Abeceda imunity. Od plodů acai přes goji a šalvěj lékařskou po železo

  • 3
S podzimem většinou přichází dlouhotrvající období nachlazení, chřipek, kašle a bolesti v krku. Ovšem nemusí to tak být. Nechte se inspirovat našimi tipy na zdraví.
Ilustrační fotografie

Acai

Fialové bobule pocházející z amazonského pralesa jsou považovány za jedny z nejsilnějších antioxidantů na světě. Obsahují jich dvacetkrát více než třeba lesní jahody a maliny, a dokonce třicetkrát více než červené víno. Toto zázračné ovoce má množství substancí, které se vyznačují protizánětlivými vlastnostmi. Díky tomu je acai ideální i pro boj s alergiemi, její složky totiž dokážou zabránit typickým alergickým projevům. Blahodárně působí také na krevní oběh a srdce. Kromě vitaminu C bobule obsahují některé kyseliny, které podporují funkce imunitního systému a zahraňují bujení rakovinových buněk. Ideální užívání je formou tablet nebo prášku.

Vitamin B

Jeho nedostatek se projeví na naší obranyschopnosti, horším zvládání stresu i na stavu kůže, na které se může objevit akné, ale také afty, či nám začnou padat vlasy. Vitamin B je komplex osmi vitaminů, byť se v minulosti bral jen jako jeden. Pokud nechcete užívat doplňky výživy, jezte více kvasnic, sýrů, celozrnných potravin, luštěnin, ořechů a masa, ve kterých se béčko přirozeně nachází. Pozor však na tepelnou úpravu, která vitamin do určité míry ničí.

Vitamin C

Říká se, že céčko je nejdůležitější vitamin. Bez něj je člověk náchylnější k infekcím, má problémy s krvácením dásní, ale může mít i různé psychické problémy. Podílí se na tvorbě kolagenu, který pomáhá udržovat mladistvý vzhled. Nachází se v ovoci a zelenině a ve velkém množství například v růžičkové kapustě a šípcích. Tepelná úprava mu však neprospívá, proto dejte přednost čerstvým potravinám. Je to vitamin, který je potřeba pravidelně doplňovat, protože tělo si ho neumí ukládat do zásoby.

Česnek

Česnek

Je to přírodní antibiotikum, které používali už staří Římané, a společně s cibulí je bohatý na zdraví prospěšné silice. Najdeme v něm quercetin, antioxidant účinný proti volným radikálům, vhodný jako prevence nádorových onemocnění. Podporuje trávení, díky nízkému glykemickému indexu zlepšuje spalování tuků, působí proti řídnutí kostí i protizánětlivě, ale je vhodný i na bradavice. Ideálně by se měl jíst čerstvý.

Vitamin D

Říká se mu „nový vitamin C“, výzkumy totiž potvrzují, že posiluje imunitní systém, pomáhá zlepšit psychický stav a také je vhodný jako prevence rakoviny. Tvoří se v pokožce ze slunečního záření, a abychom ho měli dostatek, potřebujeme kůži vystavit slunci aspoň na 15 minut denně. Není to moc, ale v zimě, kdy jsou dny krátké a sychravé, to může být problém. Ostatně i právě proto býváme v zimě churaví a míváme špatnou náladu. Déčko však můžeme získat i z ryb, mořských živočichů, vaječného žloutku, masa a mléka. Vegetariáni mají zase k dispozici kokos, datle, kvasnice či kakao.

Echinacea

Rostlina patřící do ozdobných květen z čeledě hvězdnicovitých je nejen krásná na pohled, ale zároveň jde o jeden z nejsilnějších přírodních imunomodulátorů. V našich podmínkách však neroste, jejím domovem je Severní Amerika. Můžete ji přijímat ve formě tablet nebo si z ní uvařit čaj. Příznivě působí při zánětech horních cest dýchacích a má silný protirakovinový účinek. Funguje tak, že zvyšuje produkci bílých krvinek, které jsou hlavními vojáky v boji s viry a infekcemi. Látky obsažené v této bylině snižují zánět a působí proti bolesti. Dá se o ní směle říct, že jde o přírodní antibiotikum.

Flavonoidy

Jsou to nejpozoruhodnější rostlinné sloučeniny, které známe. Jejich potenciál spočívá hlavně v prevenci civilizačních chorob a do jejich výzkumů vědci vkládají velké naděje. Jednou z jejich hlavních skupin jsou antokyany, které jsou zodpovědné za červené, fialové a modré zbarvení květů a plodů. Borůvky, červené hrozny, rybíz, brusinky, ostružiny, acai – to všechno je plné flavonoidů, které potlačují záněty, chrání tělo před mikroby a viry, ale působí i jako ochrana buněk před nádorovým bujením.

Sušené plody goji můžete konzumovat samotné nebo si je přidat do salátu,...

Goji

Další superovoce, které by nemělo chybět v našem zimním jídelníčku. Celý název rostliny je kustovnice čínská a říká se o ní, že je elixírem mladosti, ale i sexuální vitality. Je součástí tradiční čínské medicíny, protože významně prodlužuje dlouhověkost a zvyšuje životní sílu, kterou potřebujeme právě v období dlouhých chladných dní. Chutí je goji podobné brusinkám nebo hrozinkám. Obsahuje množství vitaminů, antioxidantů, posiluje imunitu, blahodárně působí na kardiovaskulární systém i trávicí soustavu. U mužů podporuje tvorbu spermií a stimuluje testosteron, což vede k větší sexuální aktivitě. Velké množství karotenoidů (díky čemuž je toto ovoce červené) působí proti předčasnému stárnutí.

Homeopatie

Moderní homeopatii zformoval německý lékař Samuel Hahnemann, který vycházel z tradic antického řeckého lékařství, středověké alchymie a evropské herbalistické tradice. Slovo homeopatie označuje princip léčby „podobného podobným“. Tento systém alternativní medicíny je založen na používání nejmenšího množství koncentrace léčiv, která při podání mají vyvolat efekt podobný tomu, jaký má léčený problém. Účinnost metody nebyla vědecky dokázána, ale na světě má miliony příznivců i v oblasti klasické medicíny.

Chlorela

Zelená sladkovodní jednobuněčná řasa s vysokým obsahem chlorofylu, minerálů a dalších látek se užívá ve formě tablet hlavně tehdy, když chceme svoje střeva a tělo detoxikovat, nabrat novou životní sílu anebo zhubnout. Mluví se o ní jako o zeleném zázraku a užívá se pravidelně několikrát denně. Po delší době jsou prý viditelné výsledky i na čistší a vyhlazenější pleti. Vegani ji používají jako zdroj železa a bílkovin, protože je na ně mimořádně bohatá.

Ibišek

Žijete ve stresu a často vás trápí prochladnutí a zánětlivé nemoci? Pokud ano, může vám nečekaně pomoci okrasná rostlina s velkými voňavými květy, která je zároveň léčivou bylinou. Pro její výraznou vůni a karmínově červenou barvu se často přidává do čajových směsí, ale i sama o sobě má výborné účinky na zdraví. Uleví při bolestné menstruaci a má antibiotické a antiseptické účinky. Zamezuje ukládání cholesterolu v cévách, snižuje vysoký tlak, dodává energii a celkově detoxikuje organismus. Pokud tedy chcete ozvláštnit svůj pitný režim během zimy, nakyslý ibiškový čaj může být super tip.

Jóga jako elixír zdraví pro tělo i duši

Jóga

Když se chcete dát skutečně dohromady, zkuste jógu. Nejenže si zpevníte tělo a protáhnete svaly, zároveň uklidníte svou mysl, díky čemuž budete lépe zvládat stres a dobře spát, což jde ruku v ruce s dobrou imunitou. S jógou můžete začít kdykoliv, nepotřebujete k ní nic jiného než vlastní tělo a podložku. Určitě ve vašem městě najdete jógové centrum, tak to zkuste alespoň párkrát. 

Kolostrum

Jde o tekutinu, kterou prsní žlázy samic savců produkují těsně po porodu mláďat a až po několika dnech se tzv. mlezivo změní na mléko. Je mimořádně výživné a plné různých protilátek. Podporuje zdravou mikroflóru, působí na zvýšení hustoty kostí a je protizánětlivě aktivní. V posledních desetiletích se vědci zaobírají komplexní analýzou složek této tekutiny, jež se stala jedním z dostupných volně prodejných immunoboosterů. Používá se především kozí kolostrum.

Láska

V zamilovanosti naše tělo produkuje oxytocin, tedy hormon lásky, a serotonin, známý jako hormon štěstí a dobré nálady. V tu chvíli jsme odolnější vůči stresu a chorobám, proto asi není lepší rady, jak být v pohodě i v zimě.

Mikroflóra

Zdravá mikroflóra ve střevech úzce souvisí s celkovým zdravím organismu. Kromě toho, že „dobré bakterie“ zabezpečují správné trávení, umějí si poradit i s přemnoženými patogeny. Tělo si je však neumí produkovat samo, proto je třeba je pravidelně doplňovat. Užívání probiotických kultur z lékáren se stalo trendem hlavně při léčbě antibiotiky, ale jíst stravu bohatou na jejich obsah by mělo být samozřejmostí stále. Nevyhýbejte se proto jogurtům, kefírům, růžičkové kapustě či kysanému zelí.

Ilustrační snímek

Nálada

Během dlouhých a tmavých dní může být důležité udržet si pozitivní náladu. Někdy stačí víc spát a sportovat na čerstvém vzduchu, jindy změnit stravu a vyloučit alkohol, někdy je ale nezbytné zajít k lékaři. Existují lidé, u kterých nedostatek slunečního záření spolu s dalšími faktory vyvolá sezonní depresi, kterou je třeba řešit. V opačném případě člověk snáz podlehne stresu, což vede ke snížení imunity, a ocitá se tak v začarovaném kruhu.

Otužování

Jeden z nejlacinějších a nejdostupnějších způsobů, jak zocelit tělo a mysl, a přesto se mu většina vyhýbá. Ledová sprcha po probuzení není nic příjemného, pro někoho dokonce nepředstavitelná, ale jde jen o to se překonat. Kromě toho, že se vám zpevní pokožka a rozproudí krev v žilách, vaše tělo si zvykne na chlad a potom jen tak lehko nenastydnete.

Pohyb

Všichni dobře víme, že bychom se měli hýbat, ale moc to neděláme. Naše tělo je přitom uzpůsobeno k pohybu a ne na celodenní vysedávání. V zimě bychom měli zařadit do svého programu procházky i pobyt venku. Když se nehýbeme, nemůžeme se divit, že máme pomalejší trávení, bolí nás záda a přibíráme. Každý den aspoň 30 minut svižné chůze nebo jiné aktivity dokáže s tělem divy.

Rybí olej

Látky v něm obsažené jsou potřebné pro správnou funkci nervové soustavy, kostí, srdce, imunity a zraku. Omega 3 mastné kyseliny nejsou běžnou součástí potravy v naší zeměpisné šířce, ale i tak je nevyhnutelně potřebujeme. Nacházejí se ve velkém množství právě v rybách, úplně nejvíc ve studenomořských tučných, jako jsou losos nebo tuňák.

Řepa

Červená řepa je podceňovanou zeleninou, přitom patří mezi superpotraviny a pro své pozitivní léčivé účinky byla využívána už ve starověku. Čistí střeva, podporuje trávení a činnost jater, působí močopudně a zbavuje tělo nadbytku sodíku, brání rozvoji aterosklerotických změn v tepnách, zvyšuje odolnost organismu a preventivně působí proti rakovině. Příznivě působí na vývoj plodu v těhotenství i v období menopauzy. Červené barvivo z řepy je navíc mocným antioxidantem. 

Ilustrační snímek

Spánek

Potřebujeme ho šest až osm hodin denně a jeho deficit se projevuje okamžitě. Bolest hlavy, špatná nálada a vyčerpanost jsou první signály těla, které nás varuje, že musí spát více. V opačném případě rychleji stárneme, zhorší se nám pleť, přibíráme a nemáme vitalitu ani silnou imunitu.

Šalvěj lékařská

Čerstvé nebo sušené listy této léčivé, silně aromatické rostliny se využívají jako koření, v lékařství pak pro jejich protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky. Šalvěj pomáhá při žaludečních, střevních a žlučníkových potížích a nadýmání, zabraňuje průjmům a omezuje také pocení nervového původu, například při hormonálních změnách v pubertě nebo klimakteriu. Působí i proti kašli a nachlazení, používá se při zánětech v ústní dutině či pro potlačení nepříjemného zápachu z úst. Zmírňuje tvorbu lupů a příznivě působí i na problematickou pleť.

Tvorba

I když si možná nepřipadáte jako kreativní typ, máloco vám nejen za dlouhých zimních večerů zvedne náladu tak, jako když něco vytvoříte. Zkuste se vrhnout na antistresové omalovánky, něco upéct, ušít, uplést šálu nebo třeba jen vyprávět dětem vlastní pohádku. Je to relax nade vše.

Vitamin U

Nachází se ve vaječném žloutku, v zelené listové zelenině a zná ho málokdo. Říká se mu též „antivředový“, protože ovlivňuje tvorbu žaludečních kyselin, a tak chrání žaludek a dvanácterník před vředovým onemocněním. Detoxikuje organismus a podporuje imunitu, pomáhá při závislostech na alkoholu a lécích. Je vhodný pro ty, kdo trpí poruchami zažívacího traktu.

Ilustrační snímek

Voda

Bez ní se neobejdeme. Potřebujeme ji neustále, ať už ve formě čajů, polévek, šťáv ze zeleniny a ovoce nebo ve sklenici. Tekutiny při nemoci pomáhají zmobilizovat imunitní systém a z těla se lépe vyplavují bakterie a viry. I když se při chřipce nezmůžete na nic jiného, pít byste neměli zapomenout nikdy. 

Xylitol

 O bílém cukru se říká, že je požíračem imunity a zdraví, navíc se z něj přibírá. Jestli si sladkou chuť nedokážete odpustit, xylitol je výborným řešením a mohou ho jíst i lidé s cukrovkou. Je stejně sladký a použitelný jako klasický cukr, ale má až o 40 % nižší kalorickou hodnotu a nekazí se z něj zuby. Je to přírodní cukr získávaný z březové kůry, který také dokáže udržet správné pH v našem těle.

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis)

Yzop lékařský

Bylinka, kterou zná jen málokdo, je silné přírodní antibiotikum. Používá se ke kloktání, protože odstraňuje bolest a zánět hrdla a pomáhá při kašli, yzop je vynikající na trávení a zvýšenou plynatost. Může se pít jako čaj, ale i využít jako koření do salátů a polévek nebo jako voňavá přísada do koupele.

Zinek

Minerál, který se vyskytuje ve velkém množství potravin a je nezbytný pro správnou funkci kůže, reprodukčních orgánů a imunitního systému. Denně potřebujeme asi 15–20 mg zinku a pokud se ve vaší stravě objevují ořechy, dýňová semínka, maso a listová zelenina, neměl by vám chybět. Nedostatek se projeví na pleti, lámáním vlasů a nehtů, výskytem aft a náchylností k infekcím.

Železo

Nedostatek železa trápí především ženy a projevuje se únavou, slabostí, sníženou pozorností, potížemi s dechem, bledostí, motáním hlavy či vypadáváním vlasů. Pokud nechcete sáhnout po tabletách, jezte maso a vnitřnosti, z rostlinných produktů pak fazole, čočku, meruňky, švestky, oříšky a mandle. Jeho vstřebávání podpoříte dostatečným přísunem vitaminu C.