Letní alko drinky. Co, kde a jak si dát, abyste nemuseli mít výčitky

  0:40
Léto svádí k popíjení víc než Vánoce, Silvestr a Valentýn dohromady. Co si ale objednat v plážovém baru nebo umíchat na domácí grilovačce, aby to naše tělo odneslo co nejmíň? Po čem nepřibereme a co se nám dokonce postará o dávku vitaminů?
(Ilustrační foto)

(Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Na začátek je třeba připomenout, že žádný alkoholický nápoj není zrovna zdravá záležitost. Všechny mají vysoký obsah kalorií, všechny svádí k dalšímu pití a jen málokterý obsahuje aspoň některé užitečné živiny. Časté opíjení se má pak i závažné zdravotní následky.

Hubnutí nebo snaze udržet si zdravou váhu alkohol taky moc neprospívá. „Potlačuje rozštěpení tuků – znemožňuje tak redukovat vlastní tukové zásoby, pokud je v těle přítomen. Metabolizuje se úplně jinak než běžné jídlo,“ vysvětluje Kristýna Báčová, koučka hubnutí Světa zdraví. Organismus podle ní alkohol vyhodnotí jako toxin a snaží se ho co nejdřív odbourat.

„V minimálním množství mají některé druhy alkoholických nápojů, třeba víno, pivo nebo slivovice, spíše prospěšné účinky díky obsahu antioxidantů. Ale v kombinaci s větším množstvím jídla nebo s nezdravými jídly, na která možná při pití dostanete chuť, samozřejmě vede k rychlejšímu přírůstku na váze,“ dodává koučka.

Pro všechny má doporučení: „Když pít alkohol, tak v dobré společnosti a vybírat si kvalitní. Nepijte jednou za čas velké množství, raději méně párkrát za měsíc, a snažte se omezit míchané alkoholické koktejly, které mají nejvíc energie. Občas si dejte třeba jen domácí limonádu.“

Ilustrační snímek

Víno: pravidelně, ale málo

V pomyslné soutěži o nejzdravější alkoholický nápoj je jasným vítězem červené víno. Má slušný obsah minerálů (železa, draslíku, hořčíku) a antioxidantů, jako jsou flavonoidy nebo resveratrol. Posledně jmenovaná látka je třeba i v borůvkách, rybízu, arašídách nebo kakau a podle výzkumníků z Harvard Medical School může prodlužovat životaschopnost a obranyschopnost buněk, a tak i náš život.

S červeným vínem souvisí i často proklamované benefity středomořského jídelníčku, vědci už prokázali jeho vliv na vyvažování hladiny cholesterolu v krvi nebo na prevenci srdečních onemocnění.

Špatně na tom není ani víno bílé nebo růžové, jsou ovšem obecně sladší a více kalorická. Záleží ale vždy na konkrétní odrůdě a na podílu alkoholu. Například těžší chardonnay nebo sauvignon blanc mají víc kalorií než lehčí pinot nebo ryzlink. Pokud chcete držet váhu dole, doporučuje Kristýna Báčová vybírat ze suchých bílých vín.

Vhodným způsobem, jak v létě pít víno, je sangria se spoustou ovoce – aspoň do sebe dostanete vitaminy. Jen to chce nedoslazovat. Překvapivě nízkou kalorickou hodnotu, ale zato hodně přirozeného cukru mají vína šumivá, jako je šampaňské nebo prosecco. Jakkoli k tomu slunečné dny svádí, vyhněte se míchání prosecca s aperitivy. Raději ho pijte samotné.

Šampaňské nebo sekt můžete trochu vylepšit rozmixovanými broskvemi, pomerančovou nebo grepovou šťávou – nejlépe takovou, co si sami doma vymačkáte. Stejně jako u vína i tady platí: hlavně s mírou. Dát si na zahradní party čtyři bellini nebo džbán sangrie rozhodně není totéž jako sníst misku ovocného salátu.

Ilustrační snímek

Pivo: jedno malé denně

Nejčastější volba Čechů a Češek sice vítězí, pokud jde o hydrataci, ale nenechte se mýlit. Má vysoký obsah kalorií a hodně uhlohydrátů – odtud klasické pivní bříško. Čím víc alkoholu, tím víc kalorií, takže si dejte raději desítku než dvanáctku.

Pokud můžete, dejte před klasickým ležákem přednost tmavému pivu „stout“ (vyrábí ho třeba irský Guinness, ale i český Primátor, Kocour a řada lokálních minipivovarů). Stout má většinou celozrnný původ, díky kterému je tmavší, nasládlejší a navíc obsahuje antioxidanty, uvádí magazín Medical Daily.

Každé pivo je pak dobrým zdrojem vitaminu B12 a vlákniny. Může být i zdraví prospěšné. Americký experiment naznačil, že jeho pravidelná konzumace může posilovat imunitu, italská studie zase potvrdila, že pomáhá při prevenci srdečních onemocnění. V obou případech šlo ovšem o třetinku denně pro ženy a šest deci pro muže. Ve větším množství pivo spíš škodí.

Cider

Cider, nebo cidre?

Dva druhy nápojů vyrobených ze zkvašeného moštu se často zaměňují, ale liší se ve výrobě i původu. Na českém trhu navíc najdeme různé značky – jak tradičního francouzského cidre, tak cideru, který za svůj považují Britové. Dokonce i několik značek lokálních. Jak se v tom všem vyznat? Podívejte se na etiketu: čím méně ingrediencí, tím lépe.

Sám o sobě je každý z nápojů sladký a kaloričtější než pivo, ale v přiměřeném množství moc škody nenapáchají. Horší je to s těmi uměle doslazovanými a dochucovanými, ty je lepší úplně vynechat. Pokud si nejste jistí složením, volte raději suché varianty.

Bloody Mary

Bloody Mary: vítězka mezi koktejly

Posezení na pláži, u řeky nebo u bazénu přímo volá po opulentním drinku s deštníčkem. Míchané nápoje jsou přitom mezi alkoholickými nápoji ta nejhorší volba. Obsahují nejvíc alkoholu, cukru, někdy i tuku, pijí se lehce jako limonáda a tvrdý alkohol je v nich rafinovaně schovaný. Navíc málokdy zůstane jen u jednoho.

Když už chcete hřešit, dejte si Bloody Mary, shodují se specialisti na výživu. Mix vodky, (čerstvého) rajčatového džusu, tabasca, křenu a řapíkatého celeru se solí a pepřem má málo kalorií a zároveň obsahuje pár užitečných látek.

Lykopen, který je v rajčatech, je silný antioxidant, dobrý na srdce a navíc i částečně chrání před vlivem UV záření. Doplňuje ho vitamin A, draslík nebo flavonoidy. Všechna zelenina v drinku pak obsahuje vitamin C a další prospěšné látky. Nejvhodnější by samozřejmě bylo vynechat vodku – pak máte vlastně zeleninové smoothie.

Piňa colada

Exotické drinky: radši doma než na baru

Krvavá Mary nicméně žebříčky oblíbenosti nevede. Nejčastěji lidé sahají po mojitu, piña coladě, cuba libre, odvážnější po margaritě nebo cosmopolitanu. A nejzhýčkanější po pěkně vychlazeném ovocném daiquiri s ledovou tříští. Všechny tyhle exotické lahůdky mají něco společného – nejsou v nich skoro žádné tělu prospěšné látky, zato hromada cukru, silné rumy, těžké likéry, tequila, vodka nebo jejich kombinace.

Co s tím? Pomůže, když před koktejlem z baru dáte přednost domácí „míchačce“. Tak si můžete pohlídat, kolik čeho vypijete, jaké ingredience použijete a čím drink aspoň trochu vylepšíte.

Osvědčené triky

Když nevíte, volte červené víno.

Pijte střídmě. Je lepší si dát skleničku vína každý den než se nárazově opíjet.

Oklamejte se ledem. Čím víc ledu, tím déle budete drink usrkávat. A tím méně jich vypijete.

Nikdy nemíchejte alkohol s energy drinky.

K alkoholu si objednejte vodu – je to stará rada, ale účinná. Zmírníte tak dehydrataci.

Před pitím nebo při něm něco malého snězte. Dieta typu „koktejly místo večeře“ není efektivní ani zdravá.

Relativně zdravou volbou je mojito, ve kterém ovšem třtinový cukr nahradíte medem nebo agávovým sirupem. Margaritu nebo cosmopolitan zase můžete připravit s čerstvou ovocnou šťávou místo kupované a ubrat na likéru. Nebo ho vynechat úplně.

Odlehčit můžete i oblíbenou letní piña coladu. Ta klasická obsahuje kokosový krém, vy ho nahraďte méně tučným kokosovým mlékem nebo dokonce kokosovou vodou. Místo kupovaného ananasového džusu přidejte čerstvě rozmixovaný ananas. Uberte trochu na rumu – na výsledné chuti to ani nepoznáte. A máte (téměř) zdravé smoothie.

Pokud jde o klasiky typu gin s tonikem nebo rum s colou, odborníci je moc nechválí. Především kvůli sladkým limonádám. Když už chcete pít tvrdý alkohol, je nejlepší si ho dát samotný na led. Jestli je to na vás moc, zkuste vodku nebo gin se sodou. Vylepšit je můžete citronem, limetkou nebo okurkou.

Autor:
  • Nejčtenější

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium

Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo do života kruté neurologické onemocnění. Vzácný typ multisystémové atrofie. Je...

7. prosince 2024

Příběh Petra: Moje manželka ignoruje domácí práce. Nevaří, neuklízí, nepere

Brali jsme se po docela krátké známosti. Čekali jsme tehdy naše první dítě a oběma nám už bylo dost přes třicet, tak jsme to moc neřešili a šlápli do toho. Nastěhovali jsme se do bytu po babičce mojí...

9. prosince 2024

Trojice žije společně, chtějí normalizovat sexuální spojení tří lidí

Alana, Kevin a Megan žijí společně v jedné domácnosti a chovají se stejně jako normální manželské páry. Jen s tím rozdílem, že jejich domovu kralují dvě ženy a jeden muž. Prý jim to dokonale klape a...

12. prosince 2024  8:45

Jaký bude rok 2025? Velký horoskop pro všechna znamení zvěrokruhu

Co nás čeká v novém roce v práci? Jaké bude naše zdraví a jak se nám bude dařit v lásce? Co pro nás bude po příští rok elixírem života? A kde leží naše místo, ze kterého pro následující měsíce...

12. prosince 2024

Znásilnila ji žena. Maria Riva oporu v matce Marlene Dietrichové nenašla

Premium

Maria Riva. Herečka televizní, filmová, divadelní. Spisovatelka. A ještě něco jí osud přidělil: je dcerou Marlene Dietrichové. Ale kdo ví, jestli to znamenalo dar. Legenda filmu byla zřejmě jako...

7. prosince 2024

OBRAZEM: České osobnosti, které mají druhý domov v zahraničí

Domovem pro ně vždy bude Česká republika, ale do zahraničí se vracejí jako mnozí na chalupu. Řeč je o celebritách z Česka, které milují některé zahraniční destinace natolik, že jsou jejich druhým...

13. prosince 2024

Stravovací úlety současnosti: Nejíst lepek, cukr nebo rovnou vůbec nic

Podle průzkumů téměř každý člověk v zemích, které netrpí nedostatkem potravin, alespoň jednou za život zkusil nějakou dietu nebo něco nového pro zdraví. Co vám ale může škodit?

13. prosince 2024

Nespadněte z vánočního kolotoče. Honičku zpříjemní správná kosmetická péče

Tak za pár dní tu jsou Vánoce. Už se těšíte, nebo vás to spíš děsí, zejména když si uvědomíte, jaký kopec práce a povinností vás čeká? Jojo, vánoční kolotoč už se roztáčí. Nedovolte mu, aby vás...

13. prosince 2024

Jak jste na tom s pohyblivostí? Sedm způsobů, jak se doma otestovat

S přibývajícím věkem se nám snižuje rozsah pohybu. Ohnout se, abyste si zavázali tkaničky, nebo se natáhnout pro něco na poličce je čím dál těžší? Může za to snížená mobilita kloubů. Změřte si, jak...

13. prosince 2024

Chraňte dětskou pokožku před zimou: Rozdáváme krémy do větru a zimy
Chraňte dětskou pokožku před zimou: Rozdáváme krémy do větru a zimy

Zimní počasí může být pro citlivou dětskou pokožku velkou zátěží. Zapojte se proto do testování HALLOHEBAMME Baby krému do větru a zimy, který...

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo...

Lidl zlevnil až o devadesát procent, zákazníci kvůli tomu oblehli Letňany

Plastové autíčko za dvacku zlevněné o osmdesát procent, litinový hrnec za sto korun, zlevněný na čtvrtinu původní ceny....

Ve Švédsku vládne trend „měkkých dívek“. Ženy končí v práci a žijí z platu mužů

Švédsko má celosvětovou pověst země prosazující rovná práva žen a mužů. Přesto teď poněkud překvapivě tamní mladé ženy...

Co čekat od pokoje za čtyři stovky? Cestovatel s UV lampou se vyděsil

Kritizovat kvalitu pokrmů v restauracích anebo psát recenze na známé turistické destinace, to už dnes dělá skoro každý...