Jak se při běhu udržet v teple? Vyzkoušejte větruodolnou membránu

aktualizováno 
S přicházející zimou přichází i špatné počasí, proto je čas vyřešit, jak se při běhání udržet v teple i v teplotách kolem nuly. Jednou z nejlepších variant je spolehnout se na větruodolnou membránu.

Jak se při běhu udržet v teple? Vyzkoušejte větruodolnou membránu | foto: archiv Magdalény OndrášovéiDNES.cz

Běh je vysoce intenzivní sport, při kterém naše tělo generuje velké množství tepla. Hlavním cílem funkčního oblečení pak je toto tělesné teplo co možná nejlépe udržovat. Kromě toho je také nutné umožnit potu a vodním parám volně odcházet pryč od pokožky, aby kůže ani oblečení nezůstávaly mokré.

Tento zdánlivě jednoduchý úkol však představuje pro návrháře funkčního oblečení velmi tvrdý oříšek. Přidáme-li navíc k požadavkům ještě ochranu proti nepřízni počasí (dešti a větru), je situace ještě komplikovanější.

Zátěrový materiál

Jednou z možností, jak problém vyřešit, je použití takzvaného zátěrového materiálu (DWR), který má na své vnější straně nanesenou tenkou vrstvu, která se stará o to, aby se voda ani vítr nedostaly skrz tkaninu. Mezi hlavní výhody zátěrových materiálů patří příznivá pořizovací cena. Nevýhodou této technologie je ale její nízká životnost a často i velmi nízká prodyšnost. 

Zátěrová bunda bude dobře fungovat při chůzi a méně intenzivních fyzických aktivitách, ale při běhu se v ní pravděpodobně zpotíte výrazně víc, než vám bude příjemné, a počáteční odolnost proti vodě vydrží pouze několik pracích cyklů.

Membrána proti profouknutí

Tím, že se v oblečení osprchujete, bakterie nezničíte. Použijte pračku...

Jak prát funkční oblečení? Není tak chatrné, dejte mu do těla. Číst celý článek

Lepší variantou je zvolit oblečení s membránou. Tu je totiž možné použít společně s libovolným typem textilie a díky poréznímu povrchu se takové oblečení stará o to, že vítr nemá šanci skrze tkaninu projít. Důležité pak je, že pot v podobě vodní páry může od těla volně odcházet do okolního prostoru. Ani tentokrát nebude prodyšnost materiálu stoprocentní, ale ve srovnání se zátěrovým materiálem je obvykle mnohem lepší. Zmínit je potřeba i dlouhodobou životnost a minimální změny, které ve funkčnosti membránových materiálů při správné péči nastávají.

Výhodou pak je i fakt, že i větruodolná membrána disponuje určitým stupněm odolnosti proti vodě. Na celodenní intenzivní déšť to sice nebude úplně to pravé, ale s lehkým deštěm si takové oblečení poradí bez problémů.

Windstopper a ti druzí

Membrán je na trhu velké množství. Průkopníkem je v tomto oboru firma GORE, která nabízí velmi kvalitní a spolehlivé membrány s vysokou životností. Ne náhodou GORE svými membránami zásobuje kromě svého vlastního oblečení takřka všechny významné sportovní značky. Na ochranu proti větru je určena membrána Windstopper, která je k dispozici hned v několika variantách podle toho, jak lehká a prodyšná má výsledná bunda být.

Kromě Windstopperu se můžete běžně setkat také s oblíbeným Pertexem, který je extrémně lehký a často se využívá pro výrobu stogramových sbalitelných větrovek. Povedenou membránu s odolností proti větru má ve své nabídce i Craft (Ventair Wind) a zmínit je potřeba i materiály No Wind a Siberium, které naleznete například u české značky Kilpi.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz