Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

I nízké dávky aspirinu sníží riziko rakoviny tlustého střeva

  • 22
Aspirin patří mezi deset nejrozšířenějších léků na světě a každoročně se uskuteční několik studií zkoumajících jeho účinky a využití. Nejnovější skotský výzkum přináší důkazy o tom, že již nízké dávky aspirinu mohou snižovat riziko rakoviny tlustého střeva.

Předchozí studie došly k závěru, že pro snížení rizika rakoviny tlustého střeva a konečníku (odborně je označována jako "kolorektální karcinom") je zapotřebí vyšších dávek aspirinu, skotská studie však patří mezi první, která ukazuje, že nižší dávky – u kterých je menší riziko vedlejších účinků jako je gastrointestinální krvácení – mohou být stejně tak účinné.

Aspirin snižoval riziko rakoviny až o 30 %

Studie skotských lékařů se zaměřila na zhodnocení dotazníků od více než 2000 lidí s kolorektálním karcinomem a téměř 3000 lidí bez tohoto typu rakoviny. Všichni zúčastnění měli odpovídat na otázky o svém stravování a životním stylu.

Rakovina tlustého střeva a konečníku

České republice patří smutné světové prvenství v počtu případů rakoviny tlustého střeva a konečníku na sto tisíc obyvatel a kolorektální karcinom je druhým nejčastějším nádorem, na který Češi umírají.

Hlavním viníkem je špatná strava s nadbytkem živočišných tuků, masa a uzenin, dále kouření a pití alkoholu a nedostatek vlákniny.

Lidé ve věku 50-54 let by jednou ročně měli podstoupit test okultního krvácení do stolice (TOKS), který poskytují praktičtí lékaři.

Lidé nad 55 let mohou pokračovat v těchto testech v dvouletých intervalech, nebo podstoupit primární screeningovou kolonoskopii, kterou stačí provést jednou za deset let.

Hlavní otázkou však bylo, jak často užívali nízké dávky aspirinu (75 miligramů) a jiné neaspirinové léky (nesteroidní antirevmatika - dále jen NSA), jako je Naproxen nebo Ibuprofen v roce před jejich diagnózou nebo začátkem studie.

Zhruba 18 % zdravých lidí přitom nahlásilo užívání aspirinu během této doby. Účastníci, kteří uvedli užívání nízkých dávek aspirinu pravidelně po celý rok nebo déle, měli o 22 % sníženou pravděpodobnost výskytu kolorektálního karcinomu.

Snížení bylo výrazné mezi těmi, kdo nahlásili užívání nízkých dávek aspirinu po více než pět let – riziko vyvinutí rakoviny u těchto lidí bylo dokonce o 30 % nižší než u účastníků, kteří nebrali žádné léky proti bolesti.

Ačkoli největší snížení rizika vzniku karcinomu bylo zaznamenáno u lidí, kteří užívali více než 525 miligramů aspirinu týdně, ochranný efekt byl přítomen i při nejmenší denní dávce.

Výsledky jednotlivých studií se liší

"Tato nová studie ze Skotska je dosud jednou z nejrozsáhlejších, která specificky prozkoumala nízké dávky aspirinu a která poskytla nějaké důkazy, že užívání nízkých dávek aspirinu po dobu pěti nebo více let může také snížit riziko kolorektálního karcinomu," řekl Eric Jacobs, operační ředitel farmakoepidemiologie z Americké rakovinové společnosti.

"Nicméně předešlé studie o nízkých dávkách aspirinu a kolorektálního karcinomu měly rozdílné výsledky a závěry nové skotské studie proto musí být nejprve potvrzeny," podotkl Jacobs.

Efekt zůstal stejný u různého věku i pohlaví

Experti ze Skotska rovněž odhalili, že pravidelné užívání jakýchkoli NSA má spojitost se sníženým rizikem kolorektálního karcinomu u zkoumaných osob v porovnání s těmi, kdo neužívali žádné léky proti bolesti.

Pro mnohé lékaře jsou nová zjištění příslibem do budoucna, avšak většina se shoduje na tom, že je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se mohlo s určitostí tvrdit, že nízké dávky aspirinu jsou efektivní v boji proti kolorektálnímu karcinomu.

Stále zůstává nejasné, jaká je minimální účinná dávka z hlediska prevence. Jelikož aspirin může mít potenciální škodlivé vedlejší účinky, Americká rakovinová společnost nedoporučuje užívat aspirin jako prevenci kolorektálního karcinomu.

Pokud je vám nad padesát, nechte se otestovat

"Rozhodnutí, zda užívat aspirin, by mělo být učiněno spolu s lékařem a mělo by být založeno na vyrovnání výhod prevence srdečních onemocnění oproti riziku vedlejších účinků," řekl Eric Jacobs.

"Kontrolní testy mohou vyústit v odhalení a odstraní kolorektálních polypů předtím, než se stanou rakovinové. Doporučujeme, aby všichni muži a ženy nad padesát let podstupovali test na kolorektální rakovinu," dodal.

Aspirin

Kyselina acetylsalicylová je nejstarším synteticky připraveným léčivem, běžně používaným pod obchodními názvy jako jsou Aspirin, Acylpyrin či Anopyrin. Používá se k léčbě bolesti (analgetikum), proti horečce (antipyretikum) a potlačuje zánět (antiflogistikum). Využívá se při horečnatých stavech, při bolestech hlavy, svalů, kloubů apod. Její protisrážlivý účinek se využívá při ischemické chorobě ke snížení rizika vzniku infarktu myokardu. Vyšší dávky se používají i při akutním infarktu myokardu.

Při dlouhodobém užívání, často společně s jinými léky proti bolesti, může vést k chronické nefritidě a následnému selhání ledvin. Může vyvolat astmatický záchvat. Maximální denní dávka nesmí přesáhnout u dospělého člověka 4 g, předávkování kyselinou salicylovou může vést i ke smrti.