Poznejte krásy českých trailů skrze běžeckou Tour de France

aktualizováno 
Oblíbili jste si závody v trailovém prostředí nebo prostě jen rádi objevujete nová zákoutí českých a slovenských lesů? Pak je tady pro vás unikátní soutěž TrailTour od Inov-8, která vás provede 46 trasami napříč Českou republikou, Slovenskem, Maďarskem i Rakouskem.

Poznejte krásy českých trailů skrze běžeckou „Tour de France“ | foto: Led Lenser, Karolína Hornová,  Rungo.cz

Komunitní běžecké projekty budily odjakživa velkou pozornost a své o tom ví i výrobci trailového vybavení. Běhání po horách a lesích je totiž obvykle velmi samotářský sport a každou možnost setkat se s novými lidmi a zazávodit si vítá většina vyznavačů trailu všemi deseti.

Uspořádat povedený závod v horském prostředí však není nic lehkého. Kromě množství času a finančních prostředků potřebujete ještě celou řadu povolení od správ CHKO a národních parků nebo lesů, což se v poslední době ukazuje jako nečekaně velký problém. Mnohem snazší je uspořádat si svůj vlastní závod s časem a srovnání s ostatními běžci provádět pouze virtuálně.

Proběhněte si brněnskou zoo

Kopeček a sladká odměna v cíli vás neminou. Zafandí vám medvědi, pořadatelé i opice! Více se dozvíte ZDE.

Craft RUNGO běh brněnskou zoo 2016

Inov-8 TrailTour

Přesně tomuto konceptu vdechla život trailová značka Inov-8, která patří na českých trailech mezi nejoblíbenější kvůli velmi osobnímu a lidskému přístupu k přírodě i běžcům samotným. První zajímavou akcí z dílny Inov-8 bylo už loňských 44 vrcholů, kdy mohli běžci na 44 různých lokalitách napříč Českou republikou i Slovenskem soutěžit na krátkých měřených úsecích.

V letošním roce navázal Inov-8 na tuto soutěž projektem zvaným TrailTour, který posouvá původní myšlenku 44 vrcholů zpátky ke kořenům tradičního trailového běhání. Na „vrcholech“ se totiž závodilo na velmi krátkých tratích o délce několik stovek metrů. Běh v terénu ale přitahuje především pro neuvěřitelnou volnost a svobodu, a ta je neodmyslitelně spjata s delšími vzdálenostmi, na kterých můžete vypnout a užívat si bezstarostného času v přírodě.

A právě svoboda, překonávání vlastních limitů a poznávání krás nejen českého trailu patří mezi hlavní myšlenky TrailTour. Hlavním smyslem nemá být pouze porazit všechny ostatní na co největším počtu tratí. Kromě výkonnostní stránky věci si TrailTour klade za cíl donutit běžce objevovat nová místa pro běh, která jsou často pouze jednu odbočku daleko od jejich obvyklé trasy.

„Vlastní poznání a objevování vždycky nejvíce posouvalo civilizace vpřed. Neošlapávej stále tu stejnou cyklostezku, na které poznáš maximálně novou kočku s hezkým zadkem. Objevuj,“ říká o TrailTour Martin Marek, produktový ředitel Inov-8 a duchovní otec celého projektu.

Jak se zapojit

Možnost připojit se do tohoto projektu, který spojuje trailové běžce napříč celou Českou republikou, má úplně každý. Stačí se zdarma zaregistrovat na webu TrailTour.cz a pak už jen pořídit GPS záznam z proběhnuté trasy. Je jedno, jestli běžíte s mobilním telefonem, nebo nejnovějším sporttesttrem. Výsledky se vyhodnocují skrze segmenty na oblíbené sportovní sociální síti strava.com, kde se dá najít i aktuální pořadí a výsledné časy na jednotlivých tratích. Průběžné pořadí celé TrailTour je pak dostupné přímo na webu projektu a pravidelně se aktualizuje, abyste měli přehled, jak na tom ve srovnání s ostatními běžci jste.

Pokud se vám celá myšlenka objevování méně známých zákoutí českých, slovenských i rakouských trailů líbí, ale nemáte potřebu se zapojovat do žádného, byť virtuálního závodu, pak stačí projít web TrailTour a vybrat si etapu, která se vám líbí, stáhnout si GPS data pro nahrání do hodinek, nebo nastudovat přiloženou trasu z mapového portálu a vyrazit ven - ideálně s partou stejně postižených kamarádů.

Přijdete však o možnost umístit se mezi nejlepšími, kteří soupeří o poukaz na deset tisíc korun na vybavení Inov-8 a o třídenní pobyt v Lake District (Velká Británie) s účastí na předem vybraném závodě.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Češi dopřávají bio hlavně dětem, na sebe už tolik nemyslí

Ilustrační snímek

Biopotraviny kupuje stále více Čechů, jedná se však především o dětské výživy. Za maso a vejce pro sebe už dospělí...

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Neumírejte na rakovinu děložního čípku, nově se můžete vyšetřit samy

Ilustrační snímek

Na pravidelné kontroly ke gynekologovi nechodí přes čtyřicet procent českých žen, přitom prevence může být například u...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz