Jak se rodí v českých porodnicích?

  9:41aktualizováno  9:41
Ženám chybí v porodnicích především soukromí. Tvrdí to průzkum Občanského sdružení APERIO - Společnosti pro zdravé rodičovství, které oslovilo ženy v téměř všech porodnicích v republice. Společnost nyní připravuje detailní přehled o tom, jak se v jednotlivých zařízeních rodí. Na závěr roku chystá publikaci Průvodce po porodnicích ČR.

Každá porodnice získá v průvodci určitý počet hvězdiček. Hodnotit se bude podle Evy Labusové ze Společnosti pro zdravé rodičovství například rozsah předporodních kursů, přístup personálu k přáním maminek, možnost přivést si k porodu vedle partnera i vlastní profesionální pomocnici (takzvanou dulu), soukromí u porodu, kontakt matky s novorozencem či podpora kojení. Naopak se nebudou hodnotit medicínské výsledky, například novorozenecká úmrtnost či počet komplikací při porodu. Podle Evy Labusové proto, že v republice není zveřejňování těchto údajů legislativně vyjasněno a většina porodnic je odmítá prozradit. "České porodnictví je z hlediska technické a odborné úrovně špičkové, " tvrdí Labusová. "Důvodem naší iniciativy je skutečnost, že stále více žen chce rodit co nejpřirozeněji, ale jejich přání nejsou vyslyšena. Ženy také často nevědí, co by si vůbec mohly či měly přát."

Pokud se chcete podílet na hodnocení, stačí vyplnit přiložený dotazník (viz související soubory).

Můžete si ho stáhnout v libovolném formátu a poslat mailem na adresu aperio@aperio.cz .

Nebo si ho vytiskněte a pošlete v obálce na adresu: APERIO, Na Poříčí 12 (Palác YMCA), 115 30 Praha 1
.

Zástupci společnosti nejsou spokojeni především s tím, jak vypadá úroveň předporodních kursů, v nichž se získávají informace o porodu. Podle průzkumu, který loni udělalo s podporou Nadace Open Society Fund Praha agentura STEM, nepořádá šest porodnic vůbec žádné kursy, 17 jich nabízí jen informační schůzky a 77 porodnic má kursy nedostačujícího rozsahu. "V západních zemích je běžné, že maminky absolvují dvanáct, čtrnáct hodin kursů, na něž leckde přispívají zdravotní pojišťovny," uvedla Labusová.

Společnost nyní veškeré údaje o porodnicích aktualizuje. "Zdá se, že na soukromí maminek se začalo více dbát. Hodně vepředu jsou třeba porodnice ve Zlíně, Znojmě či Vrchlabí," řekla Alena Frydrychová, která údaje z nemocnic zpracovává.

Inspirací pro knihu, již chce APERIO vydat, byl podobný průvodce v Polsku. "Podařilo se tam zachránit některé malé porodnice, které měly být původně zrušeny, ale maminky v nich byly spokojeny," říká Frydrychová.

Společnost tvrdí, že některé porodnice prezentují něco, co pak v praxi nefunguje. Proto chce formou dotazníku oslovit také ženy, které rodily v českých porodnicích v posledních třech letech. Jejich výpovědi by měly doplnit portrét každé porodnice.

"Například porodnice v Chrudimi nabízí prohlídku porodního sálu, ale jedna maminka nás upozornila, že musela zaplatit pět set korun a podepsat, že chce rodit právě v této porodnici," uvedla Alena Frydrychová. Eva Labusová doplnila: "Setkáváme se také s tím, že nemocnice deklaruje nějaké možnosti, ale když se porod rozběhne, nikdo je mamince nenabídne a vše sklouzne do rutiny."

Průzkum v porodnicích dělala loni za podpory Nadace Open Society Fund Praha agentura STEM. Vyplynulo z něj mimo jiné, že 46 porodnic má místnost, kde žena může rodit sama, ale v 65 jich rodí více najednou. O něco lépe dopadla porodnická zařízení v otázce, zda ženám umožňují porod v poloze, jakou si samy vyberou. Mírná většina ženám vyhoví, ale v 55 porodnicích nelze rodit jinak než v klasické pozici, tedy vleže, eventuálně v polosedě.


Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Předkloňte se a zatancujte si, radí stylistka, jak vybírat podprsenku

Každá jsme jiné, všechny si ale zasloužíme kvalitní podprsenku, která nám...

Padnoucí podprsenka je něco jako malý zázrak. Dokáže nám vyčarovat krásný dekolt, i když nám příroda nenadělila ňadra...

Další z rubriky

Chcete zhubnout? Snídaně už není tak důležitá, jak jsme si mysleli

žena snídaně postel

Kdo se někdy snažil shodit přebytečná kila, určitě mezi radami na změnu stravování vyslechl i apel, aby v žádném...

Lékařské bizarnosti: heroin dětem, lobotomie i zdravý tabák

Násilí sídlí v mozku a elektrickým proudem ho z něj dokážeme vyhnat, naznačují...

Drogy jako lék proti kašli, cigarety prospívající zdraví a proti depresi pojďte na lobotomii. Nad některými...

Trochu jiný detox. Očistěte se podle indické ajurvédy

Barbora Morávková,  klinická ajurvédská specialistka

Indická ajurvéda nabízí komplexní a přitom velmi jemný proces detoxikace, který se nazývá Panča Karma. V rozhovoru pro...

Najdete na iDNES.cz