Vyberte správně hole. Do terénu kratší bez gumových hrotů

aktualizováno 
Běhání v horách představuje výrazně větší zátěž na stehna, kolena a svaly středu těla než běh po silnici. Proto spousta běžců používá trekové hole. Pomůžeme vám vybrat ty správné.

Jak správně vybrat hole pro běh v terénu | foto: Leki.comRungo.cz

V prvé řadě si musíme uvědomit, že nevybíráme hole pro účel aktivního odrážení, ale jako oporu pro svaly a klouby. S tím souvisí i nejpodstatnější parametr – délka. Na rozdíl od běžkařských nebo runningových holí, které jsou zamýšlené k odrazu směrem vpřed a volí se zpravidla o délce postavy násobené koeficientem 0,85, volíme trekové hole pro běh v terénu výrazně kratší. Optimální délka se může u různých výrobců lišit, ale opět můžeme použít univerzální výpočet s násobením své výšky, tentokrát číslem 0,68. Výsledná délka by měla vyjít tak, aby byl při držení hole v lokti pravý úhel.

TEST: nejlehčí teleskopické hole na světě Fizan NW lite.

Recenzi nejlehčích teleskopických NW holí na trhu naleznete zde.

Setkat se můžeme i s názorem, že pro sestup i výstup by měla být délka holí odlišná, ale v praxi tento přístup uplatňuje pouze minimum běžců. Navíc změna velikosti je možná pouze u teleskopických holí s nastavitelnou délkou.

Tím se dostáváme k otázce, z jakých typů trekových holí můžeme vybírat. Základem jsou použité materiály, mezi kterými nejčastěji narazíme na tvrzený hliník (dural) nebo karbon. Zatímco karbonové hole jsou dražší, lehčí a kromě extrémně odlehčených modelů i výrazně pevnější, hliník poskytuje za příznivější cenu hmotnost jen o málo vyšší a zároveň je odolnější proti zlomení. Záleží jen na vás, které parametry upřednostníte.

TEST: ultralehké skládací hole Leki Micro Trail - upínací systém Leki Trigger...

ultralehké skládací hole Leki Micro Trail - upínací systém Leki Trigger Shark v praxi.

Důležitá je i konstrukce úchopového madla. V této části patří mezi nejobvyklejší varianty měkká pěna v kombinaci s klasickým poutkem a korek s nacvakávací rukavičkou. Nacvakávací rukavička může být velkou výhodou, která dokáže používání holí velmi usnadnit a zpříjemnit díky efektivnějšímu přenosu energie a přesnější manipulaci.

Nakonec jsou to hroty. V žádném případě není dobré volit hole s hroty gumovými, které na většině povrchů kloužou. Vždy se snažte vybírat variantu s hroty karbidovými, ať už jsou v holích namontované napevno, nebo vyměnitelné v rámci balení.

TEST: ultralehké skládací hole Leki Micro Trail - hole jsou vyrobeny ze 100%...
TEST: ultralehké skládací hole Leki Micro Trail - konstrukce skládacích Z holí...
TEST: ultralehké skládací hole Leki Micro Trail - skládací „Z“ konstrukce,...

Hledáte nekompromisně pevné a zároveň velmi lehké hole s odepínací rukavičkou a neřešíte cenu? Tak to vás bude velmi zajímat recenze modelu LEKI Micro Trail Pro

Všechny ostatní hole už jsou takzvaně skládací a mezi nimi máme na výběr z varianty teleskopické a lámací.Kromě použitých materiálů hraje významnou úlohu i celková konstrukce. Samostatnou kategorií tvoří hole kompaktní, které jsou poměrně levné a zároveň nejpevnější a často nejlehčí. Velkou nevýhodou však je, že se nedají složit. Díky tomu počítejte s obtížnějším převážením a nemožností je uklidit do batohu v průběhu závodu. Tento typ holí se nejčastější používá na krátkých a intenzivních závodech typu vertikální kilometr.

TEST: Black Diamond Distance - patří mezi nejlehčí skládací hole na trhu.

Přečtěte si recenzi na lámací duralové hole Black Diamond DIstance

Teleskopické hole se skládají zasunutím jednotlivých dílů do sebe. Tento způsob přináší obrovskou výhodu v možnosti nastavit si potřebnou délku z velkého rozmezí (hodí se obzvlášť, bude-li hole používat více než jeden běžec), nevýhodou je výrazně obtížnější manipulace kvůli šroubovacímu principu ukotvení zvolené délky. V momentě, kdy máte ruce mokré od deště nebo potu, může být povolení závitu nadlidský úkol. Kromě toho hrozí u levnějších modelů riziko samovolného zasouvání.

Poté máme hole lámací, takzvaně zetkové. Ty se na rozdíl od teleskopických nezasouvají do jedné trubky, ale po rozložení sestávají ze tří lankem spojených dílů. Složení i rozložení takových holí je otázka několika málo sekund a ve srovnání s teleskopy bývají znatelně lehčí. Zajímavá je i vysoká tuhost a menší rozměry po rozložení. Zapomenout však můžete na nastavení délky, která je pevně dána pro každý kus. V poslední době se však objevují i hybridní konstrukce kombinující lámací konstrukci s teleskopickým horním dílem. Nevýhodou této kombinace je však citelně vyšší váha a nižší tuhost.

TEST: nejlehčí teleskopické hole na světě Fizan NW lite - ve zcela rozloženém...

Kompletně rozebrané teleskopické hole Fizan.

TEST: Black Diamond Distance - tento model patří k takzvaným zetkovým skládacím...

Lámací, neboli „zetkové“ hole Black DIamond.

Ať už zvolíte hole pevné, skládací, karbonové či duralové, vždy si na začátek sestavte seznam požadavků, které budete od holí očekávat. Zatímco těžší běžci ocení spíše odolnější hliník, ti ambicióznější zase ultralehkou karbonovou konstrukci. Víte-li, že hole skládat nebudete a zároveň je nebude využívat nikdo jiný, není důvod neuvažovat nad holemi pevnými nebo lámacími. Teleskopy naopak přináší možnost sdílení a korekci délky za běhu. Důležitá bude jistě i cena, která se liší nejen typ od typu, ale také značka od značky.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Ortorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost

MUDr. JIŘÍ DOLINA (51), Ph.D. je přednosta Interní gastroenterologické kliniky...

Chia semínka, goji, čaga, pohanka. Pro mnohé ideál zdravé výživy, pro jiné chorobná závislost na životosprávě, která...

OBRAZEM: Rebelka s mezírkou mezi zuby. Madonna slaví jednašedesát

Madonna

Málokdo by této dámě s ďáblem v těle hádal jednašedesát let. Popová zpěvačka Madonna to na pódiu dokáže roztočit jako...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz