Nevlídný podzim je tu. Chřipku zažene ovoce i umyté ruce

aktualizováno 
Je to každý rok stejné, nejen rodiče malých dětí se děsí podzimu a zimy. Neustálé nachlazení, infekce a také chřipková epidemie. Jak nejlépe přečkat toto nevlídné období a co můžeme pro sebe a své děti udělat, abychom byli zdraví?
Před chřipkou vás účinně ochrání jen očkování (ilustrační snímek)

Před chřipkou vás účinně ochrání jen očkování (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Nekomplikované infekce dýchacích cest způsobuje mnoho původců, zejména virů a bakterií. Projevují se například suchým kašlem, pálením za hrudní kostí, bolestí hlavy, svalů a kloubů, chrapotem či pálením a slzením očí," říká docent Rastislav Maďar, prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny.

A dodává, že nebezpečné jsou hlavně skutečná chřipka, RSV infekce u dětí a některé bakteriální infekce, které mohou vést k závažným komplikacím a mohou skončit nejen hospitalizací v nemocnici, ale dokonce až smrtí.

Obávaná chřipka

Chřipka se vyskytuje celoročně, případů přibývá v chladnějším období, tedy na podzim a v zimě. 

"Infekčnost pacienta začíná již jeden až dva dny před vznikem prvních příznaků a končí obvykle pět až sedm dní po nástupu chřipky. Děti a pacienti s oslabenou imunitou však mohou být infekční i delší dobu," vysvětluje docent Maďar.

Domácí lékař

Skutečná chřipka oslabí obranyschopnost dýchacích cest i celkovou imunitu a vyčerpá kapacity imunitního systému, čímž vzniká riziková situace při další akutní infekci. 

Chřipka může také akutně zhoršit dlouhodobé chronické onemocnění například srdce, jater, ledvin či astma.

Nutná prevence

Když se chcete vyhnout častým infekcím, musíte se o své tělo dobře starat. Zapomeňte na kouření a alkohol, choďte do sauny, jezte dostatek ovoce a zeleniny a nezapomínejte na odpočinek a dobrý spánek. 

V období chřipkové epidemie se izolujte od nemocných, vyhýbejte se velkému počtu lidí na veřejných místech (kina, divadla, MHD, nákupní centra, zdravotnická zařízení), a pečlivě dodržujte hygienu rukou (s mýdlem a důkladným vysušením, případně s dezinfekcí). 

Dále je nutné chránit ústa a nos u kašle a kýchání kvůli rozšiřování kapénkové infekce - používejte jednorázové kapesníky, nedotýkejte se očí, nosu a úst po kontaktu ruky s "nakaženými" povrchy a předměty (kliky, nákupní vozíky, bankomaty, peníze apod.).

Účinnou ochranou před nemocí i jejími komplikacemi je také očkování, a to hlavně proti chřipce a pneumokokovým infekcím. 

"Jako lékař uznávám některé alternativní postupy, seznámil jsem se s ajurvédou při opakovaných návštěvách Šrí Lanky i s čínskou medicínou přímo v Pekingu. Věřím na sílu přírody a toho, co nám poskytuje. Pokud by však na všechno stačily bylinky, nebyly by v minulosti lidstva devastující pandemie. Jen známá španělská chřipka si vyžádala přes 40 milionů obětí, včetně mladých lidí," říká docent Rastislav Maďar. 

"Různé přírodní produkty a babičkovské rady existují staletí, významné úspěchy v boji s infekčními nemocemi však přinesla až moderní medicína od druhé poloviny 20. století. Ignorance a podceňování moderních, vědecky ověřených a neustále monitorovaných postupů, včetně vakcinace, tak může mít fatální následky," dodal Maďar.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz