Ideální je spát osm hodin denně. Ne více, ani méně

  8:00aktualizováno  8:00
Vědci dosud neznají přesný význam spánku, ale shodují se, že je nezbytný k regeneraci organismu a jeho nedostatek zhoršuje všechny funkce těla. Nová studie navíc ukazuje, že špatná délka spánku může mít nepříznivý vliv na zvýšení rizika některých chronických chorob.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Málo i naopak hodně hodin spánku zvyšuje podle expertů zdravotní rizika. Optimální je zlatá střední cesta, za kterou odborníci považují 7 až 8 hodin spánku denně pro dospělého člověka.

Spánek delší než devět hodin nezpůsobí pouze celodenní únavu a malátnost, ale rovněž zvyšuje riziko vzniku chronických stavů jako je obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak a kardiovaskulární choroby.

Ideální je spát 8 hodin denně

"Sedm až osm hodin spánku každou noc se zdá být ideálním množstvím k maximalizování zdravotních výhod a minimalizování rizika kardiometabolických onemocnění," říká spoluautor studie doktor Orfeu Buxton, vědec ze spánkového oddělení v nemocnici v Bostonu.

Doktor Buxton a jeho kolegové analyzovali data od více než 56 tisíc dospělých Američanů, kteří se zúčastnili národního zdravotního průzkumu.

Výsledky ukázaly, že spánek kratší než šest hodin a delší než devět hodin byl v porovnání se spánkem mezi sedmi a osmi hodinami za noc spojen se zvýšeným rizikem výskytu chronických onemocnění, včetně obezity, cukrovky a vysokého krevního tlaku.

Délka spánku ovlivňuje zdraví

"Obezita, cukrovka a kardiovaskulární onemocnění jsou mezi hlavními příčinami úmrtí ve Spojených státech," vyjádřil se spoluautor studie Enrico Marcelli, profesor z oddělení sociologie ze Státní univerzity v San Diegu.

"Tato zjištění zdůrazňují, jak důležitou roli hraje spánek pro zdraví a ukazují, ze spánek může mít větší vliv na tyto chronická onemocnění než strava nebo cvičení."

Nedostatek spánku = obezita

Na vzniku nadváhy a později obezity může mít vliv především spánková deprivace, což nedostatek normálního množství spánku.

"Vypadá to, že tělo reaguje na spánkové omezení vyžadováním si více paliva, což může vést k přejídání a potencionálně k obezitě," vysvětlil doktor Buxton.

Při spánkové deprivaci nejen že budete mít potřebu více jíst, ale také budete mít chuť na nezdravé jídlo, které není nijak výživné, ale obsahuje hodně kalorií. Málo spánku tak podle doktora Buxtonu může vlastně změnit váš metabolismu.

"Vypadá to, že málo spánku je spojeno s metabolickými změnami," řekl Buxton.

Ilustrační fotografie

Při laboratorních testech se ukázalo, že jedinci s omezeným spánkem tíhly k metabolickým změnám a rovněž změnám v glukózovém metabolismu, což může v budoucnu vést až k obezitě.

Málo spánku může také tělo vnímat jako stresový stav, což je opět cesta k nárůstu hmotnosti.

Doktorka Jana Klauerová z Centra výzkumu obezity z New Yorku to vysvětluje tím, že při stresu se vylučuje hormon kortizon, který způsobuje postupné uvolňování inzulínu a ten zase podporuje ukládání tuků.

Hrozí zvýšené riziko cukrovky

Nedostatek spánku však může způsobit i větší a nenávratné změny než jen pár centimetrů v pase navíc.

"Příliš málo spánku nepříznivě ovlivňuje hodnoty glukózy v těle, takže jsou vyšší a lidé jsou tak více odolní vůči glukóze a více náchylní k cukrovce, pokud spí méně," vysvětluje doktor Sanjay Patel z Harvardské lékařské školy.

Doktor Buxton k tomu doplnil: "Notorické omezení spánku může hrát velmi důležitou roli při zvyšování rizika cukrovky v pozdějším životě, zvláště pokud je udržováno mnoho let. Není to něco, co vás dostihne během týdne nebo dvou, ale něco co během pár dekád může zkrátit váš život."

Kvalitní spánek pomáhá při cvičení

Zatímco málo spánku může vést k přibírání na váze a dalším zdravotním problémům, dostatek kvalitního spánku vám naopak usnadní cvičení a pomůže udržet štíhlou postavu.

Doktorka Klauerová vysvětluje, že po kvalitním hlubokém spánku se probudíme osvěžení a s chutí si zajdeme zaběhat nebo zacvičit.

Navíc jedno pomáhá druhému – lidé, kteří pravidelně cvičí, také lépe spí. Kvalitní spánek tedy může kromě správného metabolismu přispět ke zdravějšímu způsobu života.

Podle doktora Patela je spánek spolu s pravidelným cvičením a zdravou stravou dokonce základním prvkem správného životního stylu.

Autoři:
  • Nejčtenější

Lékařům podstrčila dceřin vzorek moči místo svého, stálo ji to život

Taťána Proninovová nemohla podstoupit vysněnou plastickou operaci prsou kvůli chronickému onemocnění ledvin. Po...

Příběh Markéty: Milenec se mě odmítá vzdát

Krizi v manželství jsem řešila zpočátku sexem na jednu noc s kolegou z práce. Jenže náš vztah se vymkl kontrole a...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Soumrak nakupování. Swap je větší zábava, která navíc skoro nic nestojí

Přeplněné šatní skříně a pocit, že nemám co na sebe – situace, kterou my ženy prožíváme denně. Jenže nakupování nových...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

  • Další z rubriky
Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Ledničku nepřecvičíte, říká moderátorka a mistryně světa ve fitness

Vystudovala právnickou fakultu, ale její temperament a láska k pohybu ji nasměrovaly jinam. Moderátorka pořadu Sama...

Premium

Ikigai, důvod vstát ráno z postele. Šťastný život podle Japonců

Nejvýstižnější český překlad japonského slova ikigai opravdu zní: důvod vstát ráno z postele. Co má společné ikigai s...

Premium

Hygiena našich předků: éra špinavých lidí trvala několik století

Že na tom byli naši předci s čistotou dost na štíru, není žádným tajemstvím. V době, kdy voda byla nepřítel a do všeho...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz