Koho to víc bolí? Muži mají vyšší práh bolesti, ženy ji lépe snášejí

aktualizováno 
Bolí mě hlava, tak zní údajně nejrozšířenější výmluva partnerek. Ano, nejen sex, ale i bolest patří k životu. Snesou ji víc muži, nebo ženy? To se snažil zjistit páteční magazín Rodina DNES.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

K té bolesti hlavy: ono na tom něco je. Ženy podle průzkumů totiž obecně trpí bolestmi častěji než muži, a právě hlava je trápí nejvíc. Sužuje několikrát měsíčně každou třetí ženu. Navíc „ženská bolest“ trvá déle a je intenzivnější. Vědci z britské univerzity v Bathu potvrdili, že muži mají vyšší práh bolesti (ale hůř ji snášejí), a ženy bolest vnímají silněji (zato víc vydrží).

„Obecně platí, že ženy mají nižší práh bolesti, ale bolest prožitkově snášejí lépe než muži. Příčinou jsou hormonální odlišnosti. Požadavek na spotřebu analgetik je v pooperačním období vyšší u žen. Chronickou bolestí trpí více ženy než muži,“ říká k tomu MUDr. Jan Lejčko.

Odborníci na bolest uvádějí, že u pociťování bolesti hraje roli nejen síla rány, ale i psychické rozpoložení, emoce, dědičná dispozice, výchova, hormony a dokonce i kultura.

Zastavme se ještě u emocí. „Ženy trpí víc než muži,“ říká Edmund Keogh z univerzity v Bathu. „A způsob, jakým se ženy s bolestí vyrovnávají, může prožitek bolesti ještě zhoršit.“ Bolest více citově prožívají, obávají se důsledků, pociťují strach. Muži vnímají prostě bolest, a proto ji zjednodušeně řečeno cítí méně.

A co nás bolí nejvíce? Podle průzkumu agentury STEM/MARK jsou pro Čechy nejhůře snesitelné bolesti při porodu, následují zuby, ledvinové kameny, bolest hlavy a migréna, úder míčem do varlat, zánět močového měchýře, bolest zad, menstruační bolest a nakonec ukopnutý palec.

Nepříjemné bolesti pak podle zmiňovaného průzkumu až 97 procent Čechů někdy tlumí pomocí léků. Nejčastěji po tabletách sáhnou v případě bolestí hlavy a zubů, menstruačních bolestí nebo namožených svalů po námaze.

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Změna jídelníčku nám zlepšila sexuální život, říká kdysi obézní pár

Corey a Marie dnes

Corey a Marie ze Severní Karolíny překonali závislost na jídle a podařilo se jim dohromady shodit přes sto kilogramů....

Squateři přivítali Romanu na svobodě rumem a společně šli žebrat

Romanu přivítala na svobodě láhev rumu a její squaterská rodina.

Vražedkyně jsou podle Nikoly ve vězení ty nejlepší. „Všichni venku se jich bojí, vidí hned samou krev a myslí, že jsou...

OBRAZEM: Byla krásná, ale milovnice plastik Foxová chtěla ještě víc

Megan Foxová

Herečka Megan Foxová (33) kvůli svému půvabu na střední škole zažívala šikanu. Dívky ji nenáviděly a kluci si z ní...

Další z rubriky

Chůze je nejlepší dieta. Už šest tisíc kroků denně vám změní život

chůze

Vypadá jako velmi jednoduchý návod na hubnutí. Možná proto chůzi nebereme vážně, protože takhle snadno se přece kila...

Jak přelstít neoblíbené partie? Nebojte se těžkých činek, radí trenérka

Ilustrační snímek

Trenéři vám hned při prvním setkání oznámí, že zhubnout jen určitou část těla nelze. Každá si totiž zaslouží stejnou...

Když se srdce bouří. Následkem hypertenze může být mrtvice i infarkt

Ilustrační snímek

Rizika vysokého krevního tlaku připomíná každý rok 17. května Mezinárodní den hypertenze. Nemoc, která nebolí, ale má...

Najdete na iDNES.cz