Ona

Splachujete prstem a spíte s mazlíčky? Zbavte se hygienických zlozvyků

  • 284
Říká se, že čistota je půl zdraví. Některé vaše každodenní rituály vám ovšem můžou spíše uškodit. Pokud máte třeba mastné vlasy a drhnete je šamponem nadvakrát, docílíte toho, že se vám kštice vysuší a zmastí se ještě víc. A podobných přešlapů existuje spousta.
Ilustrační snímek

1. Sprchujete se moc často

Nikdo po vás nechce, abyste byli zpocení jako slanečci. Jestliže jste ovšem ve sprše každou chvíli, může to pro vás znamenat vyšší vodné a stočné, ale i zdravotní problémy. Alespoň to tvrdí odborníci z Kolumbijské univerzity, kteří zjistili, že při častém mytí dochází k přesušení a popraskání kůže. A právě drobná poranění vás dělají náchylnějšími k riziku infekce.

Co dělat jinak: Sprchujte se jednou denně a krátce, zhruba 5 až 10 minut. Místo teplé vody si navolte vlažný nebo studenější proud. K mytí těla používejte houbu (lépe napění mýdlo a vy ho potom nebudete nadužívat a zatěžovat pokožku). Nejlepší sprchový gel je ten bez parfemace, nezpůsobuje vyrážky ani kožní alergie. Po důkladném osprchování se jemně osušte a namažte se hypoalergenním pleťovým mlékem.

Ilustrační snímek

2. Nemyjete si ruce před toaletou

Většina z nás si po použití WC myje ruce. Ale věděli jste, že očista rukou je daleko důležitější v momentě, než si „odskočíte“ na toaletu? Důvod je prostý, na prstech nejčastěji ulpívají bakterie, které si můžete zanést do intimních míst, a způsobit si tak infekci.

Co dělat jinak: Spěcháte na záchod a na nějaké mytí rukou zrovna nemáte čas? Otřete si je alespoň dezinfekčními ubrousky. Jednou denně si navíc udělejte „inventuru“ a pořádně si vydrhněte ruce. Nezapomeňte si přitom sundat všechny své šperky (zejména hodinky, prstýnky), kde se často hromadí různé nečistoty a bakterie.

Pozor: Velkým semeništěm mikrobů jsou také dlouhé nehty. Zkraťte je raději na přiměřenou délku a pravidelně si je přejíždějte kartáčkem.

5. května 2018

Ilustrační snímek

3. Splachujete prstem

Marná sláva, WC patří mezi nejnavštěvovanější místa v domě. Jenže bohužel také nejšpinavější. Jen samotný záchod je útočištěm spousty plísní, kvasinek a bakterií. Většina lidí dělá tu chybu, že mačká splachovací tlačítko prstem, a roznáší tak bakterie dále – na dveře, kliku, vodovodní baterii...

Co dělat jinak: Namísto bříška prstu po užijte ke splachování kloub. Vnější strana ruky se využívá k manipulaci minimálně a vy ji o to snáze umyjete.

Motiv z tapety lze na míru vytisknout na cokoli, třeba i na povlak polštáře.

4. Používáte pořád stejný polštář

Ale to byste neměli... Podle výzkumů jsou totiž „podhlavníky“ rájem roztočů a plísní. Ty ovšem nezůstanou jen ve svém bezpečném úkrytu, ale časem se přestěhují i na váš obličej. Výsledek? Kožní alergie, která se projevuje otoky, ucpáním nosu a podrážděním horních cest dýchacích.

Co dělat jinak: Polštář perte minimálně čtyřikrát ročně při teplotě 60 °C. Po třech letech ho vyměňte za nový. Předejdete tak alergiím.

V posteli s mazlíčkem

Milujete svého psa nebo kočku natolik, že s nimi spíte v posteli? Což o to, mít u sebe mazlivého chlupáče je fajn, ze zdravotního hlediska to však není dvakrát rozumné. Proč? Zvířecí srst obsahuje velké množství roztočů, bakterií, které vyvolávají různé alergické reakce a vyrážky. V horším případě může dojít i k přenosu infekčních onemocnění, jako je leptospiróza, toxokaróza či svrab.

Co dělat jinak: Pomazlete se s chlupáčem, ale spát jděte každý sám. Podle vědců mají zvířata lehčí spánek a můžou vás během noci zbytečně budit. Nedovedete si lože bez svého mazlíka představit? Poohlédněte se po plemenech, která nemají srst, ale vlasy, jako je pudl, italský vodní pes, jorkšírský teriér nebo tibetský teriér.

Ilustrační snímek

6. Sušíte si ruce vysoušečem

Na první pohled tato varianta působí sympatičtěji než klasický ručník. Jenže zdání klame! Podle vědců z univerzity v britském Leedsu se bakterie (ze špatně umytých rukou) přenášejí i vzduchem. Vysoušeč rukou jich skrývá třicetkrát více než zásobník papírových ubrousků. Tak pozor na to!

Co dělat jinak: Místo vysoušeče rukou používejte raději papírové ubrousky, kapesníčky, případně (jestliže nemáte jinou možnost) použijte třeba kousek toaletního papíru. Všechno je sterilnější než elektrický vysoušeč!

Další výzva ke změně

Podle lékařů má ušní maz ochrannou funkci, zabraňuje proniknutí infekce do vnitřního zvukovodu. Jeho zuřivým odstraňováním vatovou tyčinkou docílíte jen toho, že si ho zatlačíte ještě hlouběji do ucha. Výsledkem může být špatný sluch či poranění bubínku. Pokud máte pocit, že máte mazu nadbytek, tak ho odstraňte jednoduše pomocí namočeného růžku ručníku. Vyvarujte se používání ušních svící. Při špatné manipulaci mohou vzniknout kožní popáleniny nebo poškození středního ucha.