V Česku jsou bolesti páteře druhou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti, hned po zánětech horních cest dýchacích. Ročně kvůli zádům marodí okolo čtvrt milionu Čechů a až 13 tisíc z nich musí na operaci. Od roku 2023 je dokonce bolest bederní páteře oficiálně nemocí z povolání.
Bolesti zad patří mezi nejčastější stížnosti pacientů v neurologické ambulanci. Jsou pro nemocniční neurology bolesti zad na denním pořádku?
Před pár lety jsme si udělali audit, jací pacienti navštěvují naši akutní ambulanci, a vyšlo nám, že skoro 55 procent lidí přichází právě s bolestí zad. Je to zvláštní, protože v jiných zemích, třeba ve Velké Británii, se neurologové soustřeďují hlavně na diagnózy, jako je epilepsie, Parkinsonova nemoc nebo roztroušená skleróza, ale u nás je historickým zvykem, že si lidé neurologii spojují s léčbou bolestí zad.
Pacienti raději hledají řešení bolesti zad u neurologů, než by přiznali psychické příčiny bolesti.