Jak se vyhnout tomu, abyste si ze solária odnesli rakovinu

aktualizováno 
Opalování v soláriu lékaři nedoporučují. Z kosmetického hlediska totiž kůže předčasně stárne, ale za nejhorší důsledek se považuje vznik rakoviny. Pokud se bez solária neobejdete, měli byste se držet základních pravidel. Začít můžete třeba tím, že budete používat speciální ochranné krémy.
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Solárium, opalování | foto: Profimedia.cz

Z výzkumů 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy vyplývá, že solárium pravidelně navštěvuje každá druhá žena ve věku mezi dvaceti a třiceti lety.

Bronzovou pokožku způsobují dva druhy UV záření: UVA a UVB. Spálení kůže a vznik rakoviny má na svědomí hlavně UVB záření, a proto solária vyzařují především paprsky UVA.

"Jenže ani toto záření není zcela bezrizikové. Poškozuje DNA v buňkách kůže a urychluje její stárnutí. Kůže pak již v mladém věku ztrácí na elasticitě, objevují se předčasné vrásky, pigmentové skvrny a rozšířené žilky. Opakované vysoké dávky UVA oslabují imunitu kůže a podílí se na vzniku kožních nádorů,” vysvětluje Monika Arenbergerová, dermatoložka a specialistka v oblasti prevence a léčby kožních nádorů, melanomů.

Její tvrzení dokládají i výzkumy, podle nichž se u pravidelných návštěvníků solária, kterým je méně než třicet let, zvyšuje riziko vzniku kožního nádoru až o 75 procent.

Prospěšný vitamin D

Oproti opalování na sluníčku mají solária velkou nevýhodu: nepodporují vznik vitaminu D. Sluneční záření naproti tomu účinnou formu vitaminu D v kůži vytváří. Za to vděčíme UVB složce, která se ale v soláriích nevyskytuje. Jiným zdrojem tohoto vitaminu jsou například mléčné produkty a ryby.

Solární postel, jakou známe dnes, vymyslel v roce 1978 německý vědec Friedrich Wolff. Měla původně zahřívat svaly atletům, ale za pár let už ji vlastnilo každé fitness-centrum a salon krásy.

Vitamin D je důležitý pro správnou stavbu kostí a zubů a pro jejich růst, používá se například jako prevence osteoporózy, pomáhá vstřebávání vitaminu A, je nezbytný v těhotenství, ve stáří a při laktaci. Používá se při kloubních zánětech a při bolestech páteře.

"Pro pobyt na slunci platí, že stačí, když dvakrát týdně po dobu patnácti minut vystavíme obličej bez opalovacího krému slunci, a máme vitaminu D dostatek," informuje Arenbergerová.

Těhotné ne, s lupénkou ano

Lékaři upozorňují, že solária určitě nejsou vhodná pro osoby do osmnácti let. Nejen proto, že je jejich kůže tenčí než u dospělého člověka, ale vyvíjí se do tohoto věku imunitně a strukturálně. Vyhnout se soláriu mají také lidé s alergií nebo přecitlivělostí na UV záření.

Dále osoby s mnohočetnými pigmentovými znaménky a lidé s nízkým fototypem (fototyp vyjadřuje intenzitu přirozeného zbarvení kůže a určuje se podle reakce kůže na vystavení se jarnímu nebo časně letnímu polednímu slunci; tato reakce souvisí s pigmentací kůže, barvou očí a vlasů).

V neposlední řadě solária nejsou vhodná pro těhotné ženy a ženy užívající hormonální antikoncepci, kterým hrozí nepříjemné pigmentace.

V určitých případech ovšem mohou lékaři některým lidem návštěvu solária doporučit. Jde o takzvanou fototerapii. Vhodná je například pro pacienty s lupénkou, atopickým ekzémem a některými formami akné.

Za rozumnou míru se pak považuje deset sezení v soláriu ročně, ovšem bez dalšího vystavování se přímému slunci. V tomto případě je spolehlivější vyhledat kliniku či ambulanci, kde lze k této terapii využít bezpečných přístrojů, které podléhají permanentní zdravotní kontrole.

Sluníčko a solárium nekombinovat

Co bychom tedy měli vědět předtím, než se rozhodneme svoji kůži opálit v soláriu? První zásada souvisí s dobou, kdy solárium navštívit. Rada dermatologů je jednoznačná: pokud chcete navštívit solárium, tak v období před létem. Za zcela nešťastné se považuje kombinování slunečních paprsků a solária.

Samotný výběr solária by se neměl nechávat náhodě nebo ceně. Kvalitní solárium by mělo být vybaveno dozimetrií: podle toho lze určit, jaké množství UV záření a který jeho typ se do kůže během pobytu v něm dostane. Maximální dávka záření je přitom 1 000 J/cm2 za celý život.

Při první návštěvě je vhodné nastavit dávku záření podle našeho fototypu. Kůže v soláriu by měla dostávat pouze takové dávky záření, které nezpůsobují zčervenání, ale pouze zhnědnutí kůže. Pokud máme pigmentová znaménka, která jsou tmavá nebo měnící se, je nutné je přelepit nebo překrýt vysokým ochranným filtrem.

"UV záření kůži vysušuje, doporučuji zintenzivnit hydratační péči tak, aby kůže zůstala vláčná. Důsledně používejte v soláriu speciální ochranné brýle, jinak hrozí zánět spojivek. Před opalováním nepoužívejte deodoranty ani parfémy, mohou v kombinaci se sluníčkem udělat ošklivý zánět kůže,” radí Arenbergerová.

Pokud se spálíme, pozorujeme změny pigmentových znamének nebo vznik nových, měli bychom vyhledat pomoc kožního lékaře.  

Rady pro opalování v soláriu

1. Zjistěte si svůj fototyp a pak zvažte, jaké volit časové intervaly opalování. Tabulku s uvedením bezpečné doby by měli mít v každém soláriu k nahlédnutí.

2. Nezapomeňte si chránit oči vhodnými brýlemi s UV filtrem, měly by být všude k půjčení. Pouze zavřít oči nestačí, paprsky pronikají i víčky.

3. Před opalováním odstraňte z kůže veškeré kosmetické prostředky. Sundejte si také všechny šperky.

4. Používejte opalovací krémy, které jsou speciálně vyvinuty pro solária. Ty zabraňují vysoušení pokožky, řada z nich navíc obsahuje složky, které opálení zesílí.

5. Pokud užíváte nějaké léky, prostudujte příbalový leták, abyste se vyvarovali nežádoucích účinků na kůži. 

6. Zkontrolujte si, zda je solárium čisté. K dispozici by měl být dezinfekční prostředek v lahvi, abyste si mohli lůžko ještě sami utřít.

7. Máte právo vědět, jak staré jsou zářivkové trubice a kolik hodin mají naběháno. Majitel by vám měl na požádání vše ukázat. 

8. Po opalování se několik hodin nesprchujte.

9. Neopalujte se ve stejný den v soláriu a na slunci. V soláriu si už vyberete svou denní dávku záření a na sluníčku byste ji neúměrně zvýšili.

10. Pokud se vám na kůži objeví červené skvrny, různé otoky nebo jiné nepřirozené reakce, navštivte kožního lékaře.

Autoři:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz