Jak předejít riziku meningokoka

  1:00aktualizováno  1:00
Horké letní dny s sebou přinášejí i občasný výskyt meningokokové infekce, která může i zabíjet. Stále častěji se proto mluví o očkování proti obávané bakterii. Pro koho má podobná vakcína smysl?
Očkování, injekce - (c) profimedia.cz

Očkování, injekce - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Dívku s meningokokem zachránil nový lék - čtěte ZDE

Meningokokové onemocnění mívá rychlý průběh.

Typický příklad? Mladík, který se po celodenním ježdění na kole na sportovním soustředění rozhodne večer závěr pobytu oslavit s kamarády v hostinci, kde popíjí a tančí až do časných ranních hodin.

Druhý den je mu nesmírně zle. Schvátí jej horečka střídaná se silnou zimnicí, velká nevolnost, světloplachost.

Pokud je u něj duchapřítomný kamarád nebo třeba rodiče, zavolají včas záchranku, která mladíka ohroženého meningokokovým zánětem mozku nebo v horším případě celkovou otravou odveze na jednotku intenzivní péče.

Pro koho je očkování?
Zánětem bývají často postiženy kromě mozku i další orgány, například nadledvinky, plíce, játra a srdce.

Častou a závažnou komplikací onemocnění je ztráta sluchu, slepota, epilepsie, poškození mozku či amputace některých částí končetin, v nejhorších případech úmrtí.

Z reklamních kampaní by mohl vzniknout dojem, že případů přibývá. "Letos je nemocných stejně jako vloni za stejné období a to už byla situace celkem klidná," říká nicméně doktorka Pavla Křížová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy.

Loni v Česku onemocnělo typem C se závažným průběhem zhruba třicet lidí, úmrtnost činila sedm procent, typem B asi 40 lidí, z nichž pětina zemřela. Letos bylo zatím celkem 61 případů, z nichž jeden způsobený typem B skončil smrtí. Umírá tedy mnohem méně lidí.

Vakcína proti meningokokovi typu C chrání dlouhou řadu let a lze s ní očkovat již děti od dvou měsíců. Kromě toho existuje i kombinovaná vakcína proti více typům nemoci mimo jiné i proti typům A a Y, která však chrání jen tři roky a hodí se spíše pro cestovatele. Nicméně, proti rovněž nebezpečnému typu B se zatím očkovat nedá.

Očkování proti meningokokovi typu C stojí zhruba 500 korun. Provádějí ho na žádost praktičtí lékaři i očkovací centra.

Typické příznaky meningokokové nákazy

• vysoká teplota, ruce a chodidla mohou být studené, zvracení, někdy průjem 
• silné bolesti hlavy, kloubů a svalů, ztuhnutí šíje 
• světloplachost, ospalost, zmatenost 
• nejmenší děti mohou vydávat sténání, kňouravý pláč, mívají prázdný, strnulý výraz, mohou být spavé 
• k příznakům patří i drobné krevní podlitiny projevující se jako shluk malých, krvavých teček; nečekejte však v případě podezření až na vyrážku, volejte ihned záchranku  

Jak se bránit meningokokovi

• Jste očkovaní?
Nejúčinnější zbraní proti zákeřné bakterii je očkování. Bohužel je však zatím k mání jen vakcína proti typům A a C, ačkoli některé případy jdou na vrub typu B. Nejvíce ohroženi jsou dospívající lidé, nebo naopak hodně malé děti.

• Předejděte aktivně nákaze
Tělo nechrání jen očkování, je důležité ho celkově posilovat: organismus chrání aktivní sportování, častý pobyt v přírodě a zdravý životní styl včetně bohatého přísunu vitaminů.

• Nepřepínejte se
Meningokok není sám o sobě vzácný, jeho nositelem je asi 10 procent lidí. Útočí, když k tomu má pro sebe vhodné podmínky, jako je třeba vyčerpání ať už sportem, brigádou nebo třeba celonočním tancem na diskotéce a podobně. Lidi rovněž oslabují časté infekce, kouření, alkohol či drogy.

• Co dělat při podezření?
Pokud se setkáte s příznaky, které by mohly svědčit o nákaze meningokokem, nečekejte, jak se bude stav vyvíjet. Okamžitě dotyčného odvezte k lékaři, případně zavolejte záchranku. Mohou rozhodovat minuty.

• Nechte se přeléčit
V případě, že jste byli v kontaktu s nemocným, měli byste také navštívit lékaře. Na druhou stranu, riziko nákazy mezi spolužáky a spolupracovníky nebývá vysoké. Mezi lidmi, kteří jsou v úzkém kontaktu, se meningokok obvykle šíří kašlem, kýcháním nebo líbáním.

Autoři:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

I slavné osobnosti se někdy spálí. Tak vypadají, když podcení slunce

Spálené celebrity

Celebrity se na sociálních sítí chlubí fotografiemi, na kterých mají spálenou kůži. Snaží se tak varovat ostatní, aby...

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz