Ona

Intimní potíže nejsou tabu. Jak řešit hemoroidy i bolest při sexu

  • 4
Trápí vás už delší dobu intimní problém, ale snažíte se předstírat, že se nic neděje, protože je vám hloupé o tom mluvit? Mlčením to nevyřešíte, naopak budete ještě ve větším stresu. Poradíme vám, jak s hemoroidy, kvasinkami i bolestivým sexem zatočit.

Zkroťte kvasinky stravou bez cukru

S problémy v citlivých oblastech těla neotálejte, řešte je okamžitě.

Mezi nejběžnější ženské intimní potíže patří vaginální mykóza, jejímž nejčastějším původcem je přemnožená kvasinka Candida albicans. Aspoň jednou za život postihne tahle nepříjemnost až 75 procent žen, polovina jí trpí opakovaně a u pěti procent se dá hovořit o chronickém onemocnění.

Kvasinkám se daří ve vlhkém prostředí s omezeným přístupem vzduchu. Vyhněte se proto těsným džínsům, spodním kalhotkách ze syntetických materiálů (nejhorší jsou tanga) a nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách. 

Šíření kvasinek napomáhá i strava plná cukrů, kvasinky se po sladkém můžou utlouct. Proto si čas od času dopřejte „antikvasinkovou kúru“: vynechte výrobky z kravského mléka (lze nahradit rýžovým, ovesným, špaldovým), omezte sladkosti a místo bílého cukru používejte med, sirup z agáve, ječný, kukuřičný či rýžový slad.

Únik moči je choulostivý problém v každém věku.

Nekazte si život kvůli inkontinenci

Také se ostýcháte svěřit se lékaři s inkontinencí, protože máte kdesi hluboko v podvědomí zakódováno, že počurávat se je ostuda? Neřešená inkontinence vás nakonec může dostat do úplné izolace, neboť přestanete vycházet ven z obavy, aby vás někde na veřejném místě nepotkala „nehoda“. 

Při lehké formě inkontinence zahrnuje léčba konzervativní opatření, jako je pravidelné cvičení a posilování svalů pánevního dna (tzv. Kegelovy cviky), redukce váhy a zdravá životospráva. Inkontinenci lze v některých případech upravit i léky nebo mini invazivním zákrokem. Pomoc nabízejí rovněž nejrůznější speciální absorpční pomůcky.

Hemoroidy

Vyzrajte na bolestivé hemoroidy

To je další velmi časté tabu, které se mnohé z žen snaží řešit samoléčbou a k lékaři jdou až v případě, kdy se příznaky stávají nesnesitelnými. Rozšířené hemoroidy, projevující se svěděním, pálením nebo bolestí konečníku a krví ve stolici, se ale týkají až poloviny z nás. 

K prevenci a zmírnění příznaků poslouží režimová opatření. Je třeba vyhýbat se zácpě (do jídelníčku zařaďte ovoce, zeleninu a celozrnné pečivo, dbejte na pitný režim), mít pravidelný pohyb (s výjimkou zvedání zátěže nebo cvičení v podřepu) a dbát na správné vyprazdňování (snažte se chodit na stolici vždy ve stejný čas, ráno může pomoct i vypití sklenice vlažné vody nalačno). 

Lékař vám také může předepsat čípky a masti, které jsou určené k léčbě akutních příznaků, jako je svědění, pálení, ekzém nebo praskliny.

Sex po 50

Užívejte si sex i po padesátce

Je vám kolem padesáti a milování už si neužíváte tolik jako dřív? Nebo vás to dokonce bolí? Vaječníky v téhle době vyrábějí mnohem méně pohlavních hormonů estrogenů, což má mimo jiné za následek to, že pochva ztrácí pružnost a zvlhčení během pohlavního styku trvá déle, a to i přesto, že prožíváte pocity vzrušení. Milování se pak stává nepohodlným a často dokonce bolestivým. Netřeba však zoufat, tohle se dá snadno vyřešit použitím lubrikantu nebo třeba delší milostnou předehrou.

Nestyďte se a poraďte se o tom se svým gynekologem, doporučí vám vhodné přípravky. Na zmírnění potíží se sníženou vlhkostí pochvy můžete vyzkoušet také různé přírodní prostředky, třeba s extraktem z ploštičníku větevnatého, fytoestrogeny anebo s výtažkem z kořene lékořice.

„Není všechno zlato, co se třpytí!“ Přísloví přesně vystihující nástrahy pro...

Pravidelně si kontrolujte prsa

Nahmatáte-li si bulku, ztvrdlé místo nebo jiný podezřelý útvar, který tam ještě nedávno nebyl, rozhodně zajděte k lékaři. Nemusí se hned jednat o zhoubný nádor, ale třeba o cystu, zduřelou žlázu či nezhoubný novotvar. V každém případě je však nezbytné vyšetřit nález mamografem nebo ultrazvukem. 

Normální není ani to, když se na bradavce objeví krvavý výtok. Zpozorněte také, když se náhle vtáhne jedna bradavka dovnitř a nejde vysunout zpátky ven, nebo když vám jeden prs zčervená, aniž byste měla zvýšenou teplotu. Varovným signálem je i vtažená kůže, která se podobá ďolíčku a je vidět hlavně tehdy, když zvednete ruce nad hlavu. 

Nic dobrého nevěstí ani změny ve struktuře pokožky, která se může stát tuhou, s více výraznými póry (asi jako kůra pomeranče), stejně jako tmavá kůže bradavky a okolního dvorce pokrytá šupinkami, jež při jemném škrábnutí začne krvácet.

Máte během cyklu problémy? Zkuste přejít na zdravější způsob menstruace, třeba...

Neignorujte bolest při menstruaci

Nevěřte tomu, že je to normální a že to holt musíte přetrpět. Menstruační křeče provázené silným krvácením jsou totiž typické příznaky endometriózy, která sužuje asi 10 procent žen v reprodukčním věku. Na vině je tzv. zpětná menstruace. Co to znamená? 

Běžně se zvětšená, hormonálně změněná děložní sliznice vyplavuje pochvou ven a nastává menstruace. Pokud jsou však částečky endometria (výstelka dutiny děložní) vyplaveny do dutiny břišní, může dojít k jejich zahnízdění a potom zde probíhá stejný proces, jaký se během menstruace odehrává na děložní sliznici. 

Endometrióza se projevuje i chronickými bolestmi v podbřišku, bolestí při pohlavním styku nebo přítomností krve v moči. Občas bývá také důvodem ženské neplodnosti. Mnoho žen přitom vůbec netuší, že mají endometriózu. Většinu z nich přivede k lékaři dlouhodobá bolest, která může trvat až několik let a postupně se stane neúnosnou.

Co se týče léčby, existují dvě možnosti: buď chirurgické odstranění postižené tkáně, anebo léky, které pomůžou bolestivé příznaky zmírnit a obnoví plodnost.