Svět očima lidí se zrakovými vadami. Podívejte se, jestli netrápí i vás

  • 9
Oční vady a onemocnění ohrožují miliony lidí po celé světě. Mnoho z nich ani netuší, že včasnou léčbou si mohou zrak zachránit. A právě proto se každý rok koná Světový den zraku, aby lékaři upozornili na nutnost prevence. Podívejte se, jak vidí lidé s očními vadami. Možná se některá týká i vás.

Krátkozrakost

Takto vidí lidé s krátkozrakostí.

Špatné vidění vzdálených předmětů postihuje až třetinu české populace. Je jednou z nejčastějších zrakových vad. Při krátkozrakosti se obraz vytváří před sítnicí, a proto se jeví, jako by byl neostrý.

Jak se řeší? Lze korigovat brýlemi nebo kontaktními čočkami s „minusovými“ dioptriemi, které posunou obraz na sítnici, a ten se stává ostrým. Trvalé odstranění problémů umožňuje laserová operace.

Dalekozrakost

Takto vidí lidé s vetchozrakostí.

Špatné vidění na blízko trápí asi desetinu populace. Oko je příliš krátké, nebo dochází k nedostatečné lomivosti čočky. Světelné paprsky se v důsledku toho sbíhají až za místem nejostřejšího vidění a na sítnici dopadá rozostřený obraz. 

Jak se řeší? „Plusovými“ brýlovými či kontaktními čočkami, které posouvají obraz na sítnici. Do pěti dioptrií lze korigovat laserovými refrakčními zákroky, vyšší dioptrické vady se trvale odstraňují nitroočními zákroky.

Astigmatismus

Takto vidí lidé s astigmatismem.

Až 60 procent populace má nerovnoměrně zakřivené některé optické plochy, zpravidla oční rohovky. Pacienti vnímají svět okolo jako pokřivený a deformovaný, vedle snížené ostrosti zraku mají problémy s vnímáním hloubky, prostoru, detailů a kontrastu. 

Jak se řeší? Nejčastěji speciálními brýlovými skly s takzvanými cylindry. Je možné se jej definitivně zbavit prostřednictvím laserové operace, u lidí nad 45 let se dá vyměnit deformovaná čočka za umělou.

Vetchozrakost

Takto vidí lidé s vetchozrakostí.

Oční čočka stářím ztrácí svou přirozenou pružnost a kolem 40. roku se proto zhoršuje ostření na blízko. 

Jak se řeší? Vada se koriguje brýlemi či kontaktními čočkami. Protože se často zhoršuje i vidění na dálku a střední vzdálenost, je třeba brýle střídat, nebo používat multifokální skla. Možná je také operace PRELEX (Presbyopic Lens Exchange – Presbyopická výměna čočky), při které je původní oční čočka nahrazena za umělou. Lze se tak úplně zbavit závislosti na brýlích.

Šedý zákal

Takto vidí lidé s šedým zákalem.

Většinou postihuje lidi starší 65 let, po 75. roce věku se podle statistik objevuje u více než tří čtvrtin populace. S přibývajícími léty se oční čočka zakaluje, takže postižení vidí, jako by měli před očima záclonu. Mohou být také citliví na světlo a mít zkreslené barevné vnímání. 

Jak se řeší? Rychlou a bezbolestnou operací, během níž se zakalená čočka vymění za umělou.

Zelený zákal

Takto vidí lidé se zeleným zákalem.

Je způsoben postupným odumíráním vláken zrakového nervu, která přenáší zrakové informace ze sítnice do mozku. Pokud se poškodí, dochází k částečné, nebo dokonce úplné ztrátě zraku. Navíc i člověk s výrazně pokročilým zúžením zorného pole může mít dobrou centrální zrakovou ostrost, takže si problému sám nevšimne. 

Jak se řeší? Glaukom odhalí vyšetření na přístroji zvaném OCT (optická koherentní tomografie). Díky včasnému zachycení lze zhoršování zraku zabránit léky či operací. Již odumřelá vlákna nahradit nelze.

Diabetická retinopatie

Takto vidí lidé s diabetickou retinopatií.

Nadměrné množství glukózy v krvi ucpává a poškozuje jemné cévy, což mimo jiné postihuje také sítnici, která je jimi protkaná. Diabetickou retinopatií v různém stupni závažnosti po dvaceti letech trvání cukrovky trpí 65 až 99 procent diabetiků. 

Jak se řeší? Jedinou účinnou prevencí je kompenzace cukrovky, u pokročilejších stupňů diabetické retinopatie přichází na řadu operační zákrok pomocí laseru.

Poškození sítnice

Takto vidí lidé s věkem podmíněnou makulární degenerací.

Sítnice je nejdůležitější a také nejcitlivější částí oka a její onemocnění je vždy velmi závažné, často nevratné a může vést až ke ztrátě zraku. 

Světový den zraku, který se koná pravidelně vždy druhý čtvrtek v říjnu, má za cíl lidi napříč kontinenty upozornit na problematiku související se zdravím očí. Tento rok připadá na 8. října a jeho hlavním tématem je „Naděje ve zrak“.

Jak se řeší? U věkem podmíněné makulární degenerace existuje suchá forma, na niž bohužel neexistuje dosud léčba, a vlhká forma, jíž lze ovlivnit biologickou léčbou. 

Závažné je také odchlípení sítnice, které může být zapříčiněno degenerací sítnice, úrazy, nádory či záněty. V tomto případě může zachránit zrak pouze operace.

Připraveno ve spolupráci s lékaři oční kliniky DuoVize.