K té bolesti hlavy: ono na tom něco je. Ženy podle průzkumů totiž obecně trpí bolestmi častěji než muži, a právě hlava je trápí nejvíc. Sužuje několikrát měsíčně každou třetí ženu. Navíc „ženská bolest“ trvá déle a je intenzivnější. Vědci z britské univerzity v Bathu potvrdili, že muži mají vyšší práh bolesti (ale hůř ji snášejí), a ženy bolest vnímají silněji (zato víc vydrží).
„Obecně platí, že ženy mají nižší práh bolesti, ale bolest prožitkově snášejí lépe než muži. Příčinou jsou hormonální odlišnosti. Požadavek na spotřebu analgetik je v pooperačním období vyšší u žen. Chronickou bolestí trpí více ženy než muži,“ říká k tomu MUDr. Jan Lejčko.
Odborníci na bolest uvádějí, že u pociťování bolesti hraje roli nejen síla rány, ale i psychické rozpoložení, emoce, dědičná dispozice, výchova, hormony a dokonce i kultura.
Zastavme se ještě u emocí. „Ženy trpí víc než muži,“ říká Edmund Keogh z univerzity v Bathu. „A způsob, jakým se ženy s bolestí vyrovnávají, může prožitek bolesti ještě zhoršit.“ Bolest více citově prožívají, obávají se důsledků, pociťují strach. Muži vnímají prostě bolest, a proto ji zjednodušeně řečeno cítí méně.
A co nás bolí nejvíce? Podle průzkumu agentury STEM/MARK jsou pro Čechy nejhůře snesitelné bolesti při porodu, následují zuby, ledvinové kameny, bolest hlavy a migréna, úder míčem do varlat, zánět močového měchýře, bolest zad, menstruační bolest a nakonec ukopnutý palec.
Nepříjemné bolesti pak podle zmiňovaného průzkumu až 97 procent Čechů někdy tlumí pomocí léků. Nejčastěji po tabletách sáhnou v případě bolestí hlavy a zubů, menstruačních bolestí nebo namožených svalů po námaze.