Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Šest věcí, které podpoří vaši imunitu na maximum

  • 43
Když se kolem sebe podíváte na ulici nebo v hromadné dopravě, zjistíte, že sezona viróz trvá po většinu roku: v podzimních plískanicích, během zimy, ale i na jaře, kdy jsou těla, vyčerpaná nedostatkem slunce, silně oslabená. Poradíme vám, jak si posílit imunitu, abyste útoků bacilů odolali.

1. Spánek

Vědci si nejsou stoprocentně jisti, jakým mechanismem spánek přesně k imunitě přispívá. Studie ovšem ukazují, že pokud se dobře vyspíte, je to pro vaše tělo zcela klíčové.

Dospělý člověk by měl denně prospat sedm až devět hodin.

2. Cvičení

Pravidelný pohyb doopravdy zoceluje tělo a pomáhá ho chránit před infekcemi. Stačí cvičit jen mírně - dopřát si třeba třicet minut svižné chůze každý den (nebo alespoň třikrát týdně). Kromě toho, že budete lépe chráněni před infekcemi, protože povzbudíte své bílé krvinky, bude se vám také lépe spát a v těle se vám uvolní více látek navozujících pocit pohody - endorfinů.

Imunitu také hodně posílíte otužováním. A nemusíte hned plavat v ledové Vltavě. Pro začátek postačí mít v bytě přiměřenou teplotu (20 až 22 stupňů) a v ložnici ještě chladněji (18 stupňů). Postupně můžete přejít ke spaní s otevřeným oknem, k ranní rozcvičce u okna a dále k otužování vodou. Nejdříve stačí se otírat studenou žínkou, potom přejít ke tříminutové vlažné sprše a nakonec k té úplně studené.

3. Zdravá strava

Zdravá strava není jen hodně zeleniny a ovoce, ale třeba také omezení přísunu cukrů. Když si dáte několik sklenic sladké coly, nejméně na několik hodin tím paralyzujete svůj imunitní systém. Obecně byste proto měli mít v jídelníčku potraviny bohaté na vitaminy C a E, betakaroten nebo zinek. Neměly by vám tam chybět lesní plody, citrusy, kiwi, jablka, červené hrozny, kapusta, cibule, špenát a mrkev. Některé potraviny jsou pak považovány přímo za životabudiče pro imunitu.

Naopak místo ve vašem životě by určitě neměly mít cigarety. Ale to snad ani není potřeba zdůrazňovat, že dým a dehet tělu neprospívají.

4. Odbourání stresu

Stres je typickým příkladem jevu, který sám o sobě není špatný, ale ve velkém množství může hodně škodit. V normálním režimu stres pomáhá tělu připravit se na krizovou situaci; pokud je ale člověk pod tlakem trvale, má to na jeho tělo zničující dopad. Nemusíte ovšem propadat panice. I když budete v situaci, že se stresu nedokážete úplně zbavit (například pokud máte náročné zaměstnání nebo početnou rodinu, o kterou pečujete s velkým vypětím), existují způsoby, jak tělu ulevit.

Naučte se třeba meditovat. Jedna studie například ukázala, že lidé, kteří po dobu osmi týdnů provozovali meditaci, měli po očkování vakcínou proti chřipce silnější imunitní reakci než členové kontrolní skupiny, která meditaci neprovozovala. Návodů na meditaci je celá řada: můžete je najít na internetu nebo v knihách, případně navštívit kurz, kde vás této dovednosti naučí. Stresu budete také cítit méně, pokud zvládnete trochu zpomalit.

Ano, povinností možná máte hodně, ale není od věci naučit se některé delegovat na ostatní nebo je brát tak trochu stylem maňana a nenervovat se jimi. Některým lidem uleví, když se naučí upustit páru. Pokud si najdete opravdu náročnou fyzickou aktivitu, cvičení, při kterém vypnete mozek, pomůže vám to odpočinout si od myšlenek, které vás svazují a vyčerpávají. A pokud se nezvládnete zbavit stresu sami, neházejte flintu do žita. Můžete se zkusit obrátit na odborníka, například na psychologa či rodinného poradce (poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy jsou ve všech regionech a své služby poskytují zdarma).

Od stresu člověku může ulevit i domácí mazlíček. Už jen pohlazení psa, kočky nebo třeba morčete snižuje hladinu stresových hormonů v těle. Kromě toho se ale díky zvířeti můžete i spřátelit s lidmi, kteří sdílí vaši chovatelskou zálibu – nejsnazší to mají majitelé psů během venčení.

5. Sociální kontakty

Studie ukazují, že vaší imunitě prospěje i to, když budete mít kolem sebe okruh přátel. Nemusí jich nutně být moc, stačí jen pár lidí, na které se můžete spolehnout, což ostatně prospěje nejen vaší imunitě, ale kvalitě života celkově. Konkrétně imunitě pak zvláště prospívají vztahy sexuální.

Výzkum provedený na skupině studentů ukázal, že ti, kdo si dopřáli sex jednou až dvakrát týdně, měli v těle více imunoglobulinu než ti, kdo měli sexu méně. Nemluvě o tom, že sex také může přispět ke kvalitnějšímu spánku a odbourání stresu.

6. Smysl pro humor a pozitivní myšlení

Pravda je, že veselá mysl opravdu ke zdraví přispívá. Smích odbourává v těle stresové hormony a posiluje činnost bílých krvinek, které bojují s infekcemi. A i když nemáte zrovna příležitost se od plic zasmát, nevadí – svému zdraví prospíváte i pozitivním myšlením.

Například v jedné provedené studii lidem, kterým slíbili, že za tři dny uvidí opravdu veselý film, okamžitě klesla hladina stresových hormonů: prostě jen proto, že se těšili a mysleli na příjemnou věc.

Potraviny, které nakopnou vaši imunitu

- česnek: obsahuje látku alicin, která působí proti infekcím; ideální je sníst denně tak dva stroužky syrového česneku

- jogurt a probiotika: zdravé osídlení střev má lví podíl na fungování imunitního systému; živý jogurt byste si měli dopřát až dvakrát denně

- ječmen a oves: alespoň jednou denně by se ve vašem jídelníčku měly objevit tyto cereálie, které obsahují betaglukany (najdeme je i v kvasnicích nebo některých houbách – např. hlívě ústřičné, shiitake); je známo, že tyto látky mají pozitivní vliv na imunitu

- mořské plody: nejméně dvakrát týdně by měl člověk do jídelníčku zařadit mořskou žoužel typu kraba, humra nebo mušle (zvýší to produkci proteinů cytokinů), případně lososa nebo makrelu (omega-3 mastné kyseliny snižují zánět a chrání před respiračními infekcemi)

- kuřecí polévka: i vědci potvrdili, že když se cítíte špatně, pořádný vývar z kuřete vám opravdu pomůže – obsahuje totiž aminokyselinu cystein, ředí hlen, a navíc jeho účinek zvyšuje přidaný česnek či cibule

- černý nebo zelený čaj: pomáhají imunitě díky obsahu L-theaninu

- hovězí maso (nebo jiný zdroj zinku): zinek potřebují ke správnému fungování vaše bílé krvinky

- batáty (nebo jiný zdroj betakarotenu/vitaminu A): nezbytný vitamin najdete také v jiných oranžových potravinách – v mrkvi, dýni nebo melounu cantaloupe

- citrusy (a další zdroje vitaminu C): céčko je u viróz základem léčby, a proto ve stravě nesmí chybět citrusy, červená paprika, šípkový čaj (šetrně připravený), brokolice, špenát apod.

- olej z tresčích jater nebo losos z volného odchytu (a další zdroje vitaminu D): nejlepší je slunce, ale to se zrovna v zimě často špatně shání

Článek vyšel v lednovém vydání časopisu Zdraví.