Inspirace dalšími skutečnými příběhy: začtěte se a vyběhněte i vy

aktualizováno 
Jejich cíle byly skromné. Jenže pak překonali zónu komfortu a sport se stal jejich každodenní součástí. Obyčejní lidé kolem vás začali běhat a po přečtení jejich příběhů to jistě dokážete i vy.

RUNGO Star | foto: RUNGO

Od samého počátku našeho webu přinášíme příběhy běžců kolem nás. Nejsou to vrcholoví atleti, které vídáte v médiích, ale jejich láska k běhu je veliká. Chtějí vás inspirovat, proto se svěřují, jak vypadaly jejich začátky.

Před několika týdny jsme přinesli prvních jedenáct, nyní představujeme druhou jedenáctku příběhů.

„Stala se ze mě sportovní závislačka“

Před sebou má Blanka první ultratraily.

Běh je pro ni společenskou aktivitou i dobrým dopravním prostředkem do práce. Rozbíhala se natřikrát, ale pak už to vyšlo a nepřestala. Plní si své běžecké sny, tedy ultratrail a triatlon. Blanka Detlefs však dodává a vzkazuje: „Ono to ale o těch vytyčených cílech tolik není. Nemá smysl se hnát za něčím, pokud by mě to nebavilo. Pro mě jsou sny vlastně jen motivací.“

„Zhubl jsem a potkal staré i nové kamarády“

Honím se sice za dobrým pocitem, ale i tak mám nějaké ty sny a očekávání....

Jan Ježek vždy sportoval, ale k běhu se dostal až díky komplikovanému dopínání knoflíku u kalhot. Protože byl často na služebních cestách, přišlo mu ideální mít po ruce vždy jen tenisky a víc už neřešit. Trasa se přece najde všude. Časem díky běhu potkal staré známé a s dalšími novými kamarády se seznámil.

„Bývala jsem holčička bez krku zvaná buchta“

Na letním výběhu se nezapomínám vyfotit a pozdravit tak fotkou své kamarádky ve...

Tatínek vedl Ivanu Pitrovou ke sportu, aby nebyla tlustou holčičkou. Po jeho úmrtí tu už nikdo takový nebyl, ale po čase se rozhodla zlepšit svůj zdravotní stav během ona sama. Objevila nejen běh, ale také přátele a nový rozměr sportování.

„Pořád jsem ráda venku v přírodě, takže běhám, většinou s dcerou Veronikou, chodím na dlouhé procházky s přítelem a se psy, na kolo, na in-line... Jen už jsem od maratonu - splněného snu, z ohleduplnosti k vlastnímu tělu, přestala honit kilometry a držím se u běhu ve vzdálenosti kolem pěti až deseti kilometrů a hlavně si to naplno a s radostí užívám,“ svěřuje se, jak se její běhání vyvíjelo dál.

Jay se rozběhla až v padesáti. A pak že to nejde!

Dobře se protáhnout je základ. Jay to nepodceňuje.

„Prostě jsem se vzbudila, dala si každodenní kávu, oblékla se a vyběhla do chladného rána,“ vypráví Jay, jak začala s běháním. Na Facebooku si našla skvělou skupinu složenou ze samých žen a ta jí dává velkou podporu. Dnes už Jay kvůli zdravotnímu stavu neběhá, ale dále je aktivní jak v pohybu, tak ve skupině.

„Poprvé jsem vyběhl v termoprádle, i tak to bylo úžasné“

Václav Hroch

Václav nejdřív posiloval a po běhu jen pokukoval, a to doslova. Začal sledovat náš rodící se web. Trvalo to však ještě rok, než se poprvé oblékl a vyrazil. Pravda, termoprádlo nebyla ta nejlepší volba, ale byl to první běh a pocit z něj byl nepopsatelný. Vůbec se mu nechtělo domů. Dnes už Václav dosáhl svých běžeckých snů, ale běhá dál a je aktivním členem skupiny RUNGO.cz výběhů v Pardubicích.

Na základní škole byla nejpomalejší, vystresovaná a ubrečená

Na závodě Běh pro Světlušku jsem se setkala s kamarádkami z Facebookové skupiny...

Mirka dole vlevo

Ano, jenže přesto dnes Mirka Sudová běhá. Poprvé ji napadlo, že by to mohla zkusit, asi ve dvaceti letech. Myšlenka se pořád vracela, kila přibývala, svaly mizely. Čas, kdy to s během začala myslet doopravdy vážně, nastal až v září roku 2013. Pak už to byla šílená a chvílemi i strastiplná cesta k dnešnímu běhu coby součásti života. Její příběh si přečtěte v tomto článku.

Kardiak a dítě s těžkou skoliózou, osvobozené od tělocviku

Někdy se Mirka odměňuje po běhu, někdy naopak uplácí před během

Mirka Péčová byla sportem doslova nepolíbená, to kvůli svému zdravotnímu stavu v mládí. Více žít a ochutnat sport si dovolila až po rozchodu s mužem. „Při běhu se uvolním, dostávám spoustu nápadů a prostě mi to dělá dobře,“ dodává Mirka s tím, že běhá nejraději sama.

Běhá kvůli fyzičce

Michal Cieslar

Michal Cieslar je v našich hvězdách RUNGO.cz spíše výjimkou. Běhá prakticky odmala, začal s orientačním během. Nadšení pro pohyb mu vydrželo dodnes: „Mám rád Javorový vrch u Třince a oblast Dolní a Horní Lomné a okolních kopců. Nejraději mám, když můžu vyběhnout brzo ráno do hor, je hezké počasí, jsem tam prakticky sám a můžu se kochat výhledy a přírodou.“ Michal také vede naše společné výběhy v Českém Těšíně, na které se může dostavit každý.

Zahodila pytlík čipsů a zvedla se

Doma v milovaném Českém ráji.

Netuší prý, co ji osudného dne před osmi lety přinutilo zvednout zadek z gauče, zahodit pytlík chipsů a začít něco dělat. Přicházelo to však postupně, kolo, lyže, brusle, spinning, squash, běh čekal vzadu. Najednou si však Marcela Janoutová bez pohybu nedokázala představit život. „Jsem vášnivý běžec všude tam, kde se lepí bahno na podrážky, písek a jehličí padá do bot a kopřivy šlehají do obnažených nohou. Nejlepší občerstvovačka je studánka v lese a místo gelů švestky, třešně a lesní jahůdky,“ dodává Marcela, která během začala řešit krizi po návratu z ciziny domů.

Silný příběh Marka, vedoucího redaktora RUNGO.cz

Marek Odstrčilík

Tento článek vyšel jako jediný příběh hvězdy RUNGO.cz za zády zmíněného. Byl to dárek pro Marka Odstrčilíka ke druhému výročí vzniku webu, jemuž vdechl život. Duší i tělem závodník se ze dne na den stal kardiakem bez vidiny jakéhokoliv sportu. Popral se s tím a chtěl začít motivovat ostatní, což se mu skvěle daří. Jak vzniklo RUNGO.cz a co si Marek prožil, si přečtěte ZDE.

Běhá na pivo

Doplnění tekutin a energie

Zatím poslední příběh je o někom, kdo začal běhat kvůli břichu a manželce. Nakonec jej běh dovedl až do redakce RUNGO.cz a Marek Topinka je nyní neodmyslitelnou součástí závodů, které pro vás pořádáme. Závody jsou ale jeho silnou stránkou jen z pohledu pořadatele. Marek Topinka sám raději běhá přírodou, kochá se a velkým zdrojem motivace je pro něj jednoduše pivo.

Jaké byly vaše běžecké začátky, kdo vás inspiroval? Nebo vám snad pomohlo rozběhat se RUNGO.cz? Napište nám svůj příběh na adresu magdalena.ondrasova@rungo.cz.


Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

I slavné osobnosti se někdy spálí. Tak vypadají, když podcení slunce

Spálené celebrity

Celebrity se na sociálních sítí chlubí fotografiemi, na kterých mají spálenou kůži. Snaží se tak varovat ostatní, aby...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz