Laboratorní test kvality spermií: žádný sex, pouze masturbace

aktualizováno 
Mužům dlouhodobě ubývá spermií a snižuje se i jejich kvalita. Experti doporučují, že by si test kvality měli nechat udělat i mladíci ve věku 20 až 25 let. Co takové vyšetření obnáší? Základem je, že vzorek nesmí pocházet z pohlavního styku, nýbrž výhradně z masturbace.

Světová zdravotnická organizace dlouhodobě varuje před snižováním kvality spermií. Podle její poslední zprávy mají současní muži v průměru o tři čtvrtiny méně spermií než jejich předci v 50. letech minulého století.

K obdobným závěrům dospěla i obsáhlá studie, která byla na podzim představena na výročním setkání Americké společnosti pro reprodukční medicínu. Analýza vycházela z dat dvou reprodukčních center z Evropy a Spojených států. Vzorky od téměř 120 tisíc mužů se sbíraly a vyhodnocovaly mezi lety 2002 až 2017. Studie ukázala, že ubývá mužů s nejvíce pohyblivými spermiemi a naopak přibývá těch s nejméně pohyblivými.

Fotogalerie

„Víme, že důležitou roli ve zhoršující se kvalitě spermií hraje náš životní styl, který je dnes více sedavý a stresující, míra znečištění životního prostředí, ve kterém žijeme, a v neposlední řadě také to, co jíme a pijeme,“ uvádí Radek Klubal, vedoucí lékař Medicínského centra Praha, které se v rámci projektu Zdravá spermie zaměřuje na problematiku mužské plodnosti.

Několik dní bez sexu

Jak má správně postupovat muž, který si chce nechat odborně otestovat kvalitu svých spermií? Hlavní podmínkou je, že by dva až pět dní před odběrem měl dodržovat takzvanou ejakulační abstinenci. Zároveň je důležité, aby se vyhnul alkoholu, drogám nebo doplňkům výživy, které by mohly zkreslovat výsledky. Před odběrem je zapotřebí si umýt ruce a penis vodou a mýdlem, aby se zabránilo případné bakteriální kontaminaci.

Pro laboratorní vyšetření je rovněž zapotřebí, aby bylo sperma čerstvé. Vzorek je možné odevzdat v odběrné místnosti v medicínských centrech nebo ho donést.

„Když by pro někoho bylo nepříjemné provádět odběr u nás, může ho přinést z domova,“ potvrdila Silvie Růžičková, specialistka na genetiku a reprodukční medicínu pražského Medicínského centra.

V takovém případě se ovšem vzorek musí doručit do dvou hodin, optimální je jedna hodina. Sperma nesmí pocházet z přerušeného sexuálního styku, ale výlučně z masturbace, aby nemohl být ejakulát kontaminovaný. Vzorek se rovněž nesmí přenášet v libovolné lahvičce, ale jen ve speciální sterilní zkumavce.

Výsledný spermiogram

10 zajímavostí, které jste o spermiích možná nevěděli

Vzorek se posléze aspoň na dvacet minut uloží do inkubátoru, aby sperma zkapalnělo. A následně se provádí samotný test. Podle odborné pracovnice magistry Patricie Lukáčové se zkoumá objem, barva, pH a také viskozita ejakulátu a zda vzorek neobsahuje příměsi či stopy krve. Dále pak množství spermií, jejich životnost a pohyblivost. „Tedy jestli mají správný přímý pohyb dopředu, nebo se točí v kruhu, případně se nehýbou vůbec,“ vysvětlila Lukáčová. Nakonec se hodnotí morfologie, tedy tvar spermií.

Pokud se zájemce chce jen informovat o stavu spermií, stačí mu standardní spermiogram, který ukáže, zda je vše v pořádku, případně jestli je zapotřebí podniknout nějaké další kroky pro zlepšení kvality spermií. Tento spermiogram však neodhalí případné infekce, které mohou spermie výrazným způsobem ohrožovat.

Když muž plánuje založit rodinu, doporučují experti komplexní vyšetření, které obsahuje jak mikrobiologický test, tak vyšetření spermií na průtokovém cytometru. Díky tomuto přístroji je možné analyzovat několik desítek tisíc spermií najednou a tím získat velmi detailní informace o jejich celkovém stavu.

Výsledky ze základního vyšetření jsou obvykle za den, maximálně několik dní. Detailní analýza trvá týden. „V dnešní době je důležité, aby se muži zajímali o stav svých spermií co nejdříve. Kvalita spermií totiž významně klesá i s přibývajícím věkem,“ upozornila doktorka Silvie Růžičková.

„Čím dříve zachytíme špatný nález, tím dřív můžeme proces zhoršování kvality spermií zvrátit, nebo se můžeme pokusit tento proces alespoň zpomalit,“ vysvětlila lékařka.

Pomůže strava i sexuální aktivita

Mužům se na zlepšení kvality spermií doporučuje v rámci tříměsíčního plánu pohybová aktivita, a to jak aerobní, tak například posilování, snížení stresu a zdravá strava. Ta by měla obsahovat jídla bohatá na vlákninu, ořechy, kvalitní bílkoviny, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které jsou například v rybách, a z tuků je pak vhodné máslo a olivový olej. Samozřejmě je ideální doplnit i vitaminy a minerály. Mezi důležité patří zinek, selen, vitaminy C, E, B12 a karotenoidy.

„Pacient by se měl vyvarovat hlavně alkoholu a kouření, ale také jídlům se ztuženými rostlinnými tuky či slazeným nápojů,“ doporučila lékařka Růžičková.

Velmi důležitá pro zrání spermií je i teplota, takže není dobré oblékat těsné prádlo a často se saunovat, škodí například i přílišné sezení.

„Neměli bychom zapomínat, že významnou roli ve vývoji spermií hraje častá sexuální aktivita, která zlepšuje genetickou kvalitu spermatu,“ dodala doktorka s tím, že po třech měsících dodržování doporučení by pak muži měli jít na kontrolní odběry krve a nový spermiogram.


Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Recept na dobré manželství? Deset otázek pro odborníky na vztahy

Ideální místo pro váš velký den může být v podstatě kdekoliv, kde se oba budete...

Naše manželství nejvíc trpí tím, že nedokážeme řešit konflikty, málo spolu hovoříme otevřeně a bez zábran, trápí nás...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Další z rubriky

Dlouhodobé sezení je metla lidstva. Zabíjí spíš než kouření či obezita

Ilustrační snímek

Málo pohybu a hodiny vsedě, to jsou v současnosti největší rizika, která prostupují celou populací takzvaného...

Umíte použít defibrilátor? Život může zachránit každý z nás

Automatizované externí defibrilátory zachraňují životy.

Jen v loňském roce vyjížděla pražská záchranná služba k 628 případům laických resuscitací. V přepočtu jde o dva zásahy...

Léky zapíjejte osmi loky vody. Alkohol, káva a sycené nápoje jsou tabu

léky voda pacient medikace

Nezáleží jen na tom, zda svou medicínu užíváte ve správný čas a v předepsaném množství. Její účinnost i vaše zdraví...

Najdete na iDNES.cz