Pravidelná kontrola krevního tlaku pomůže odhalit hypertenzi (ilustrační snímek)

Pravidelná kontrola krevního tlaku pomůže odhalit hypertenzi (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Vysoký krevní tlak je tichý zabiják. Jak chránit srdce?

  • 7
Na nemoci způsobené vysokým krevním tlakem celosvětově umírá každý rok 7 milionů lidí. Nemocní mnohdy netuší, že trpí hypertenzí. "Je to tichý zabiják," varují lékaři aktuálně v rámci světového dne srdce, který připadá na 29. září.

Jen v České republice má vysoký krevní tlak zhruba čtyřicet procent lidí ve věku 25 až 64 let, přičemž čtvrtina hypertoniků o své chorobě ani neví.

Vysoký krevní tlak nebolí, zpočátku nemusí mít žádné příznaky, přesto způsobuje poškození tepen a životně důležitých orgánů v těle. 

Nebezpečný je v tom, že se začne projevovat, až když je pozdě. Můžete pociťovat bolest hlavy - především v oblasti čela a spodiny lebeční. Nemoc se projevuje i   bušením srdce, rychlým srdečním tepem, nadměrným pocením, poruchou vidění, šuměním v uších, únavou, nespavostí, krvácením z nosu, závratěmi a poruchami vědomí.

Neléčená hypertenze může způsobit infarkt myokardu nebo cévní mozkovou příhodu, ale také zvýšit riziko onemocnění srdce, ledvin a očí.

Kouření i nadváha nemoc jen zhoršují

Větší riziko hypertenze je u lidí s nadváhou, kuřáků, alkoholiků, při užívání hormonální antikoncepce, zneužívání léků a drog, u nadměrném solení. Riziko je také při zvýšené konzumaci kávy a čaje a u lidí trpících chronickým stresem.

Registry infarktu myokardu prokázaly, že právě kouření patří v tomto směru k nejrizikovějším faktorům. "Průměrný věk mužů kuřáků s prvním infarktem je u nás kolem šedesáti let, u nekuřáků o deset let více. Vysoký tlak sice postihuje muže dříve, protože ženy jsou chráněny pohlavními hormony, ale během menopauzy ženy začnou muže v průměru dohánět," vysvětluje odborník na arteriální hypertenzi Jan Peleška z Centra preventivní kardiologie III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Měření tlaku jako prevence

Pokud patříte do rizikové skupiny, je dobré si nechat tlak pravidelně změřit u praktického lékaře. Krevní tlak je síla, kterou krev působí na tepny. Vlivem činnosti srdce, s jeho tepem, se krevní tlak neustále mění. Pravidelné měření umožňuje včas odhalit změny v kardiovaskulárním systému a předcházet tak rizikům vzniku infarktu a dalších nemocí.

Světový den srdce je každoročně pořádán Světovou federací srdce pod patronací Světové zdravotnické organizace a účastní se jej více než 100 zemí celého světa. Letos připadá na 29. září. 

Vznikl, aby poukázal na riziko infarktu, mozkové mrtvice a jiných nemocí způsobených vysokým krevním tlakem, na jejich prevenci, příznaky a léčbu. 

Jak správně měřit tlak zjistíte na www.krevnitlak.cz

"Optimální hodnota tlaku krve je 120-130/70-85 mm Hg, ale pokud nějaká hodnota vyskočí, nehraje to důležitou roli. Může za to například přechodný stres," vysvětluje lékař Peleška. 

Lékaři doporučují i domácí měření krevního tlaku jako preventivní prostředek i jako standardní doplněk léčby hypertenze. Výhoda domácího měření krevního tlaku spočívá zejména v tom, že si můžete krevní tlak sledovat pravidelně v určitém čase a za normálních každodenních podmínek. Tím se vyhnete uměle zvýšeným hodnotám způsobeným nervozitou v cizím prostředí ordinace lékaře. 

Méně solte, začněte sportovat

Při prvních naměřených vysokých hodnotách krevního tlaku hned nemusíte panikařit. Důvodem může být stres nebo jen zhoršení životního stylu. 

Zkuste nejdříve změnit stravovací návyky, shodit pár kilogramů a uvidíte, jestli se hodnoty tlaku nedostanou opět do normálu. Zlepšení může nastat i v případě, že začnete méně solit, přestanete kouřit, pít alkohol a také zapojíte pravidelnou fyzickou aktivitu. 

Pokud i přes výše uvedená opatření je váš krevní tlak zvýšený, je třeba poradit se s lékařem o případné farmakologické léčbě, která bývá často efektivní, pokud se pravidelně a důsledně užívá.