TEST: Sníh, skály i polňačky. Inov-8 Roclite si poradí se vším

TEST: Sníh, skály i polňačky. Inov-8 Roclite si poradí se vším | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

TEST: Sníh, skály i polňačky. Inov-8 Roclite si poradí se vším

  • 0
Představte si botu, která by zvládla běh po tvrdých cestách i výlety do hlubokého sněhu nebo do technicky náročného terénu. Takový zázrak přitom opravdu existuje. Můžete otevřít oči, je tady přepracovaná kultovka Inov-8 Roclite 290.

Značka Inov-8 je unikátní hned v několika směrech. Kromě charakteristicky vysokého citu pro terén a práce se šířkou nebo dropem se vyznačuje ještě jedním prvkem, který však přivádí spoustu skalních příznivců k šílenství. Inov-8 totiž nepoužívá verze. Žádná bota z dílny této ostrovní značky se tak za třináct let její historie nedočkala nástupce s pořadovým číslem dva.

Velmi často se tak stává, že oblíbená bota po několika sezónách doslova zmizí z nabídky a je nahrazena něčím úplně novým. Tento proces se nevyhnul dokonce ani přelomovému modelu Trailroc nebo veleúspěšným Race Ultra.

To je velmi ostrý kontrast s většinou ostatních výrobců, u nichž není výjimkou, že nejoblíbenější boty vyrábějí se stejným označením desítky let. Mezi nejstarší boty vůbec se pak řadí například Asics Gel-Kayano 22 nebo Nike Zoom Pegasus 33. Oba zmíněné modely se pochopitelně za dobu své existence výrazným způsobem změnily, ale každá nová verze si s sebou nese něco z odkazu svých předchůdců.

Znovuzrozený Roclite

Letos na podzim to vypadá, že se opakování modelových řad přece jen dočkáme také u Inov-8. Ani tentokrát to sice nebude skutečná druhá generace, ale spíše nepřímý nástupce. I to se ale počítá. O jaký model jde? Řeč není o ničem jiném než o legendární krosovce Roclite.

TEST: Sníh, skály i polňačky. Inov-8 Roclite si poradí se vším

Většina běžců, kteří jsou „inovejtu“ věrní delší dobu, jistě znají Roclite 295. Agresivní krosovka vhodná do měkkého terénu svého času patřila mezi nejoblíbenější boty do terénu vůbec. Kromě verze 295 pak existovala celá řada dalších provedení od výkonnostně orientovaných Roclite 243 až po „pohorkoidní“, vysoké Roclite 400.

Tři novinky

Nová řada Roclite sice přichází, jak jinak, se zcela novým číselným označením, ale v mnohém na své předchůdce navazuje. V nabídce narazíte na tři staronové modely od běžecko turistického crossoveru Roclite 325 s vysokým svrškem (navazuje na původní roclite „pohorky“) přes objemový Roclite 305 (nástupce tradičních 295) až po nejlehčí a nejsvižnější model Roclite 290 (který by se dal označit za opožděného nástupce modelu 243 - nejlehčího roclitu historie). Právě o dvěstědevadesátkách dnes bude řeč.

Roclite 290

Inov-8 Roclite 290

výkonnostně orientovaná krosovka do různorodého terénu

hmotnost: 290 gramů

drop: 4 milimetry

výška vzorku: 6 milimetrů

cena: 3 490 korun

klady:

  • všestranné využití
  • pohodlný středněširoký svršek
  • příjemně svižná bota vhodná pro rychlý trénink nebo závod

zápory:

  • ve srovnání s konkurencí lehce vyšší hmotnost
  • chybí očko pro uchycení speciálního Inov-8 návleku na kotník

Inov-8 Roclite 290 je bota, která svým charakterem přímo navazuje na zažitou desetiletou tradici řady Roclite. Zároveň ale přináší celou řadu nových prvků, které posouvají tuto botu na ještě vyšší úroveň. Dalo by se tak říct, že tři nové roclity v čele s 290 představují návrat na výsluní, které si pro sebe v posledních několika letech nárokovaly spíše modely Trailroc, Race Ultra nebo X-Talon.

Pojďme si ale na začátek představit koncept Roclite jako takový. Společným jmenovatelem všech nových roclitů je podrážka, která disponuje výraznými šestimilimetrovými drapáky. Kromě výšky je však pro roclite typická i vysoká hustota gumových špuntů. To má za následek, že na rozdíl od ryze off trailových (X-Talon/Claw, MudClaw...) bot se roclite dá obstojně používat i při běhu po zpevněných cestách a tvrdém povrchu.

Univerzální záběr

Díky těmto vlastnostem je roclite ideální botou v případě, že nemáte tušení, jaký terén na vás čeká. Ať už to bude zpevněná lesní cesta, občasný přeběh po asfaltu nebo hluboký sníh, roclite si poradí se vším. Tomu pomáhá kromě tvaru i použitá gumová směs, která má v různých částech podrážky různou tvrdost, aby zajistila vysokou stabilitu a odolnost na nejnamáhanějších částech a zároveň bezproblémový záběr při odrazu.

TEST: Sníh, skály i polňačky. Inov-8 Roclite si poradí se vším

Kvalitní podešve jsou pro Inov-8 typické, a proto není žádným překvapením, že ani nový roclite v tomto směru nijak nezaostává.

Minimalistické, ale pohodlné tlumení

To už se ale dostáváme k tlumicí vrstvě. Ta je inspirována novinkami z posledních let a stejně jako ony využívá měkkou pěnu Power Flow. I přes relativně malou výšku (13,5 milimetrů ve špičce) je tak Roclite 290 příjemně pohodlná bota, ve které si dokážu představit několikahodinový běh. Nečekejte ale žádné měkké papuče. Drop čtyři milimetry a celková geometrie tlumicí vrstvy činí z dvěstědevadesátek výkonnostní raketu, která dobře čte terén a bude vás nutit neustále udržovat svižnější tempo.

Vzhledem k tomuto je jasné, že model Roclite 290 se nejvíce hodí pro kratší a svižnější tréninky nebo závody, při nichž oceníte jeho dynamiku a hravost. Vyznavačům pohodlí a rozvážnějšího tempa bych tak doporučil sáhnout raději po tlumenější variantě Roclite 305 s osmimilimetrovým dropem.

TEST: Sníh, skály i polňačky. Inov-8 Roclite si poradí se vším

Malou kaňkou na jinak perfektních vlastnostech této rychlé boty je vyšší hmotnost, 290 gramů je přece jen poněkud hodně. Na funkčních vlastnostech se to naštěstí příliš nepodepisuje.

Revoluční svršek

Poslední na řadě je svršek, který přináší hned několik novinek a vylepšení. Možná nejzásadnější z nich je použití nového, středněširokého střihu. Právě střih přitom běžce od Inov-8 často odrazoval.

Boty této značky byly vždy buď extrémně úzké (X-Talon 212), nebo naopak extrémně široké (Trailroc 255). Žádná bota nikdy nebyla široká „tak akorát“. To se u nových roclitů konečně mění. Jejich svršek s označením „medium“ je dost prostorný, aby uspokojil i běžce s širokou příčnou klenbou, ale zároveň ve střední části pevně obemkne i užší tvar chodidla.

Povedenému střihu výrazně prospívá i implementace prvku „adapter web“ - síť vertikálních šňůrek, které spojují tkaničky přímo se základnou boty. Tuto konstrukci už delší dobu úspěšně používá například Nike nebo Brooks a i v případě Inov-8 to funguje na jedničku. Díky vertikálním šňůrkám je totiž možné boty dotáhnout mnohem přesněji a příjemněji, než modely s klasicky ušitým svrškem.

TEST: Sníh, skály i polňačky. Inov-8 Roclite si poradí se vším

Přední část svršku tvoří měkká a prodyšná síťovina, která na jednu stranu okamžitě promokne, ale na stranu druhou zajistí dostatečně rychlý odvod potu v letních měsících. Prsty pak chrání široká gumová obsázka protažená až k příčné klenbě. Samozřejmostí je měkká patní miska a absence jakýchkoliv plastových prvků a výztuh.

Celkové shrnutí

Ve výsledku je Inov-8 Roclite 290 důstojným nástupcem svých předků. V první řadě je povedenou výkonnostní krosovkou s velmi širokými možnostmi uplatnění. TrailTalon je perfektní na zpevněné cesty a X-Talon zase do měkkého terénu. Roclite nejvíce vyniká v situaci, kdy potřebujete botu na všechno, která odvede špinavou práci a poradí si s rozmanitými podmínkami.

Nejlehčí ze tří nových roclitů je stvořen pro rychlost a díky svým funkčním vlastnostem nadchne zejména výkonnostní a minimalisticky zaměřené běžce.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.