Nevlídný podzim je tu. Chřipku zažene ovoce i umyté ruce

aktualizováno 
Je to každý rok stejné, nejen rodiče malých dětí se děsí podzimu a zimy. Neustálé nachlazení, infekce a také chřipková epidemie. Jak nejlépe přečkat toto nevlídné období a co můžeme pro sebe a své děti udělat, abychom byli zdraví?
Před chřipkou vás účinně ochrání jen očkování (ilustrační snímek)

Před chřipkou vás účinně ochrání jen očkování (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Nekomplikované infekce dýchacích cest způsobuje mnoho původců, zejména virů a bakterií. Projevují se například suchým kašlem, pálením za hrudní kostí, bolestí hlavy, svalů a kloubů, chrapotem či pálením a slzením očí," říká docent Rastislav Maďar, prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny.

A dodává, že nebezpečné jsou hlavně skutečná chřipka, RSV infekce u dětí a některé bakteriální infekce, které mohou vést k závažným komplikacím a mohou skončit nejen hospitalizací v nemocnici, ale dokonce až smrtí.

Obávaná chřipka

Chřipka se vyskytuje celoročně, případů přibývá v chladnějším období, tedy na podzim a v zimě. 

"Infekčnost pacienta začíná již jeden až dva dny před vznikem prvních příznaků a končí obvykle pět až sedm dní po nástupu chřipky. Děti a pacienti s oslabenou imunitou však mohou být infekční i delší dobu," vysvětluje docent Maďar.

Domácí lékař

Skutečná chřipka oslabí obranyschopnost dýchacích cest i celkovou imunitu a vyčerpá kapacity imunitního systému, čímž vzniká riziková situace při další akutní infekci. 

Chřipka může také akutně zhoršit dlouhodobé chronické onemocnění například srdce, jater, ledvin či astma.

Nutná prevence

Když se chcete vyhnout častým infekcím, musíte se o své tělo dobře starat. Zapomeňte na kouření a alkohol, choďte do sauny, jezte dostatek ovoce a zeleniny a nezapomínejte na odpočinek a dobrý spánek. 

V období chřipkové epidemie se izolujte od nemocných, vyhýbejte se velkému počtu lidí na veřejných místech (kina, divadla, MHD, nákupní centra, zdravotnická zařízení), a pečlivě dodržujte hygienu rukou (s mýdlem a důkladným vysušením, případně s dezinfekcí). 

Dále je nutné chránit ústa a nos u kašle a kýchání kvůli rozšiřování kapénkové infekce - používejte jednorázové kapesníky, nedotýkejte se očí, nosu a úst po kontaktu ruky s "nakaženými" povrchy a předměty (kliky, nákupní vozíky, bankomaty, peníze apod.).

Účinnou ochranou před nemocí i jejími komplikacemi je také očkování, a to hlavně proti chřipce a pneumokokovým infekcím. 

"Jako lékař uznávám některé alternativní postupy, seznámil jsem se s ajurvédou při opakovaných návštěvách Šrí Lanky i s čínskou medicínou přímo v Pekingu. Věřím na sílu přírody a toho, co nám poskytuje. Pokud by však na všechno stačily bylinky, nebyly by v minulosti lidstva devastující pandemie. Jen známá španělská chřipka si vyžádala přes 40 milionů obětí, včetně mladých lidí," říká docent Rastislav Maďar. 

"Různé přírodní produkty a babičkovské rady existují staletí, významné úspěchy v boji s infekčními nemocemi však přinesla až moderní medicína od druhé poloviny 20. století. Ignorance a podceňování moderních, vědecky ověřených a neustále monitorovaných postupů, včetně vakcinace, tak může mít fatální následky," dodal Maďar.

Autor:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Předkloňte se a zatancujte si, radí stylistka, jak vybírat podprsenku

Každá jsme jiné, všechny si ale zasloužíme kvalitní podprsenku, která nám...

Padnoucí podprsenka je něco jako malý zázrak. Dokáže nám vyčarovat krásný dekolt, i když nám příroda nenadělila ňadra...

Další z rubriky

Chcete zhubnout? Snídaně už není tak důležitá, jak jsme si mysleli

žena snídaně postel

Kdo se někdy snažil shodit přebytečná kila, určitě mezi radami na změnu stravování vyslechl i apel, aby v žádném...

Lékařské bizarnosti: heroin dětem, lobotomie i zdravý tabák

Násilí sídlí v mozku a elektrickým proudem ho z něj dokážeme vyhnat, naznačují...

Drogy jako lék proti kašli, cigarety prospívající zdraví a proti depresi pojďte na lobotomii. Nad některými...

Trochu jiný detox. Očistěte se podle indické ajurvédy

Barbora Morávková,  klinická ajurvédská specialistka

Indická ajurvéda nabízí komplexní a přitom velmi jemný proces detoxikace, který se nazývá Panča Karma. V rozhovoru pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz