Laboratorní test kvality spermií: žádný sex, pouze masturbace

aktualizováno 
Mužům dlouhodobě ubývá spermií a snižuje se i jejich kvalita. Experti doporučují, že by si test kvality měli nechat udělat i mladíci ve věku 20 až 25 let. Co takové vyšetření obnáší? Základem je, že vzorek nesmí pocházet z pohlavního styku, nýbrž výhradně z masturbace.

Světová zdravotnická organizace dlouhodobě varuje před snižováním kvality spermií. Podle její poslední zprávy mají současní muži v průměru o tři čtvrtiny méně spermií než jejich předci v 50. letech minulého století.

K obdobným závěrům dospěla i obsáhlá studie, která byla na podzim představena na výročním setkání Americké společnosti pro reprodukční medicínu. Analýza vycházela z dat dvou reprodukčních center z Evropy a Spojených států. Vzorky od téměř 120 tisíc mužů se sbíraly a vyhodnocovaly mezi lety 2002 až 2017. Studie ukázala, že ubývá mužů s nejvíce pohyblivými spermiemi a naopak přibývá těch s nejméně pohyblivými.

Fotogalerie

„Víme, že důležitou roli ve zhoršující se kvalitě spermií hraje náš životní styl, který je dnes více sedavý a stresující, míra znečištění životního prostředí, ve kterém žijeme, a v neposlední řadě také to, co jíme a pijeme,“ uvádí Radek Klubal, vedoucí lékař Medicínského centra Praha, které se v rámci projektu Zdravá spermie zaměřuje na problematiku mužské plodnosti.

Několik dní bez sexu

Jak má správně postupovat muž, který si chce nechat odborně otestovat kvalitu svých spermií? Hlavní podmínkou je, že by dva až pět dní před odběrem měl dodržovat takzvanou ejakulační abstinenci. Zároveň je důležité, aby se vyhnul alkoholu, drogám nebo doplňkům výživy, které by mohly zkreslovat výsledky. Před odběrem je zapotřebí si umýt ruce a penis vodou a mýdlem, aby se zabránilo případné bakteriální kontaminaci.

Pro laboratorní vyšetření je rovněž zapotřebí, aby bylo sperma čerstvé. Vzorek je možné odevzdat v odběrné místnosti v medicínských centrech nebo ho donést.

„Když by pro někoho bylo nepříjemné provádět odběr u nás, může ho přinést z domova,“ potvrdila Silvie Růžičková, specialistka na genetiku a reprodukční medicínu pražského Medicínského centra.

V takovém případě se ovšem vzorek musí doručit do dvou hodin, optimální je jedna hodina. Sperma nesmí pocházet z přerušeného sexuálního styku, ale výlučně z masturbace, aby nemohl být ejakulát kontaminovaný. Vzorek se rovněž nesmí přenášet v libovolné lahvičce, ale jen ve speciální sterilní zkumavce.

Výsledný spermiogram

10 zajímavostí, které jste o spermiích možná nevěděli

Vzorek se posléze aspoň na dvacet minut uloží do inkubátoru, aby sperma zkapalnělo. A následně se provádí samotný test. Podle odborné pracovnice magistry Patricie Lukáčové se zkoumá objem, barva, pH a také viskozita ejakulátu a zda vzorek neobsahuje příměsi či stopy krve. Dále pak množství spermií, jejich životnost a pohyblivost. „Tedy jestli mají správný přímý pohyb dopředu, nebo se točí v kruhu, případně se nehýbou vůbec,“ vysvětlila Lukáčová. Nakonec se hodnotí morfologie, tedy tvar spermií.

Pokud se zájemce chce jen informovat o stavu spermií, stačí mu standardní spermiogram, který ukáže, zda je vše v pořádku, případně jestli je zapotřebí podniknout nějaké další kroky pro zlepšení kvality spermií. Tento spermiogram však neodhalí případné infekce, které mohou spermie výrazným způsobem ohrožovat.

Když muž plánuje založit rodinu, doporučují experti komplexní vyšetření, které obsahuje jak mikrobiologický test, tak vyšetření spermií na průtokovém cytometru. Díky tomuto přístroji je možné analyzovat několik desítek tisíc spermií najednou a tím získat velmi detailní informace o jejich celkovém stavu.

Výsledky ze základního vyšetření jsou obvykle za den, maximálně několik dní. Detailní analýza trvá týden. „V dnešní době je důležité, aby se muži zajímali o stav svých spermií co nejdříve. Kvalita spermií totiž významně klesá i s přibývajícím věkem,“ upozornila doktorka Silvie Růžičková.

„Čím dříve zachytíme špatný nález, tím dřív můžeme proces zhoršování kvality spermií zvrátit, nebo se můžeme pokusit tento proces alespoň zpomalit,“ vysvětlila lékařka.

Pomůže strava i sexuální aktivita

Mužům se na zlepšení kvality spermií doporučuje v rámci tříměsíčního plánu pohybová aktivita, a to jak aerobní, tak například posilování, snížení stresu a zdravá strava. Ta by měla obsahovat jídla bohatá na vlákninu, ořechy, kvalitní bílkoviny, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které jsou například v rybách, a z tuků je pak vhodné máslo a olivový olej. Samozřejmě je ideální doplnit i vitaminy a minerály. Mezi důležité patří zinek, selen, vitaminy C, E, B12 a karotenoidy.

„Pacient by se měl vyvarovat hlavně alkoholu a kouření, ale také jídlům se ztuženými rostlinnými tuky či slazeným nápojů,“ doporučila lékařka Růžičková.

Velmi důležitá pro zrání spermií je i teplota, takže není dobré oblékat těsné prádlo a často se saunovat, škodí například i přílišné sezení.

„Neměli bychom zapomínat, že významnou roli ve vývoji spermií hraje častá sexuální aktivita, která zlepšuje genetickou kvalitu spermatu,“ dodala doktorka s tím, že po třech měsících dodržování doporučení by pak muži měli jít na kontrolní odběry krve a nový spermiogram.

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Špatné jídlo nepřetrénujete, jen pohybem nezhubnete, tvrdí odbornice

Ilustrační snímek

Předsevzetí shodit pár kilogramů jste si dali už na začátku roku. Do léta to byl docela pohodový plán, jenže svých...

Žena říká, že je mořská panna a tvrdí to i o svých dětech

Heidrun Barthová

Jednačtyřicetiletá Heidrun Barthová z Německa je přesvědčená o tom, že se narodila ve špatném těle. Tvrdí, že je ve...

Někdo se zbláznil, říkal si u scénáře Kameňáku herec Václav Vydra

Václav Vydra

Tvrdil, že touží být hasičem či ošetřovatelem v zoo. Jen ne hercem. Podvědomě chtěl uniknout srovnávání s členy své...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 22. do 28. dubna

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

OBRAZEM: Krásky, které nosí na večírek pouze metalické pásky

Metalické pásky frčí ve světě

Ve světě letí nový trend v oblékání. Na večírek už nemusíte řešit outfity. Stačí nastříhat metalickou lepicí pásku tak,...

Další z rubriky

Vláknina: tajná zbraň proti nemocem. Ale kolik jí vlastně jíst?

Ilustrační fotografie

„Češi by se měli zamyslet nad svým jídelníčkem,“ slýcháváme každou chvíli. K dlouholeté výzvě, abychom snížili příjem...

Prospěte se k lepší DNA, vyzývají vědci. Ale nic se nesmí přehánět

Ilustrační snímek

Proč vlastně potřebujeme spánek? Lékaři se ptají odnepaměti. Většinou se předpokládá, že funguje jako restart počítače....

Pět potravin pro zdravé vlasy a nehty

Ilustrační fotografie

Chcete mít krásné a zdravé vlasy i nehty? Pak je třeba, abyste myslela i na to, co jíte. Jen správná kosmetika vás...

Najdete na iDNES.cz