vyběhnout do podzimního marastu

aktualizováno 
Tohle téma se mi opravdu líbí, už samo slovo marast je úžasné. A divím se, že lidi nemají počasí, které marast přináší, rádi. Vždyť jim chystá ty nejlepší podmínky k tomu, aby překonali odvěkou lenost a šli do toho.

Marastu se nebojte, je to jen výzva na překonání. | foto: Profimedia.cz

S marastem se pojí nejen bahno, ale taky déšť, vlhko a chlad. Jak se na tohle obléknout a obout? To je fakt dobrá otázka, kterou si položíte pokaždé, když se z výběhu v podobném počasí vrátíte, protože nikdy to nevychytáte tak, abyste byli naprosto v pohodě.

Oblečení

Pokud se chystáte vyběhnout do takové sloty po upravených a zpevněných cestách, bude vám hrozit maximálně to, že zvlhnete, že vám naprší za krk, do obličeje a do bot. To vyřeší odpovídající oblečení a obutí: Na hlavu kšiltovku, na tělo funkční spodní prádlo, aby kůže byla v suchu, funkční triko (podle teploty s krátkým, či dlouhým rukávem). Navrch podle intenzity deště nesmáčivou, nebo voděodolnou běžeckou bundu, nejlépe s přiléhavou kapucí.

Dolní končetiny se při běhu zahřejí nejvíc, takže nechám na vás, jak dlouhé elasťáky si vezmete. Nutno však vzít v úvahu, že čím méně materiálu, tím méně nasákne vodou. Na nohy si vezměte boty s nesmáčivou úpravou. Mně osobně se lépe osvědčily ty s nanotechnologiemi, jsou vzdušnější a vodu nepropouštějí. Goretexové sice také ne, ale když proběhnete hlubší louží, voda do nich nateče po stranách a z boty ji nijak nedostanete, zatímco u těch s nanotechnologií ji alespoň trošku vycákáte.

Ošetření pokožky

V době převládajícího vlhka a chladna je dobré dbát i o pokožku, hlavně na obličeji, na rukou a taky na nohou. Na rukou a obličeji vám krém pomůže lépe zvládat chlad, promazání pokožky chodidel vás může velmi významně ochránit před puchýři či různými odřeninami, které se rády dělají na promáčené a svraštělé kůži.

Marast a běžecká obuv

Mnoho běžců a běžkyň, zvláště hobíků, má jen jedny běžecké boty. Pokud patříte mezi ně a nechcete si je v době plískanic zničit nebo nechcete čekat, až vám po posledním běhu řádně vyschnou, doporučuji si na toto období pořídit ještě jedny boty na běhání, pokud možno právě s nějakou nesmáčivou ochranou.

Běžec by totiž neměl vybíhat v botách, které ještě dokonale nevyschly. Ne kvůli tomu, že v nich bude mít okamžitě nepříjemný pocit chladu, ten po pár minutách běhu přejde, ale kvůli botám samým. Vlhký materiál se rychleji poškozuje, ať už jde o lepené spoje, či svršek. Proto byste mohli z přemíry šetrnosti brzy splakat nad výdělkem a pořízení nových bot by vás stejně neminulo.

Miloš Škorpil je zakladatelem serveru bezeckaskola.cz a čestným šéfredaktorem Rungo.cz


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

OBRAZEM: Rebelka s mezírkou mezi zuby. Madonna slaví jednašedesát

Madonna

Málokdo by této dámě s ďáblem v těle hádal jednašedesát let. Popová zpěvačka Madonna to na pódiu dokáže roztočit jako...

OBRAZEM: Slavné krásky zachycené bez make-upu a s ním

Nenalíčené herečky

Známé ženy se na večírcích neukazují bez dokonalého líčení a outfitu. V ulicích se však většinou procházejí bez...

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz