Pátek 25. června 2021, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. června 2021 Ivan

Jak poskytnout první pomoc při úrazech na kole

Statistiky mluví jasně. Letní měsíce vedou v počtu úrazů. Nejčastějšími potížemi cyklistů jsou problémy ze slunce a odřeniny. Jak je ošetřit?
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Úraz na kole, cyklista, kolo, první pomoc | foto: Profimedia.cz

Mějte na paměti, že i zdánlivá banalita může být nebezpečná. Podceňovat byste neměli zejména slunce. V teplém počasí, tím spíš na přímém slunci a při tělesné námaze, hrozí, že váš organismus přestane horko zvládat.

Při úpalu jednejte rychle

Může se to projevit úpalem. Tím lékaři nazývají stav, kdy je vaše tělo přehřáté (nemusí to být jen od slunce) a není už ani schopné vylučovat pot, díky kterému se organismus přirozenou cestou ochlazuje.

Teplota může během několika minut vystoupat na více než čtyřicet stupňů. Kůže zrudne, postiženého bolí hlava, je mu nevolno. Může také omdlít. V extrémních případech hrozí i smrt.

Kde se můžete naučit první pomoc

www.cervenykriz.eu
Podle místa bydliště si najdete kontakt na oblastní spolek, kde lze kurz absolvovat

www.zdrsem.cz
Kurzy první pomoci zážitkem

www.prvnipomockvalitne.cz Vyučují studenti lékařské fakulty

Je proto důležité jednat rychle: dostaňte člověka s úpalem z dosahu slunce, třeba do stínu pod strom, a začněte jej ochlazovat. Použijte mokré ručníky, rychle účinkuje led přiložený na třísla. Sledujte, zda teplota klesá.

Ochlazovat byste měli, dokud teplota výrazně neklesne. Neponořujte postiženého do vody celého, mohlo by dojít k zástavě srdce, ohroženi jsou zejména starší lidé. V případě úpalu je nutné přivolat lékařskou pomoc.

Úžeh se projeví až večer

Po pobytu na přímém slunci můžete dostat úžeh, který signalizuje, že horko podráždilo mozkové a míšní pleny. Příznaky se projevují třeba až večer po výletě. Nemocnému ztuhne šíje, je malátný, nemůže se soustředit, zvrací. V méně závažných případech postačí studené obklady na hlavu. Pokud jsou potíže velké, přivolejte lékaře, u nemocného může vzniknout otok mozku nebo se rozvinout meningitida.

Jako prevence proti úpalu i úžehu je dobré nosit pokrývku hlavy a oblékat se přiměřeně tělesné aktivitě a počasí. Při jízdě na kole nezapomínejte pravidelně pít, při delších výletech se doporučuje usrkávat z lahve každých deset až patnáct minut.

Prudké slunce může poškodit také vaši kůži. Používání opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem má být samozřejmostí.

Úrazy na kole: kdy jednat rychle

Zvláště na začátku sezony sáhněte raději po UV faktoru 20. Pokud se i přesto spálíte, použijte sprej nebo gel na spáleniny s kalciem nebo panthenolem.

Nečistoty odstraňte pinzetou Kůži si můžete poškodit i mechanicky, například když si na výlet vezmete nevhodné či nové boty. Puchýře vydezinfikujte a propíchněte, aby se tekutina dostala ven. Poté znovu vydezinfikujte - stačí třeba alkohol - a zalepte. Bez dezinfekce hrozí riziko infekce. Kůži odstřihněte až poté, co za několik dní úplně seschne.

Lékárnička pro cyklisty

Ve specializovaných obchodech můžete zakoupit lékárničky, které jsou přímo sestavené tak, aby obsahovaly všechno, co byste mohli při cyklovýletě potřebovat.

Odřeniny vzniklé při pádu z kola omyjte pitnou studenou vodou. Je to důležitý detail, protože teplá voda rozšiřuje cévy a obnoví krvácení. Zkontrolujte, zda se do rány nedostaly například kousky škváry nebo jiná nečistota. Tu je třeba odstranit, například pinzetou.

Zraněnému sice vytahování štěrkových zrnek z rány bude velmi nepříjemné, ale nenechte se odradit naříkáním: můžete zabránit infekci nebo přinejmenším nechtěnému „tetování“, které může mít na svědomí právě škvára neodstraněná včas z rány. Poté postižené místo vydezinfikujte a případně zalepte či obvažte.

Při větších poraněních, kdy se do rány dostala vnější nečistota, je dobré zkontrolovat, zda je poraněný člověk naočkován proti tetanu.

Pozor na oči

Cizí tělesa se mohou při sportu ve volné přírodě dostat i do oka. V ideálním případě si oko dokáže samo poradit, pomoci může také růžek kapesníku. Pokud se „smetí“ nevymrká, je zapotřebí oko vypláchnout čistou vodou přiměřené teploty.

Postižený si lehne na bok a druhá osoba mu do vnitřního koutku pomalu lije vodu asi z deseti centimetrů. V žádném případě oko neohrožujte ostrými předměty, jako je pinzeta, riziko oslepnutí je zde obrovské. Pokud je předmět v oku pevně zaražený, nevytahujte jej a přivolejte raději lékařskou pomoc.

  • Nejčtenější

Příběh Adély: Nemám štěstí na muže

Ve svém životě jsem potkala několik mužů, zažila jsem milenecké vztahy i manželství. A nemůžu říct, že bych byla...

Jsme zranitelnější. Stresuje nás, i když nám ujede autobus, říká profesor Kolář

Premium Fyzioterapeut Pavel Kolář mluví tiše a soustředěně. Záleží mu na přesném vyjádření myšlenky. Léta už uzdravuje pohybový...

OBRAZEM: Tyto krásky slaví Mezinárodní den bez kalhotek celoročně

Letní teploty přímo vybízejí ženy k chození bez spodního prádla. 22. červen je Mezinárodním dnem bez kalhotek a právě...

Ženy se derou na vrchol i u nás. Jakou prezidentku si Česko zaslouží?

Podle UN Women stojí ženy v čele 10 států a 13 vlád. V Estonsku sdílí prezidentka Kersti Kalhulaidová vedení země s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženě s extrémně dlouhými vlasy dělají muži nevhodné návrhy

Vlasy má dlouhé sto padesát centimetrů a nestříhala si je deset let. Kateryna Demersová je vlasovou modelkou a svou...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Po prodělaném covidu pomůže užívání vitaminu B12, D a C, radí lékařka

Vitaminy a minerály jsou pro správné fungování těla nezbytné a po prodělaném covidu vás mohou dřív dostat zpět do...

Odsunutí kontrol kvůli covidu může být pro ženy fatální, říká gynekolog Cibula

Premium Nejhorší dopady předpokládáme u nádorů děložního čípku, odhaduje prof. David Cibula, kde se budou gynekologové potýkat...

Ruce vás mohou varovat před nemocí. Šest symptomů, na které si dát pozor

Modré zabarvení, popraskaná kůže či oteklé klouby. Právě takto vás mohou vaše ruce varovat před nemocí. Co tyto...

Hubnutím jsem si ublížila, teď doufám v miminko, říká Monika

Uštěpačné poznámky provázely Moniku Hůlovou od mládí, protože už tenkrát byla holka krev a mlíko. Když už měla dost...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Připravte se na epický kolaps, varoval burzovní amatéry slavný investor Burry

Michael Burry, který vydělal miliardy na tzv. internetové horečce nebo úderu poslední finanční krize, ostře zkritizoval...

Hlásí vám Google na mobilu chybu? Nejste sami, na vině je aktualizace

V posledních hodinách se objevilo mnoho případů, kdy uživatelům Androidu neustále systém ukazuje chybovou hlášku, že...