Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Jak zdravě posílit imunitu: deset základních pravidel

  • 24
Opakované rýmy, kašel, virózy nebo dokonce chřipka dokážou u mnoha lidí proměnit chladnou část roku v trvalý boj s vlastním tělem. K tomu, aby se obranyschopnost organismu zlepšila, většinou stačí dodržovat základní pravidla zdravého životního stylu. Která to jsou?

1. Nekuřte

Negativní dopady kouření na zdraví jsou dobře známy a následky pro dýchací cesty, které jsou často postiženy zimními infekcemi, si můžete představit velmi snadno. Stačí pohled na obal krabičky od cigaret s příslušnou ilustrací.

2. Jezte hodně ovoce a zeleniny

Zejména pokud jsou vypěstované na vlastní zahrádce, bez hnojiv a pesticidů nebo jen s jejich minimálním množstvím, jsou ovoce a zelenina fantastickými zdroji látek důležitých pro správné fungování těla. Laboratorní testy ukazují, že imunitní reakci může ovlivnit nedostatek některých živin, například zinku, selenu, železa, mědi, kyseliny listové, vitaminů A, B6, C a E. 

I když není stoprocentně prokázána přímá úměra například mezi nemocností a chybějícím zinkem ve stravě, není od věci na přísun všech živin dbát. Co naopak lékaři z Harvardovy lékařské fakulty nedoporučují, jsou „koňské dávky“ konkrétních látek či preparátů z lékárny. Například recept na velký doping vitaminem C, když na člověka „něco leze“, není vhodný.

3. Pravidelně cvičte

Vědci nemají přesně změřeno, o kolik méně nemocní jsou sportovci oproti vyznavačům „gaučingu“, nicméně obecně platí, že přiměřený pohyb je vhodný pro celkově správné fungování těla. Pro zdravý životní styl se doporučuje alespoň půlhodina cvičení denně; nemusí jít  o posilovnu, postačí i svižná procházka z práce. A pokud nemáte půlhodinu vcelku, rozdělte si ji třeba na desetiminutové úseky.

4. Udržujte si optimální váhu

O tom, že kila navíc jsou zátěží pro celé tělo, není třeba hovořit. Nicméně i pokud v tabulce BMI nejste v kolonce pro optimum, není to důvod pro to, abyste rezignovali na zdravý životní styl celkově. Podle některých studií mohou lidé některé negativní důsledky nadváhy omezit, pokud jsou i s kily navíc dostatečně fit.

5. Alkohol pijte přiměřeně

I když na alkoholu nejsou varovné snímky následků pití, každý si umí představit, kam může vést alkoholismus. Nicméně alkohol umí škodit i v mnohem subtilnějších množstvích. Ve střevech, kde se hlavně vstřebává do těla, například narušuje funkci místní mikroflóry. Změny funkce střev pak mohou následně poškodit i fungování imunitního systému v játrech – ta jsou následně náchylnější k infekci. A tak dále.

6. Dostatečně spěte

Dobře se vyspat je základem nejen pro pracovní výkon, ale i pro fungování celého těla včetně jeho imunity. Co zkusit jako první? Především je třeba dbát na spánkovou hygienu: nedělat tedy věci, které spaní naruší – nejíst těsně před ulehnutím, nepít navečer kávu, nekoukat do obrazovky počítače či displeje telefonu těsně před spaním, a tak dále.

7. Snažte se předcházet infekcím

Nezapomínejte na pravidla, která znáte od dětství: Mýt si často ruce. Nepůjčovat si sklenice či příbory s jinými lidmi. Vyhýbat se jejich kapesníkům, ubrouskům a podobně.

Kýchat nebo kašlat do rukávu na lokti, nikoli do dlaní. Pokud bychom opustili téma infekcí dýchacích cest, je pravidel ještě další řada. Při vaření pečlivě omývat ovoce a zeleninu. Při přípravě masa dbát na hygienu rukou a nádobí, jakož i na tepelné zpracování. Dezinfikovat si rány.

8. Snažte se omezit stres

Tato část posilování imunity bude pro mnoho lidí tou nejtěžší. Zdrojů stresu je totiž v dnešní době opravdu hodně. Na imunitu mají dopad především stresory, které působí dlouhodobě: v rodině, zaměstnání nebo ve vztazích s přáteli. Problém se stresem je, že se nedá příliš „měřit“ ani řešit univerzálně. 

Záleží především na jednotlivém člověku, jak na něj stresové faktory působí: situaci, která je pro někoho téměř kritická, jiný řeší bez mrknutí oka. A stejně tak zatímco někomu uleví, když se „zničí“ ve fitness centru, jiný relaxuje spíše v samotě domova s dobrou knihou. 

Odbourávat stresové stavy, pokud se nemůžete zbavit přímo jejich zdroje, vám mohou pomoci například: 

  • - žvýkání („první pomoc“ pro uklidnění) 
- zvládnutí meditace a její praktikování
- cvičení (nemusíte se úplně „vyšťavit“) 
- od stresu vám pomůže i to, že během fyzické aktivity myslíte na něco jiného 
- masáž nebo výlet do lázní
- domácí relaxace (aromaterapie, klidná hudba)
- bylinky či doplňky z lékárny (od napětí mohou pomoci zelený čaj, kava kava, listy mučenky, třezalka a další)
- hledání pozitiv (když si napíšete seznam věcí, které vás stresují, a ke každé z nich jinou, která vás těší, možná se budete cítit lépe)
- pěstování vztahů s přáteli
- zábava (alespoň jednou denně se od plic zasmějte – postačí k tomu třeba i oblíbený komediální seriál)

9. Otužujte se

Reakce „je zima, hlavně se pořádně oblečte“ je naprosto logická. V Česku však díky tradici otužilců víme, že pravidlené zocleování je pro tělo výhra. Samozřejmě se s otužováním musí začít s předstihem a opatrně. Rady, jak na to, najdete například na stránkách www.otuzilci.cz.

10. Dbejte na svůj sexuální život

Vědci zjistili, že pro dobrou imunitu (stejně jako pro další faktory tělesného i duševního zdraví) je užitečným posilovačem i pravidelný intimní život. Pomáhá dokonce více způsoby. Například zvyšuje hladinu imunoglobulinu IgA v těle. K poslednímu závěru došla jedna studie vědců, podle níž je nejlepší mít sex jednou až dvakrát v týdnu – pak se ukazatel imunitního systému zvýšil nejvíce (o 30 procent); intimní hrátky víc než dvakrát týdně tento parametr mírně zhoršily.

Článek vyšel v prosincovém vydání časopisu Zdraví.