Jak si správně čistit uši. Na vatové tyčinky raději zapomeňte

Pečovat o uši je jednoduché, myslí si většina lidí. Stačí si je jednou týdně vyčistit vatovou tyčinkou a je klid. Jenže podle ORL specialistů je to chyba. Jak se tedy o uši správně starat?

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Ušní maz je otravný. Vypadá strašně, svědí a vyvolává v uchu nepříjemné pocity. Proto není divu, že se ho chce většina z nás zbavit. Používáme k tomu různé propriety, od klasických vatových tyčinek až po vlásenky, pinzety, pera či dokonce brčka.

ORL lékaři se ve své praxi setkávají s různými kuriozitami, nicméně všichni svorně tvrdí, že používání populárních vatových tyčinek uším neprospívá, ale škodí. V čem vám mohou tyto hygienické pomůcky ublížit?

Zlepšete svůj sluch. Zaručené rady, jak o něj správně pečovat

Riskujete poškození bubínku

Šťourání se vatovou tyčinkou v uchu je sice úlevné (konečně se zbavíte té nepříjemné špíny), ale zároveň i nebezpečné. Nedivte se, jde totiž o poměrně tvrdý předmět, který zasouváte do citlivého orgánu. A protože hloubka vašeho čištění často nezná hranic, můžete si snadno ublížit.

Podle výzkumů, které se zabývaly příčinami poškození uší, bylo prokázáno, že v 73 procentech případů šlo o ušní hygienu prostřednictvím této pomůcky, nejčastěji se jednalo o prasklý ušní bubínek.

Jak to dělat jinak: Vatová tyčinka sice vyčistí ušní maz, ale manipulace s ní je velmi riskantní. Pokud se tedy chcete vyhnout úrazům, nezajíždějte příliš hluboko do ucha. Držte se raději jen na okraji zvukovodu.

Zatlačí maz do ucha

Znáte to, někdy se o něco snažíte a ve výsledku se stane úplný opak. A právě to se často děje i při ušní hygieně. Místo toho, abyste vatovou tyčinkou setřeli maz, zatlačíte ho do ucha. A výsledek? Ta nepříjemná lepkavá hmota se usadí hlouběji ve zvukovodu a už se nehne. Vám pak nezbude nic jiného než jít k lékaři, aby ušní zátku odborně odstranil.

Jak to dělat jinak: Místo vatové tyčinky si raději pořiďte spirálový čistič uší. Používá se stejně jako tyčinka, ale na rozdíl od ní ucho neohrožuje. Při manipulaci se spirálovým čističem se do zvukovodu vkládá špička, která je z měkkého silikonu a bez problémů se přizpůsobí okolnímu prostředí. Díky svému tvaru velmi šetrně odstraní přebytky ušního mazu. Je omyvatelná a dá se použít opakovaně.

Můžete si přivodit infekci

Možná to bude znít divně, ale ušní maz je užitečný. Přestože jde o směs vytvořenou z mrtvých kožních buněk a sekretu z potních nebo mazových žláz, uchu prospívá. Vytváří ochranný štít proti různým mikroorganismům, bakteriím nebo infekcím. Když ovšem ucho necitlivým čištěním téhle ochrany zbavíte, vystavíte ho tak riziku nemocí.

Jak to dělat jinak: Podle lékařů má ucho samočisticí schopnost. To znamená, že žádnou vatovou tyčinku nepotřebuje a může se nadbytku mazu zbavit samo. Jak? Nejvíc mu v tom pomáhá mimika, respektive pohyby čelistí – ať už jde o žvýkání, mluvení, zívání nebo smích. Proto vaším úkolem není maz kompletně odstranit, ale zbavit ucho jeho přebytků. V tom je velký rozdíl. Čištění by nemělo být ani tak důkladné, jako spíš jemné a šetrné. Zaměřte se jen na zevní část ucha šetrné odstraňte viditelnou vrstvu mazu.

Způsobí vysušení ucha

Maz má ještě jeden úkol. Funguje jako přírodní mazivo, které dodává uchu vláhu. Když ale podstatnou část mazu odstraníte, můžete si způsobit vysušení ucha. Tento stav poznáte podle nepříjemného svědění.

Jak to dělat jinak: První pomocí proti suchému uchu jsou ušní olejíčky, které běžně koupíte v lékárnách. Zkuste se během léčby vyhnout slunci, kouření či koupání v chlorované vodě. Všechny tyto věci ještě víc vysušují kůži, čímž její podráždění zhoršují. Co naopak pomůže, je pitný režim, vypijte alespoň dva litry tekutin denně, podpoří to hydrataci kůže.

Příznaky ztráty sluchu: pozor na bzučení v uších i zhoršenou rovnováhu

Vystaví vás bolesti

Manipulace s vatovými tyčinkami není snadná. Stačí jeden špatný pohyb a zavadíte o místa, která jsou na jakýkoliv dotek nesmírně citlivá. Odměnou za vaši troufalost je pak bolest. Tento nepříjemný stav může trvat různě dlouhou dobu. Někdy po chvilce odezní, jindy vás ale obtěžuje dlouhé dny. Podrážděné ucho dává svou nespokojenost najevo zhoršením sluchu nebo pocitem, jako by neustále zvonilo. V takovém případě raději na nic nečekejte a zajděte si k ORL specialistovi.

Jak to dělat jinak: Bolestivost uší si můžete přivodit také pobytem v rizikovém prostředí. Odborníci varují před průvanem. Silný proud vzduchu vaše uši podráždí a může způsobit různá onemocnění, například zánět středního ucha, který se nejčastěji ohlašuje pícháním nebo tlakem uvnitř ucha. Když doma větráte, raději se proto na chvíli odkliďte do bezpečí.

Jak si správně čistit uši

Mějte na paměti, že uši se nadbytku kožního mazu zbavují samy. Pokud jim chcete k pomoci, dělejte to co možná nejcitlivěji. Zaměřte se jen na okraj ucha, kde mohou být zbytky nánosu. Stačí, když po mytí hlavy prstem a ručníkem vytřete zbytek mazu. Využít můžete i další pomůcky:

KAPESNÍK: Použít můžete látkový, papírový nebo vlhčený. Poskládejte ho do špičky, kterou vytřete obsah ucha. Skvěle poslouží i prst obalený papírovým kapesníkem. Toto duo vytvoří měkký polštářek, na který se maz snadno zachytí.

UŠNÍ SVÍČKY: Kromě čisticí funkce pomáhají i při problémech se zalehnutým uchem. Stačí jen svíčku vložit do ucha, na druhém konci ji zapálit a vzniklý podtlak zbytky mazu vysaje.

UŠNÍ SPREJ: Jde o přípravek na čištění uší. Obsahuje látky, které maz změkčí. Výhodný je pro sportovce, plavce a ty, kdo používají naslouchátka.

DOMÁCÍ PROPLACH: Stačí, když do injekční stříkačky natáhnete vlažnou vodu (okolo 37 °C). Pak si lehněte, zatahejte za lalůček, tím se uvolní ušní kanálek. Nakonec od ucha vstříkněte teplou vodu a nechte ji společně s mazem vytéct.

MYTÍ PEROXIDEM VODÍKU: Pokud chcete, můžete se spolehnout také na peroxid vodíku. Je třeba ho nabrat do stříkačky, zatáhnout za ušní lalůček a vstříknout do ucha. Chvíli počkejte, až tekutina vybublá, a vytřete zbytek mazu.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...