Jak si zpříjemnit běhání? Pomůže hudba, dobré prádlo i čip v botě

aktualizováno 
Běhání se může někomu zdát jako poměrně nudný sport, zvláště když pravidelně vyráží na svou pravidelnou trasu. Ale i běh se dá vylepšit o různé vychytávky, zpříjemnit lepšími botami a oblečením nebo sofistikovanými elektronickými pomůckami, které vám budou ukazovat, jak se zlepšujete. Pošlete přihlášku a vyhrajte účast na zářijovém maratonu v Berlíně.
Některým lidem hudba při běhu pomáhá (ilustrační fotografie)

Některým lidem hudba při běhu pomáhá (ilustrační fotografie) | foto: Nike

O běhání se říká, že to je jeden z nejlevnějších sportů. Když jste hodně "skromný", stačí vám obyčejné tenisky, staré trenýrky, otrhané tričko a můžete vyběhnout. Ale stejně jako je rozdíl mezi trabantem a mercedesem, je i rozdíl ve sportovním vybavení.

"V současné době je na trhu dostatečné množství různých umělých materiálů, které mnohdy nejen nahrazují, ale i v trvanlivosti nebo hygienice překonávají tradiční bavlněné materiály. Jsou lehčí a mnohdy na těle příjemnější," řekl iDNES.cz profesionální trenér Vladimír Korbel, který má ve svém týmu i několik špičkových českých atletů.

Ilustrační fotografie

V outletu ušetříte

Vybírat je opravdu z čeho a i když z ceny "obyčejného" trička se vám možná občas protočí oči, existuje fígl, jak ušetřit. Stačí zajít do outletu, kde běžecké oblečení koupíte obvykle ve stejné kvalitě, pouze v prošlém designu.

"Zásadou je lehké, volné, vzdušné oblečení, dobře sající pot. V letních měsících stačí krátké nebo běžecké šortky a tričko s krátkým rukávem. V případě chladnějšího a deštivého počasí je vhodná běžecká souprava nebo větrovka a běžecké kalhoty z materiálu odpuzujícího vodu," doporučil Korbel.

"Když hodně svítí sluníčko nebo prší, doporučuji si vzít čepičku. A pokud běháme v dešti, je při zvýšené vlhkosti vzduchu horší odpařování, a proto se oblékáme lehce," vysvětlil.

Ve skutečně dobrém obchodě vám doporučí, jaké oblečení si pořídit. Nezapomínejte ani na sluneční brýle, byť by se to mohlo zdát jako zbytečná frajeřina. Jenže brýle proti slunci nechrání jen před ultrafialovými paprsky, ale i před nepříjemnými muškami. A zároveň zlepšují schopnost vidět kontrastně a rozlišovat předměty za přímého jasného světla i v přítmí.

Ilustrační fotografie

Měřte si svůj tep

Trenér Vladimír Korbel doporučuje, aby si každý běžec pořídil zařízení na měření tepové frekvence.

"Jeho prostřednictvím můžete sledovat, jak se chová váš tep při běhu, předpovídat jeho maximální hodnoty, zjistit maximální spotřebu kyslíku, spotřebované množství kalorií, tedy energetickou spotřebu. Podle přiloženého softwaru dokonce si můžete vyhodnocovat odběhané tréninky či testy," vypočítal výhody Korbel.

Některé přístroje vám dokonce ukáží i nadmořskou výšku, v níž běžíte. "Časem třeba zjistíte, že při stanovování postupných cílů se od těchto budíků už ani nechcete odloučit," poznamenal trenér.

Stačí levnější varianta

Pro začátek vám určitě dobře poslouží levnější varianta. Zvláště začátečníci si nemusí hned pořizovat drahé sporttestry, vystačí jim například levnější Sportband.

Tím si změříte uběhnuté kilometry, aktuální tempo běhu, čas běhu a spotřebované kalorie. Na rozdíl od sporttestrů vás vyjde jen něco málo přes tisíc korun.

Ilustrační fotografie

Pomocí internetové aplikace pak můžete sledovat na počítači základní informaci o svém výkonu, ale také ho porovnávat s ostatními běžci z celého světa (více čtěte v recenzi).

"Můžete i vyhledávat společné závody a měřit si síly na dálku," řekl iDNES.cz profesionální trenér Vladimír Korbel.

Poslouchat hudbu?

Jsou běžci, kteří nevyrazí na svůj okruh bez sluchátek v uších. Na poslouchání hudby není ale jednoznačný názor.

"Někteří tvrdí, že hudba, když zaznívá jakoby v pozadí, se stává významným prvkem, který spoluvytváří běžecké prostředí a lehkou, uvolněnou náladu. Prokázalo se také, že rytmické hudba u některých běžců urychluje a usnadňuje svalovou pohyblivost a koordinaci," konstatoval Vladimír Korbel.

Ne každému se to ovšem osvědčilo. A pokud třeba přebíháte silnici nebo běžíte po okraji vozovky, můžete kvůli hudbě přeslechnout přijíždějící auto.

Přihlaste se do soutěže

Zaběhněte si s námi svůj první maraton v životě, a to rovnou v Berlíně. Hledáme zájemce, kteří nikdy neběželi maraton ani půlmaraton, jsou ochotni jedenkrát týdně společně trénovat v pražské Oboře Hvězda, a pak sami trénovat několikrát týdně dle doporučeného tréninkového plánu.

Do přihlášky, kterou pošlete do půlnoci 2.6. 2010 na adresu: zdravi@idnes.cz, napište jméno, věk, adresu, telefon. Přiložte také svoji fotografii a několik vět, proč se chcete zúčastnit.

Vybereme 12 lidí, pozveme do Obory Hvězda, kde profesionální trenér vybere 2 ženy a 2 muže, kteří se budou pod vedením odborníků až do konce srpna připravovat.

Pak z nich vylosujeme dva, kteří s námi pojednou na maraton do Berlína.

Všichni čtyři běžci dostanou kompletní běžecké vybavení od společnosti Nike.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta vyzkoušela snad všechny diety a metody na hubnutí, i...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Pláč potřebujeme. Léčí naše tělo, duši i srdce, říká psychiatrička

Slzy. Pro někoho znak slabosti, pro jiného přirozená součást života. Pláč nás nikdy nepřepadá bezdůvodně, našemu tělu a...

Premium

Chřipka už brzy zaútočí. Nemoc v Česku vede k úmrtí dvou tisíců lidí ročně

Často se zlehčuje. Chřipka přitom může pěkně zkomplikovat život. Účinnou ochranou podle odborníků je jedině očkování a...

Co dělat, když chcete omezit cukr? Zapomeňte na rohlíky a nezajídejte žal

Energie pro tělo i mozek, rychlý způsob, jak zahnat hlad, ale i záplata na stres, únavu nebo depresi. Cukr hraje v...

Nádory či cukrovka. I tak se může projevit nedostatek vitaminu D

S příchodem podzimu je potřeba konzumovat více vitaminů, protože virózy a chřipky mají toto období nejraději. Pro...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz