VIDEO: Jak se najíst zdravě a přitom levně

  • 18
Lidé si často myslí, že zdravá strava je drahá. Nemusí to být ale pravda. Jednoznačně platí, že je vždy výhodnější sázet na kvalitu než na kvantitu. Jak za málo peněz vybrat nutričně vyvážené jídlo? Spolu s výživovými specialisty Karolínou Hlavatou a Petrem Havlíčkem vám v projektu "Vím, co jím" opět radíme, jak vybrat potraviny, které jsou zdraví prospěšné.

"Když se člověk stravuje nutričně vyváženou a kvalitní stravou a jí jenom to, co skutečně potřebuje, ušetří až 30 procent měsíčních nákladů za jídlo," říká Petr Havlíček.

A dodává, že mnoho lidí se přejídá nutričně nehodnotnými potravinami, kterých potom logicky potřebují daleko více, protože po nich brzy přichází hlad. Tudíž pak utrácejí mnohem více peněz. 

Vím, co jím

Program vychází z celosvětové iniciativy The Choices Programme, která definuje složení potravin odpovídající zdravé výživě na základě kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). 

Značka "Vím, co jím" je určena především spotřebitelům pro jejich snadnější orientaci v nabídce potravin. Posláním značky je umožnit spotřebitelům snadnější výběr výživově hodnotných potravin.

Více o zdravých potravinách čtěte zde.

Vím, co jím

Příkladem je třeba kvalitní šunka ve srovnání s gothajem. "Šunka nám poskytne na 100 gramů zhruba 18 gramů čistých svalových bílkovin a gothaj jen 9 gramů. Sto gramů šunky nás vyjde na dvacet korun a to samé množství gothaje na deset korun. Abychom tedy získali stejný podíl bílkovin, musíme sníst až 200 gramů gothaje, který nás pak vyjde také na 20 korun," vysvětluje Havlíček.

Ještě větší problém je ale v tom, kolik přijmeme energie, tuků a soli. "Například u sto gramů šunky přijmeme 3 až 5 gramů tuku a u 200 gramů gothaje 30 gramů tuku. Což je z výživového hlediska absolutně nevhodné." Na tomto příkladu je zcela evidentní, že není třeba jíst velké množství potravin, ale je lepší si všímat kvality.

Nakupujte v akci

Kromě nákupu kvalitních a výživově hodnotných potravin můžete ušetřit i mnoha dalšími způsoby. V akční nabídkách jednotlivých obchodů se dají pořídit kvalitní potraviny i s padesátiprocentní slevou. Na své zahrádce si zase můžete vypěstovat ovoce a zeleninu.

"Některé druhy si pak zamrazte nebo zavařte, v zimě se vám budou hodit," radí dietoložka Karolína Hlavatá. Například z přebytku rajčat, paprik a cibule si můžete vytvořit čalamádu, která bude ideální na lečo. 

Zamyslete se i nad tím, jestli zbytečně neutrácíte za sladké nápoje, alkohol či cigarety. Mnoho peněz stojí i sladkosti, oplatky a další pochutiny. Rozhodně bude zdravější a levnější, když si upečete domácí koláč. Ušetřit se dá i tím, že si do práce přinesete doma připravený oběd.