Poznejte krásy českých trailů skrze běžeckou Tour de France

aktualizováno 
Oblíbili jste si závody v trailovém prostředí nebo prostě jen rádi objevujete nová zákoutí českých a slovenských lesů? Pak je tady pro vás unikátní soutěž TrailTour od Inov-8, která vás provede 46 trasami napříč Českou republikou, Slovenskem, Maďarskem i Rakouskem.

Poznejte krásy českých trailů skrze běžeckou „Tour de France“ | foto: Led Lenser, Karolína Hornová,  Rungo.cz

Komunitní běžecké projekty budily odjakživa velkou pozornost a své o tom ví i výrobci trailového vybavení. Běhání po horách a lesích je totiž obvykle velmi samotářský sport a každou možnost setkat se s novými lidmi a zazávodit si vítá většina vyznavačů trailu všemi deseti.

Uspořádat povedený závod v horském prostředí však není nic lehkého. Kromě množství času a finančních prostředků potřebujete ještě celou řadu povolení od správ CHKO a národních parků nebo lesů, což se v poslední době ukazuje jako nečekaně velký problém. Mnohem snazší je uspořádat si svůj vlastní závod s časem a srovnání s ostatními běžci provádět pouze virtuálně.

Proběhněte si brněnskou zoo

Kopeček a sladká odměna v cíli vás neminou. Zafandí vám medvědi, pořadatelé i opice! Více se dozvíte ZDE.

Craft RUNGO běh brněnskou zoo 2016

Inov-8 TrailTour

Přesně tomuto konceptu vdechla život trailová značka Inov-8, která patří na českých trailech mezi nejoblíbenější kvůli velmi osobnímu a lidskému přístupu k přírodě i běžcům samotným. První zajímavou akcí z dílny Inov-8 bylo už loňských 44 vrcholů, kdy mohli běžci na 44 různých lokalitách napříč Českou republikou i Slovenskem soutěžit na krátkých měřených úsecích.

V letošním roce navázal Inov-8 na tuto soutěž projektem zvaným TrailTour, který posouvá původní myšlenku 44 vrcholů zpátky ke kořenům tradičního trailového běhání. Na „vrcholech“ se totiž závodilo na velmi krátkých tratích o délce několik stovek metrů. Běh v terénu ale přitahuje především pro neuvěřitelnou volnost a svobodu, a ta je neodmyslitelně spjata s delšími vzdálenostmi, na kterých můžete vypnout a užívat si bezstarostného času v přírodě.

A právě svoboda, překonávání vlastních limitů a poznávání krás nejen českého trailu patří mezi hlavní myšlenky TrailTour. Hlavním smyslem nemá být pouze porazit všechny ostatní na co největším počtu tratí. Kromě výkonnostní stránky věci si TrailTour klade za cíl donutit běžce objevovat nová místa pro běh, která jsou často pouze jednu odbočku daleko od jejich obvyklé trasy.

„Vlastní poznání a objevování vždycky nejvíce posouvalo civilizace vpřed. Neošlapávej stále tu stejnou cyklostezku, na které poznáš maximálně novou kočku s hezkým zadkem. Objevuj,“ říká o TrailTour Martin Marek, produktový ředitel Inov-8 a duchovní otec celého projektu.

Jak se zapojit

Možnost připojit se do tohoto projektu, který spojuje trailové běžce napříč celou Českou republikou, má úplně každý. Stačí se zdarma zaregistrovat na webu TrailTour.cz a pak už jen pořídit GPS záznam z proběhnuté trasy. Je jedno, jestli běžíte s mobilním telefonem, nebo nejnovějším sporttesttrem. Výsledky se vyhodnocují skrze segmenty na oblíbené sportovní sociální síti strava.com, kde se dá najít i aktuální pořadí a výsledné časy na jednotlivých tratích. Průběžné pořadí celé TrailTour je pak dostupné přímo na webu projektu a pravidelně se aktualizuje, abyste měli přehled, jak na tom ve srovnání s ostatními běžci jste.

Pokud se vám celá myšlenka objevování méně známých zákoutí českých, slovenských i rakouských trailů líbí, ale nemáte potřebu se zapojovat do žádného, byť virtuálního závodu, pak stačí projít web TrailTour a vybrat si etapu, která se vám líbí, stáhnout si GPS data pro nahrání do hodinek, nebo nastudovat přiloženou trasu z mapového portálu a vyrazit ven - ideálně s partou stejně postižených kamarádů.

Přijdete však o možnost umístit se mezi nejlepšími, kteří soupeří o poukaz na deset tisíc korun na vybavení Inov-8 a o třídenní pobyt v Lake District (Velká Británie) s účastí na předem vybraném závodě.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Dítě, puberťák nebo babička? Každý potřebuje na talíři něco jiného

Mezi pozitiva staršího rodičovství se počítá finanční stabilita a více času.

Správná životospráva zahrnuje rozumný jídelníček a pohyb. Platí to u dětí i dospělých. Každý věk však přináší...

Plavání, kolo a vodní lyže. Vyzkoušejte letní sporty, kterými zhubnete

ilustrační snímek

Fitko a vydýchanou tělocvičnu si nechte na zimu a využijte příjemné počasí k pohybu na čerstvém vzduchu. Letní sporty...

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz