Jak bojovat proti plešatosti

  6:00aktualizováno  6:00
Znepokojeně pozorujete, jak vám mizí zbytky vlasů. Dřív než zaplatíte za některý z drahých přípravků proti plešatosti, zjistěte, které prostředky skutečně zabírají a které vám jen vytáhnou z kapes peníze.
Příčinou jejich padání může být i momentální nedostatek vitaminů.

Příčinou jejich padání může být i momentální nedostatek vitaminů. | foto: Profimedia.cz

Bierhanzelova mast - na lysinu past. Slavný slogan továrníka Bierhanzela vytvářel podobně jako mnohé jiné iluzi toho, že se bez práce můžeme zbavit hrozby plešatosti. Realita je ale jiná. Změna jídelníčku i životního stylu v kombinaci s pečlivým výběrem šamponů je nutností.

Plešatost je jeden z neduhů moderní civilizace, se kterým si medicína neví stále rady. Odborníci se mnohdy rozcházejí v tom, co je pravou příčinou a jak se má postupovat v boji s úbytkem vlasů. Jistá je jen role dědičnosti, která ale neplatí stoprocentně. Ať už se ve vaší rodině nacházejí samí holohlaví příbuzní, anebo jen chcete dbát na prevenci, je třeba začít u svého životního stylu.

Kouření a plešatost

Pokud vás varování odborníků hlásající, že kouření způsobuje rakovinu plic, nechávají chladnými, možná vás k přehodnocení vašeho zvyku dovedou výsledky tchajwanských odborníků. Ti zkoumali skupinu nekuřáků a kuřáků. Muži, kteří denně vykouřili přibližně dvacet cigaret, byli postiženi výrazným úbytkem vlasů až dvakrát častěji než jejich abstinující kolegové. V ohrožení jsou i bývalí kuřáci. Tabákové toxiny totiž podle výzkumu mohou nenávratně poškodit DNA buněk vlasových folikulů.

Pokud jste zaznamenali náhlý úbytek vlasů, nemusíte hned panikařit. Příčinou jejich padání může být i momentální nedostatek vitaminů. Vinu nese zpravidla vitamin B, zinek či jód. Tyto prvky doplníte díky konzumaci droždí, vaječných žloutků, korýšů a mořských ryb. Jestliže se ani po změně životosprávy změna nekoná, může být problém v nedostatečné činnosti lymfatického systému.

Cílem je dostat do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny. V ideálním případě se snažte o jejich konzumaci v syrovém stavu, abyste tak předešli zničení důležitých živin během tepelné úpravy. Potraviny, které obsahují vysoké procento vody, totiž podporují správnou funkci lymfatického systému. Kromě těchto pozitivních účinků na organismus se mnohdy dostaví i úbytek na váze způsobený konzumací potravin s vysokým obsahem vody.

Vybírejte kosmetiku a cvičte

Problém s úbytkem vlasů je mnohdy spojován s nedostatečným prokrvením a napětím hlavy, proto se doporučuje častá návštěva masérských salonů. Ke zlepšení situace vám ale může dopomoci i celá řada cviků, které můžete provádět vy sami každý den bez ohledu na své časové či finanční možnosti. Během procvičování mají pacienti protahovat jednotlivé obličejové svaly a snažit se také o uvolnění šíje. "Vytáhněte obočí, co nejvíc můžete; na čele se vám vytvoří hluboké vrásky. Vydržte, dokud nenapočítáte do osmi, pak ho ještě jednou vší silou povytáhněte a uvolněte," uvádí jeden ze cviků A. Bryant v knize Stop padání vlasů.

Samozřejmostí u těchto cviků je to, abyste se při jejich provádění necítili nepříjemně. Pokud by se dostavila bolestivost, je na místě s procvičováním přestat a navštívit svého lékaře.

Příznivý účinek cviků můžete podpořit i výběrem vhodné kosmetiky. "Šampon má mít tři důležité vlastnosti: 1. Co nejvíc se blížit pH kůže na hlavě, tj. 5,0-5-6. 2. Obsahovat přírodní dezinfekční látky, které vlasy a pokožku umyjí a zároveň zahubí bakterie a zárodky plísně. 3. Podpořit prokrvení kůže na hlavě," pokračuje A. Bryant. I tak se ale výsledek dostaví až za několik měsíců.

Autoři:

Nejčtenější

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Znásilnění i vážná nemoc. Problémy jsou normální, říká medička

Anežka si z dětství nese traumatický zážitek, s nímž se postupně úspěšně...

V dětství se stala obětí znásilnění a nedávno kvůli Crohnově nemoci přišla o metr střeva. Přesto je dvacetiletá Anežka...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Polévky, které zasytí a zastanou hlavní chod. S fazolemi, hlívou i masem

Polévka s hlívou ústřičnou

Nemusí být jen jedna součást menu, ale i právoplatný oběd nebo večeře. Společně s čerstvým pečivem zaženou husté...

I po narození dětí by ženy měly myslet nejdřív na sebe, říká blogerka

Nicole Knighttová - na první fotografii je v den porodu, na druhé deset dnů po...

Pětadvacetiletá Nicole Knighttová z Austrálie vypadala deset dnů po porodu druhého dítěte stejně jako před otěhotněním....

Další z rubriky

Hoch chtěl trhat ovoce, po pádu mu z těla trčela půlmetrová větev

Suresh Sakaram

Chlapec z vesničky Budi v indickém státě Madhjapradéš si při pádu ze stromu způsobil hrozivě vypadající zranění. I s...

Čtyři méně známé jedy v jídle a pití, které škodí zdraví

Ilustrační snímek

Denně je konzumujete a možná ani netušíte, že škodíte svému zdraví. Ve vašich oblíbených pochoutkách se totiž mohou...

Jak si udržet ostrý zrak: pomůže oční gymnastika i borůvky

Ilustrační fotografie

Dobrý zrak zdaleka není samozřejmost, přitom péči o něj řada lidí často podceňuje či zcela ignoruje. Zásadní význam má...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz